Domácnosť

Ako odstrániť vodný kameň?

vodný kameňVodný kameň sa tvorí v dôsledku nesprávneho pH vody. Ak je voda príliš tvrdá, usadzuje sa vodný kameň na spotrebičoch, ktoré s vodou prichádzajú do kontaktu. Typicky sa jedná o práčky, umývačky riadu, ale aj o samotný riad (hrnce, poháre a pod.). Vodný kameň znižuje ich životnosť a výkon. Má však aj nepriaznivé účinky na ľudské zdravie, pretože sa v ňom usadzujú rôzne baktérie a mikróby. Vodný kameň, ak už ho doma objavíte, je treba odstrániť. Ako odstrániť vodný kameň?

Postup ako odstrániť vodný kameň

Na odstránenie vodného kameňa sa dajú kúpiť rôzne chemické prípravky, ktoré sú bežne k dosahu v drogériách.

Okrem toho sa dá tvorbe vodného kameňa predísť tým, že si zaobstaráte špeciálne magnetické zmäkčovače vody, ktoré sa montujú k vodovodnému potrubiu. Využiť možno aj takzvanej reverznej osmózy.

Ak si chcete s vodným kameňom poradiť jednorázovo, dá sa nájsť veľmi jednoduché riešenie pre jednotlivé druhy spotrebičov a predmetov, ktoré v domácnosti používate.

Odstránenie vodného kameňa z rýchlovarnej kanvice

vodný kameň na spotrebičochZ rýchlovarnej kanvice sa dá vodný kameň odstrániť jednoducho tak, že kanvicu naplníte zmesou vody a octu, a to v pomere jedna ku jednej.

Tento roztok privediete do varu. Potom stačí kanvicu dôkladne vypláchnuť čistou vodou. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť kanvicu.

Odstránenie vodného kameňa z riadu

U špinavého riadu si vystačíte s klasickou hubkou s bežným saponátom. Využiť možno tiež sódu, ktorú nasypete do riadu, zalejete ju horúcou vodou a necháte niekoľko desiatok minút pôsobiť.

Potom nádobu stačí opláchnuť a vodný kameň zmizne.

Odstránenie vodného kameňa z vane

Opäť použite roztok vody a octu, prípadne citrónovú šťavu. Roztok nalejte na postihnuté miesta a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Potom stačí zmyť alebo zotrieť. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť vaňu.

Odstránenie vodného kameňa z toalety

V tomto prípade odporúčam použiť klasické saponáty a prípravky z obchodu.

Ako alternatívu možno použiť kyselinu soľnú, ktorú nalejete do záchodovej misy a necháte opäť niekoľko desiatok minút pôsobiť. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť WC.

Odstránenie vodného kameňa z práčky a umývačky

ako odstraniť vodný kameňRýchle odstránenie vodného kameňa z týchto spotrebičov docielite napríklad octom.

Do bubna práčky vlejte cca 1 liter octu a zapnete práčku na program s vysokú teplotu.

V prípade potreby opakujte. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť práčku.

Čo je potrebné k odstráneniu vodného kameňa?

  • ocot
  • roztok kyseliny soľnej
  • saponát
  • sóda

Ako dlho odstránenie vodného kameňa potrvá?

Záleží na tom, o aký spotrebič, riad alebo zariadenia sa jedná, všeobecne sa však dá povedať, že odstránenie vodného kameňa zaberie maximálne niekoľko desiatok minút.

Aké budú náklady na odstránenie vodného kameňa?

Náklady sú minimálne v prípade, že využijete vyššie uvedené postupy.

Cena octu, sódy alebo bežných saponátov sa pohybuje maximálne rozsahu niekoľkých pár eur.

Podobné články

2 Comments

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button