FinancieNávody

Ako sa brániť exekútorovi?

súdny exekútor a ako sa brániť exekútoroviExekúcia je silný zásah do súkromia. Zvlášť v okamihu, kedy ide o exekúciu neoprávnenú. Aj tie sa totiž pomerne často vyskytujú. Brániť sa exekútorovi môžete, chce to ale orientáciu v zákonoch a povedomie o tom, na čo exekútor právo má a na čo už nie. Základný náčrt vám prinášame v tomto článku.

Hneď sa nezľaknite 

Pokiaľ u vás zaklope exekútor a vy ste si úplne istí, že nikomu nič nedlžíte, môže to byť z jedného prostého dôvodu.

Exekútor si prišiel pre veci vášho známeho, alebo príbuzného, ktorý u vás prebýva. Čo v takom prípade robiť?

Dôležité sú doklady

K vašej smole, ak sa vám nepodarí na prvýkrát exekútora presvedčiť, že ide o omyl, tak ho musíte vpustiť dovnútra – samozrejme, ak sa vám preukáže všetkými dokladmi.

Je dobré si zapísať jeho meno a exekútorský úrad, pod ktorý spadá. Vhodné je zavolať aj štátnej polícii, ktorá má povinnosť u exekúcie na vaše telefonické požiadanie asistovať.

Ak nie ste dlžníkom, potom exekútorovi ukážte všetky dostupné doklady od vašich veci – paragóny, účtenky, kúpne a darovacie zmluvy … V prípade, že je jasné, že dané veci sú naozaj vaše a nie dlžníka, exekútor sa nimi nebude a ani nesmie zaoberať.

Vlastníctvo

peniazeAk aj napriek tomu dôjde k zabaveniu veci, pretože nie je stopercentne jasné, že sú vaše, potom si pred odchodom exekútora vyžiadajte kópiu ich súpisu.

S ňou a so všetkými dokladmi o vlastníctve zabavených vecí sa obráťte na príslušný okresný súd a podajte žalobu „o vydanie vecí“.

Zároveň môžete podať aj žalobu priamo na exekútora, poprípade sa sťažovať na exekučnom úrade. Ďalej je možné podať aj žalobu na náhradu škody.

V okamihu, kedy dokážete, že sú zhabané veci skutočne vaše, budú vám vrátené.

Oprávnená exekúcia

Iná je situácia samozrejme vo chvíli, kedy je exekúcia na váš majetok oprávnená. Tu ale platí určitý postup, vďaka ktorému sa vyvarujete ďalším nepríjemnostiam.

Aj v prípade oprávnenej exekúcie môžete požiadať o asistenciu štátnej polície. Hneď na úvod si vyžiadajte doklady o exekútorovi a doklady o samotnej exekúcii. Ak je všetko v poriadku, potom ste povinní exekútora vpustiť do bytu. Ak tak neurobíte, môže exekútor za asistencie polície do bytu vstúpiť násilím.

Nie všetko zabavia

políciaExekútor však nemôže zabaviť všetko, čo doma máte.

Exekúcia sa netýka veci, ktoré sú nevyhnutne potrebné na uspokojovanie vašich potrieb a potrieb vašej rodiny. Háčik je ale v tom, že zákon presne nedefinuje, ktorých veci sa toto týka.

Zabaviť nesmie ani veci potrebné na plnenie pracovných úloh a predmety, ktorých zabavenie by bolo v rozpore s morálnymi pravidlami.

Medzi tieto predmety patria napríklad základné odevy, bežné vybavenie domácnosti, snubné prstene a zdravotnícke pomôcky. Exekútor tiež musí, v prípade exekúcie na peňažnú hotovosť, na mieste nechať aspoň dvojnásobok životného minima.

Vyžiadajte si zoznam

Aj v tomto prípade si okamžite na mieste vyžiadajte kópiu zoznamu zabavených veci. Vyhnete sa neskorším nepríjemnostiam s vydávaním veci. Avšak najlepšou prevenciou problému s následným vydávaním veci je nikde nič nedĺžiť.

Tipy ako sa brániť exekútorovi

Orientácia v právnej vede je pomerne zložitá. Preto je dobré v prípade neoprávnenej exekúcie využiť služby niektorej právnickej kancelárie.

Od exekútora si vždy nechajte ukázať všetky doklady, naopak žiadajte si kópie od všetkých dokumentov, ktoré vyhotoví na mieste. Zo zákona totiž nemáte právo neskôr nahliadnuť do spisov, preto si kópiu zoznamu zabavených veci nechajte vystaviť hneď na mieste.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button