AkoaPreco.com > Domácnosť > Ako odstrániť vodný kameň?

Ako odstrániť vodný kameň?

vodný kameňVodný kameň sa tvorí v dôsledku nesprávneho pH vody. Ak je voda príliš tvrdá, usadzuje sa vodný kameň na spotrebičoch, ktoré s vodou prichádzajú do kontaktu. Typicky sa jedná o práčky, umývačky riadu, ale aj o samotný riad (hrnce, poháre a pod.). Vodný kameň znižuje ich životnosť a výkon. Má však aj nepriaznivé účinky na ľudské zdravie, pretože sa v ňom usadzujú rôzne baktérie a mikróby. Vodný kameň, ak už ho doma objavíte, je treba odstrániť. Ako odstrániť vodný kameň?

Postup ako odstrániť vodný kameň


Na odstránenie vodného kameňa sa dajú kúpiť rôzne chemické prípravky, ktoré sú bežne k dosahu v drogériách.

Okrem toho sa dá tvorbe vodného kameňa predísť tým, že si zaobstaráte špeciálne magnetické zmäkčovače vody, ktoré sa montujú k vodovodnému potrubiu. Využiť možno aj takzvanej reverznej osmózy.

Ak si chcete s vodným kameňom poradiť jednorázovo, dá sa nájsť veľmi jednoduché riešenie pre jednotlivé druhy spotrebičov a predmetov, ktoré v domácnosti používate.

Odstránenie vodného kameňa z rýchlovarnej kanvice

vodný kameň na spotrebičochZ rýchlovarnej kanvice sa dá vodný kameň odstrániť jednoducho tak, že kanvicu naplníte zmesou vody a octu, a to v pomere jedna ku jednej. Tento roztok privediete do varu. Potom stačí kanvicu dôkladne vypláchnuť čistou vodou.


Odstránenie vodného kameňa z riadu

U špinavého riadu si vystačíte s klasickou hubkou s bežným saponátom. Využiť možno tiež sódu, ktorú nasypete do riadu, zalejete ju horúcou vodou a necháte niekoľko desiatok minút pôsobiť. Potom nádobu stačí opláchnuť a vodný kameň zmizne.

Odstránenie vodného kameňa z vane

Opäť použite roztok vody a octu, prípadne citrónovú šťavu. Roztok nalejte na postihnuté miesta a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Potom stačí zmyť alebo zotrieť.

Odstránenie vodného kameňa z toalety

V tomto prípade odporúčam použiť klasické saponáty a prípravky z obchodu. Ako alternatívu možno použiť kyselinu soľnú, ktorú nalejete do záchodovej misy a necháte opäť niekoľko desiatok minút pôsobiť.

Odstránenie vodného kameňa z práčky a umývačky

ako odstraniť vodný kameňRýchle odstránenie vodného kameňa z týchto spotrebičov docielite napríklad octom. Do bubna práčky vlejte cca 1 liter octu a zapnete práčku na program s vysokú teplotu. V prípade potreby opakujte.

Čo je potrebné k odstráneniu vodného kameňa?

  • ocot
  • roztok kyseliny soľnej
  • saponát
  • sóda

Ako dlho odstránenie vodného kameňa potrvá?


Záleží na tom, o aký spotrebič, riad alebo zariadenia sa jedná, všeobecne sa však dá povedať, že odstránenie vodného kameňa zaberie maximálne niekoľko desiatok minút.

Aké budú náklady na odstránenie vodného kameňa?

Náklady sú minimálne v prípade, že využijete vyššie uvedené postupy. Cena octu, sódy alebo bežných saponátov sa pohybuje maximálne v rádoch pár eur.

Mohlo by vás zaujímať

Ako modernizovať obývací priestor a na čo sa v prvom rade zamerať?

Obývačka je miestnosť, kde trávime najviac času. Vzhľadom na to, že dni sa začínajú rapídne …

2 komentáre

  1. Ďakujem za rady 🙂

  2. Vdaka ja som si myslal ze mam v pracke plesen

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.