InternetNávody

Ako reklamovať tovar z e-shopu?

ako reklamovať tovar z e-shopuPred vianočnými sviatkami mnohí z vás nakupovali darčeky v internetových obchodoch. Ak ste vy sami, alebo osoby, ktorým ste darčeky zakúpili, zistili po rozbalení tovar nejakú vadu, máte nárok ho reklamovať či vrátiť. Ako reklamovať tovar z e-shopu? Postup vrátenia tovaru z internetového obchodu. Na reklamáciu tovaru z e-shopu platia nasledujúce pravidlá a postupy.

Obsah článku:

  • Podmienky reklamácie
  • Postup reklamácie
  • Ako vrátiť tovar z e-shopu

Ako reklamovať tovar a podmienky reklamácie

Záručné lehoty

V prvom rade treba zdôrazniť, že aj na tovar z internetového obchodu, rovnako ako v prípade tovaru, ktorý ste si zaobstarali v klasickom kamennom obchode, platí zákonná záručná lehota 24 mesiacov.

Mnohí internetoví predajcovia klamú tým, že táto lehota začína dátumom, ktorý je uvedený v záručnom liste, prípadne na faktúre. To je však omyl. Začína totiž plynúť až od okamihu, kedy si tovar fyzicky prevezmete (je vám doručený poštou, kuriérskou službou, prípadne si ho vyzdvihnete osobne na výdajni e-shopu).

V prípade reklamácie cez internet platia aj pravidlá, že pokiaľ ide o potraviny, kráti sa záručná lehota na 8 týždňov. U zvierat je potom dokonca len 6 týždňov. Na toto pri prípadnej reklamácii musíte brať ohľad.

Povinnosti e-shopu

reklamačná zmlúvaAk je tovar reklamovaný, musí predajca po jeho prijatí spísať reklamačný protokol. V ňom je uvedené, o aký typ tovaru a jeho konkrétne údaje ide, nemôže chýbať ani dátum prijatia reklamácie a samozrejme aj patričná pečiatka podnikateľa.

Počas 30 dní potom musí obchod reklamáciu vybaviť. Keď tak neurobí, máte nárok na vrátenie peňazí. Tridsaťdňová lehota môže byť predĺžená jedine v prípade, že sa na tom s predávajúcim osobne dohodnete.

Postup reklamácie tovaru z e-shopu

Pri reklamácii tovaru z e-shopu máte drobnú nevýhodu v tom, že ju zvyčajne nemôžete vybaviť osobne. Pokiaľ si kúpite tovar v bežnom obchode, stačí vziať pri reklamácii účtenku a ísť do obchodu, kde ste tovar zakúpili.

V prípade e-shopu je postup iný. Je potrebné tovar zaslať na adresu, ktorá je uvedená v reklamačnom poriadku internetového obchodu. Reklamačný poriadok musí mať zo zákona každý e-shop vyvesený tak, aby ste sa s ním mohli oboznámiť pred kúpou tovaru.

reklamovanie tovaruTovar pri reklamácii zabaľte a odošlite kuriérskou službou alebo poštou (doporučene) na danú adresu.

Po jeho prijatí má e-shop spomínaných 30 dní na to, aby reklamáciu vybavil. Nie je pritom nutné ho posielať v originálnom obale, ako sa mnohí mylne domnievajú.

Je logické, že pôvodný obal už nebudete mať k dispozícii, prípadne bude poškodený natoľko, že sa už nedá použiť.

V každom prípade ale tovar musí byť kompletný, a to vrátane všetkého príslušenstva.

Určite vás tiež zaujíma, ako to je s prípadnými nákladmi, ktoré sú spojené s reklamáciou. Tu platí pravidlo, že ak je reklamácia oprávnená, máte nárok na to, aby všetky náklady spojené s dopravou hradil e-shop.

Ako vrátiť tovar z e-shopu?

Iná situácia nastáva, ak sa vám tovar z e-shopu z nejakého dôvodu nepáči, nepozdáva, prípadne ste si rozmysleli jeho nákup.

Pri internetových nákupov platí, že máte možnosť ho bez udania dôvodu do 14 dní od prevzatia vrátiť. Tovar ale nesmie byť opotrebovaný alebo nejako poškodený, inak nemáte šancu na to, že vám predávajúci zaplatí celú sumu.

Majte na pamäti aj fakt, že sa štrnásťdňová lehota na vrátenie tovaru nevzťahuje na všetky druhy tovaru. Neplatí napríklad na CD, ak už dôjde k porušeniu ich originálneho obalu, ale tiež napríklad na lotériové žreby a pod.

Postup vrátenia tovaru

Tovar musí byť e-shopu doručený najneskôr 14.deň od prevzatia. Je nutné doručiť e-shopu oznámenie od odstúpenia od zmluvy v podobe doručeného listu. Predávajúci potom má povinnosť vám vrátiť peniaze, a to do 30 dní od prijatia oznámenia.

Pozrite si aj článok: Ako reklamovať dovolenku?

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button