Návody

Ako vyčistiť toaletu za pár eur?

čistá toaleta Dnes nazrieme troška do domácností, a konkrétne si povieme pár tipov a rád, ako vyčistiť toaletu aj bez drahých saponátov z drogérií a supermarketov. Čistá toaleta je vizitkou domácnosti, preto by ste mali jej upratovaniu venovať osobitnú pozornosť. Na trhu je veľa prostriedkov na jej dezinfekciu aj k žiariacej čistote, ale nie vždy pomôžu. Ak chcete ušetriť, upratovať ekologicky a pritom mať čistú toaletu, stačí vám k tomu iba ocot, sóda, kyselina citrónová a obyčajná pemza. Tak sa poďme na tú toaletu spoločne pozrieť.

Čo budete potrebovať ak chcete „eko“ vyčistiť toaletu:

  • gumové rukavice
  • pemza
  • ocot
  • jedlá sóda
  • kyselina citrónová (100g vrecko)
  • trošku saponátu

Na nevzhľadné usadeniny pemzou

Vyskúšala som všetko možné, ale nevzhľadných usadenín sa nie a nie zbaviť. Máme veľmi tvrdú vodu, ktorá celý problém len sťažuje. Nakoniec som dostala jeden tip, ktorý konečne zabral, a to usadeninu odstrániť mechanicky – pemzou.

Pemza je pórovitá hornina, tzv. sopečné sklo, a používa sa bežne na odstránenie stvrdnutej kože na chodidlách. Ak použijete prírodnú pemzu, nemusíte sa báť, že si keramickú misu poškriabete. Pemza je účinná a šetrná. Opatrnosti však nie je nikdy dosť, odporúčam teda pemzu najskôr vyskúšať na nejakom menej viditeľnom mieste.

Ako na čistenie toalety?

pemzaNajprv prevarte liter obyčajného octu a ešte horúci ho nalejte do misy. Pridajte vrecko jedlej sódy a nechajte pôsobiť pár minút, prípadne cez noc.

Potom použite klasickú záchodovú kefu. Navlečte si vysoké gumené rukavice, zoberte pemzu a ručne oškrabte usadeniny, ktoré v mise zostali.

Ak je vám nepríjemná predstava strkania rúk do toalety, môžete pemzu pripevniť napríklad lepidlom k nejakému držadlu (napr. stará kefka na zuby alebo kefa do záchodu, ktorú ste chceli vyhodiť) a čistiť týmto spôsobom.

Niektoré špecializované obchody ponúkajú dokonca pemzu s držadlom. Asi nemusím pripomínať, že pemzu, ktorú ste používali na toaletu už potom na chodidlá nepoužívajte, kúpte si novú, stojí pár centov.

Skúste proti vodnému kameňu bojovať kyselinou citrónovou

Asi to pozná každá z nás. Dokonale vyčistenú toaletu špatí vodný kameň. Skúšali ste už všetko možné, aj nemožné a stále sa vám z tej misy vysmieva? Skúste s ňou bojovať pomocou kyseliny citrónovej.

Nasypte celé 100g vrecko kyseliny citrónovej do toalety, pomocou záchodovej kefy ju zaneste aj do okrajových priestorov, kadiaľ tečie voda, kde sa kameň drží najviac a nechajte pôsobiť celú noc.

Najlepšie bude ak všetkým členom oznámite, že túto procedúru robíte, aby vám kyselinu v noci nikto nespláchol. Nakoniec ráno klasicky vyšúchajte záchodovou kefou. Ja osobne som bola milo prekvapená, že vodný kameň šiel ľahko dole aj spod okraja misy a toaleta vyzerá ako nová.

Malý tip odo mňa: skúšala som kyselinu citrónovú aj na vodný kameň do čajovej kanvice a je to lepšie ako vyvárať ju octom. Kanvica potom nezapácha a je krásne čistá. Stačí ju taktiež nasypať do kanvice a nechať pôsobiť na noc.

Domáce toaletné kocky

postup ako vyčistiť toaletuTento postup mám od kamarátky, ktorá si ho nevie vynachváliť. Na výrobu toaletnej kocky vám stačí zmiešať jeden pohár jedlej sódy, ¼ pohára kyseliny citrónovej a jednu lyžicu saponátu na riad.

Poriadne premiešajte. Vznikne vám tuhá hmota. Touto hmotou potom naplňte menšie nádobky v tvare kociek (podľa požadovanej veľkosti, môže to byť aj forma na ľad, ktorú už však potom nepoužívajte) a nechajte dve hodiny odležať.

Po stuhnutí môžete kocky používať.

Varovanie

Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter!

Prečítajte si aj články a návody ako vyčistiť:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button