Kuchyňa

Ako ľahko vykostiť kapra?

ako vykostiť kapraKapor je tradičným štedrovečerným pokrmom. V niektorých domácnostiach sa pripravuje často, v iných naozaj len na Vianoce alebo iné sviatky. Kaprie mäso obsahuje potrebné bielkoviny a omega 3 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré utužujú ľudské zdravie. Mnoho ľudí a obzvlášť deti, odradia malé ostré kosti. Kapra ale možno naporcovať tak, aby sme sa kostí nemuseli obávať. Viete, ako ľahko vykostiť kapra?

Vykostiť kapra zvládne naozaj každý!

Ak máte obavy, že vykostiť kapra je nad vaše sily, určite tieto myšlienky hneď zažeňte! Len čo ho dostanete do ruky, pôjde vám to raz dva.

čo je kaporPri nákupe kapra sa zamerajte na jeho hmotnosť, ideálna váha je 3 – 4 kilogramy, maximálne 5kg.

Pri nákupe kapra totiž neplatí heslo ,,čím väčší tým lepší“. Mäso veľkých kaprov nie je príliš dobré.

Je ale pravda, že čím väčší kapor, tým väčšie kosti a tým pádom sa na väčšom kaprovi naučíte ľahšie vykosťovať. Vyberte preto zlatú strednú cestu, ani veľkého, ani malého. 

Čo budete potrebovať na vykostenie kapra?

Pri vykosťovaní sa nezaobídete bez troch dôležitých vecí:

  1. Veľmi ostrý nôž (radšej tenší)
  2. Väčšiu doštičku alebo dosku
  3. Papierové, látkové utierky

Ako postupovať a vykostiť kapra?

  • Kapra je dôležité po zabití dostatočne očistiť od slizu a krvi, prípadne ďalších nečistôt, aby sa nešmýkal. Papierovou alebo látkovou utierkou ho dobre utrite. Potom pozdĺž žiabrí z jednej strany narežte časť hlavy tam, kde budete začínať.
  • Nahmatajte si nožom chrbticu a rez veďte pozdĺž chrbtovej kosti. Kosť sa snažte presne kopírovať, vďaka tomu nebudete znehodnocovať ďalšie mäso a prichádzať tak o neho.
  • vykosťovanie kapraFilet pomaly odrezávajte z rebier, buďte starostliví a neponáhľajte sa, toto je obtiažná činnosť.
  • Postupujte ďalej k chvostu asi do dvoch tretín, do miest, kde končia rebrá.
  • Vsuňte nôž, prikryte odrezanými plátom mäsa a nožom odrežte zvyšok až po chvost. Filet zbavte plutiev, a okrajových častí pupka.
  • Teraz je potrebné odstrániť kožu. Začína sa od chvosta. Najprv prerežte mäso až ku koži a potom sklopte nôž tak, aby bol rovnobežne k doske stola. Pritlačte a kývavými pohybmi pomaly odrezávajte kožu až k hlave. Rybu si pridržiavajte papierovou či inou utierkou, inak vám bude nepríjemne kĺzať.

A čo drobné kosti?

Rebrá a chrbtica sú odstránené, ale ako na malé kocky napríklad v chvoste? Odporúča sa mäso prerezať. Ale ako na to?

Pripravte si ostrý nôž s vysokým rovným ostrím. Porcie kapra prerežte hustými rezmi, koža ale musí zostať neporušená, aby sa filet nerozpadol. Drobné slabé kostičky rozrušíte týmto spôsobom na miniatúrne kúsky, ktoré pri konzumácii ani nezaregistrujete.

A je to! Vykosťovanie je na konci. Porcie kapra uložte do chladu. Pozrite, ako správne skladovať ryb.

Teraz už len zostáva vymyslieť, ako si kapra pripraviť…či je kapor pečený na víne, kapor na slanine, alebo dáte prednosť klasike a dáte si rezeň so zemiakovým šalátom? Či už si kapra pripravíte na akýkoľvek spôsob, najdôležitejšie je, že si na ňom pochutnáte a nezaskočí vám žiadna kosť!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button