DomácnosťNávody

Ako vybrať dodávateľa elektriny?

ako vybrať dodávateľa elektrinyUž niekoľko rokov máte možnosť si voliť svojho dodávateľa elektriny. Tých je v súčasnej dobe na tuzemskom trhu dohromady niekoľko desiatok. Dodávatelia elektriny sú akýmisi obchodníkmi s touto energiou. Nie sú priamo vlastníkmi rozvodov. Len zaisťujú dodávky elektriny do domácností, a tiež do firiem. Ako si vybrať dodávateľa elektriny?

V článku sa dozviete:

  • Postup výberu dodávateľa
  • Čo je k tomu potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Náklady

Výber nového dodávateľa elektriny môže byť pomerne výhodný, možno tak pre nasledujúce obdobie ušetriť aj niekoľko tisíc korún na platbách.

Voľba dodávateľa pritom nie je nijako zložitá. Napriek tomu je dobré si ujasniť, ako nového dodávateľa elektriny vybrať.

Postup ako si vybrať dodávateľa elektriny

zmena dodavateľa elektrinyV prvom rade je potrebné uviesť, že zmena dodávateľa elektriny je dnes bez problémov možná z domova, a to vďaka internetu.

Nie je potrebné sa vôbec zaoberať otázkou, či budete musieť behať po pobočkách jednotlivých dodávateľov a dlho tam s nimi zmenu riešiť.

Porovnanie cien

Prvé, čo je dobré urobiť, je vykonať si porovnanie cien elektriny. K tomu výborne poslúžia on-line kalkulačky energií.

Do nich stačí zadať údaje o vašej ročnej spotrebe, veľkosti nehnuteľnosti, súčasnom dodávateľovi, prípadne potom ešte aj ďalšie informácie. Pri porovnaní je tak určite dobré mať pri sebe vyúčtovanie za elektrinu za posledný rok.

Kvalitná on-line kalkulačka elektriny vám potom na základe týchto údajov zistí, či sa vo vašom regióne nenachádza dodávateľ, ktorý by vám mohol ponúknuť lepšie podmienky. Predovšetkým teda výhodnejšiu cenu za dodávku elektrickej energie.

Prechod k novému dodávateľovi

Ako náhle zistíte, že skutočne môžete mať výhodnejšieho dodávateľa, je ďalší postup taký, že ho skontaktujete. To možno vo väčšine prípadov priamo cez stránky, ktoré vám umožnili vykonať samotné porovnanie cien elektriny a aj porovnanie cien plynu.

zmlúva o dodávke elektrinyNovému dodávateľovi, s ktorým takto uzatvárate zmluvu, je dobré zveriť plnú moc.

Na základe nej potom tento nový dodávateľ zabezpečí ukončenie zmluvy u vášho existujúceho dodávateľa.

V žiadnom prípade tak nedôjde k prerušeniu dodávok. Na to napokon platí aj zákon. Ak by náhodou firma potom skrachovala, automaticky sa pripojíte k dodávateľovi poslednej inštancie. Potom budete mať opäť čas na to, aby ste si vybrali nového dodávateľa.

Zmenu dodávateľa je možné vykonávať vždy raz za pol roka. Na to je potrebné pri zmene myslieť.

Čo je potrebné k zmene dodávateľa elektriny?

  • Vyúčtovanie za posledný rok (údaje o ročnej spotrebe)
  • Prevedenie porovnania cien energií
  • Podpis zmluvy u nového dodávateľa s plnou mocou

Ako dlho to potrvá?

Počítajte s tým, že zmena dodávateľa pre vás síce bude vďaka internetu rýchla, však fakticky sa prejaví až zhruba za tri týždne.

Táto doba môže byť kratšia, ale niekedy býva naopak tiež dlhšia. Je nutné brať do úvahy napríklad aj doručovaciu lehotu a pod. Prečítajte si aj článok 30 tipov ako ušetriť peniaze.

Aké budú náklady ak si chcete zmeniť dodávateľa?

Zmena dodávateľa vás nebude stáť ani korunu. Myslí na to napokon aj zákon. Pokiaľ ju urobíte v súlade so zákonnými podmienkami, je zmena dodávateľa elektriny úplne zadarmo.

Podobné články

1 komentár

  1. S výmenou dodávateľa chce počítať dopredu, ja som totiž mal za odchod od minulého dodávateľa vysokú pokutu tak som musel počkať než platnosť zmluvy uplynie a až potom som sa dohovoril so slovakia energy na prechode k nim a získal som aj výhodnejšie ceny.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button