Recepty

Ako uvariť pohánku?

pohánkaPohánka sa od 16. storočia na Slovensku hojne jedávala. Chudobný ľud, v ktorého jedálničku sa často objavovala, určite neuvažoval o tom, že pohánka obsahuje rutin, meď, selén a mangán, že telu pomáha hospodáriť s vitamínom C, znižuje cholesterol a bráni vzniku aterosklerózy. My to vieme, ale napriek tomu pohánke „moc nefandíme“. Mnohí v duchu kladú znamienko rovnosti medzi zdravé a nie príliš dobré.

Čo je potrebné na prípravu pohanky:

  • pohánku (pre kuchynské účely),
  • hrniec s tesniacou pokrievkou,
  • varič alebo mikrovlnnú rúru,
  • vodu.

Čo je to pohánka?

Pohánka je obilnina, s ktorou môžeme v kuchyni nakladať podobne ako s ryžou, krupicou, krúpami či obilninovými vločkami.

Výhodou je krátka doba priameho varu (šetríme čas i energiu).

V zásade ju môžeme používať tak, ako sme zvyknutí variť z vymenovaných surovín: príloha, závarka, kaša, doplnok strukovín, základ zapekaných fáši, fašírok, prídavok k mletému mäsu.

Jesť pohánku je normálne

jedlo z pohánkyAk sme sa rozhodli pohánkové pokrmy predkladať aj členom rodiny, ktorí ju ešte nepoznajú, neservírujte ju spolu s prednáškou o zdravom životnom štýle. To dokáže otráviť aj inak vďačných stravníkov.

Diskusiu o vynikajúcich vlastnostiach tejto obilniny zaraďme na program ako bonus, až keď máme istotu, že pohánka naozaj chutí.

Nezdôrazňujte jej použitie, nevytvárajte okolo pohánky mýtus čohosi mimoriadneho (napríklad ovsené vločky sú tiež zdravé, a napriek tomu rodine „neotĺkate o hlavu“, že ste ich dve hrste prihodili do zemiakového cesta).

Príprava pohánky

Pohánku vysypeme z balíčka. Ak má svetlú farbu, premyjeme ju v jednej teplej vode. Ak má farbu tmavo hnedú, dôkladne ju premasírujte a vodu niekoľkokrát vymeňte. Tmavá pohánka má trochu zvláštnu vôňu (až pach), a tak radšej pre prvýkrát oželieme nejaký ten rutin, len aby sme neznechutili stravníkov.

Farbu a „zápach“ pohánke vraj dodáva spôsob lúpania, ale to nie je pre jej prípravu rozhodujúce. Ak si môžete vybrať (ak vidíte do balíčka), spočiatku vyberajte radšej tú svetlejšiu.

Varenie pohánky

Premytú pohánku zalejte jeden a pol objemovým násobkom vody a dajte variť. Var udržujte asi tri minúty. Môžeme variť na sporáku alebo v mikrovlnnej rúre. Potom hrniec uzavrite a pohánku nechajte asi 15 minút stáť. Niekto radí zabaliť hrniec do utierky alebo uložiť do perín. V 21. storočí už existujú aj iné spôsoby: napríklad tlakový hrniec z umelej hmoty do mikrovlnnej rúry (predávaný predovšetkým na varenie ryže).

„Skalní“ propagátori zdravej výživy pohánku iba sparia v keramickom hrnci z tvrdej kameniny a položia vrchnák. Skúsenosti s takouto úpravou sú rôzne – niekedy je pohánka dobrá, niekedy tvrdá.

Počas „odstávky“ obilky vstrebú vodu, zmäknú, ale zachovajú si typickú štruktúru, ktorá lahodí podnebiu. Mäkká pohánka je pripravená na kulinárske úpravy.

Pohánka v bežných jedlách

Ideálne – a najmenej „bolestné„, ak majú naši stravníci odpor k neznámym potravinám – je pridávať pohánku ako plnidlo do rôznych fašírok (zeleninových i mäsových), krokiet alebo placiek (napríklad do zemiakových).

ako pripraviť pohankuTaktiež ju môžeme pridať do cesnakovej polievky alebo do zemiakovej placky s hubami. Uplatníme ju v plnkách a náplniach (do plnených paprík pridáme k mäsu namiesto ryže).

Pohánku možno použiť aj na prípravu sladkých nákypov alebo kaší – postupujeme rovnako ako by sme používali varenú ryžu.

Pohánka ako príloha k mäsu

Jednu až dve cibule nadrobno nakrájame a na panvici (woku) mierne osmažíme na tuku (olej, maslo, masť). Vysypeme uvarenú pohánku, mierne osolíme a premiešame s cibuľkou.

Navlhčenou naberačkou vytvoríme úhľadné kopčeky, ozdobíme petržlenovou vňaťou a servírujeme ako prílohu k pečenému alebo dusenému mäsu. Chuťový akord pomôže vytvoriť výpek alebo šťava z mäsa.

Pohánková kaša

Uvaríme pohánku a necháme ju odstáť o niečo menej, aby bola nie celkom mäkká. Na masti alebo na oleji osmažíme dve cibule. Vmiešame do vychladnutej pohánky. Pridáme dve až štyri vajcia, niekoľko nastrúhaných strúčikov cesnaku, mleté čierne korenie, sušený mletý zázvor (asi štvrť čajovej lyžičky), soľ a majoránku.

Zahustíme strúhankou, premiestnime do vymastenej zapekacej nádoby a spočiatku prikryté, potom bez pokrievky zapečieme. Pohánková kaša chutí najviac (ako tá zabíjačková) so zemiakmi a s kyslou kapustou. Deti ju majú rady so zemiakovou kašou. Je dobrá aj studená, ako drobný zákusok medzi hlavnými jedlami.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button