KuchyňaZáhrada

Ako skladovať zemiaky?

ako skladovať zemiakyZemiakové placky, zapečené francúzske zemiaky, hranolky a ďalšie a ďalšie zemiakové pokrmy sú u nás veľmi obľúbené. A nie je sa čomu diviť, zemiaky sú lacnou surovinou, z ktorej sa dá vykúzliť vždy niečo iné. Máte k dispozícii zemiaky vypestované doma alebo plánujete kúpiť zemiaky do zásoby? Dobrým uskladnením predĺžite ich životnosť. Ako teda zemiaky správne skladovať?

Zemiaky? Veľmi hodnotná potravina!

Zemiaky v našom jedálničku dominujú a len ťažko si môžeme predstaviť, že by sme ich v dnešnej dobe nemali. Zemiaky ale nie sú len obľúbenou a chutnou potravinou, sú zároveň aj potravinou veľmi hodnotnou. Obsahujú totiž celý rad nutrične významných látok, napríklad sú bohaté na minerály, ako je vápnik, horčík, fosfor a ďalšie, ale aj na vitamín C a niektoré z vitamínov skupiny B.

Oproti tomu majú ale minimálny obsah tuku, sú totiž z 80% tvorené vodou, preto majú zemiaky nízku energetickú hodnotu. Sú teda vhodné pri redukčných diétach, len je potrebné dávať pozor na ich prípravu.

Zemiaková kaša riedená iba mliekom, či zemiaky varené sú počas diéty vhodnou prílohou.

Výber vhodných odrôd na uskladnenie

skladovanie zemiakov na zimu a odrody zemiakovV obchodnej sieti sa môžeme stretnúť s tromi kategóriami konzumných zemiakov. Ide o:

  1. Zemiaky nové – dovoz do SR sa uskutočňuje prevažne z Egypta, Maroka, Španielska, Grécka a Talianska
  2. Zemiaky skoré – sú u nás zbierané od polovice mája zhruba do začiatku prázdnin. Mnohí z nás si skoré zemiaky pestujú na záhradkách, ale zemiaky skoré nie sú vhodné pre celoročné uskladnenie.
  3. Zemiaky konzumné ostatné – konzumné neskoré zemiaky sú zberané od 1.júla a sú určené pre letnú, jesennú a zimnú konzumáciu, teda pre dlhodobé skladovanie až do jarných mesiacov.

Dobrá pivnica je na skladovanie zemiakov základom!

Ak sa odhodláte k nákupu väčšieho množstva zemiakov na uskladnenie napríklad z  neďalekej farmy, či obchodu, je potrebné zvážiť, či na to máte vhodné priestory. V zimnom období je nutné mať také miesto, ktoré umožňuje udržať teplotu najlepšie v rozmedzí 4-6 ° C a relatívnu vlhkosť vzduchu okolo 93 – 98%.

Pri nižších teplotách zemiaky,,sladnú“ a pri teplotách pod 0 °C môže dôjsť k nevratnému poškodeniu hľúz. Naopak pri vyšších skladovacích teplotách hľuzy predčasne klíčia a dochádza k zníženiu ich nutričnej hodnoty.

Máte teda vyhovujúcu tmavú, čistú a chladnú pivnicu alebo iné vhodné miesto? Potom neváhajte a zemiaky do nej môžete bez strachu uskladniť!

Nechajte zemiaky vydýchať!

dobra pivnica na skladovanie zemiakovAk máte zemiaky z vlastného pozemku, potom je nutné ihneď po zbere pred vlastným uložením hľúz na dlhodobé skladovanie zabezpečiť osušenie hľúz.

Zemiaky preto treba nechať tzv. vydýchať v dobre vetranej stodole alebo v teplej pivnici, kde sa teplota pohybuje okolo 15 °C.

Hľuzy dokonale uschnú, zahoja sa aj prípadná drobné poranenia. Významne tým znížite vznik plesní.

A šup s nimi do pivnice!

Po uschnutí je čas na to, aby boli zemiaky riadne uskladnené. Zemiaky uskladňujte do debničiek. Vo väčšom množstve je možné zemiaky uložiť do ohradových paliet.

Preberajte zemiaky starostlivo, pretože zemiaky nahnité, napadnuté plesňou či inou chorobou do pivnice nepatria. Zelené konzumné zemiaky tiež neuskladňujeme, obsahujú solanín, ktorý môže vyvolať tráviace ťažkosti!

Pokiaľ ale skladované zemiaky majú slúžiť budúci rok ako sadbové, zemiaky s nazelenalou  šupkou sú pre sadbu zdravšie a vhodnejšie.

Zemiaky budú výborné až do jari!

Počas celého skladovania treba zemiaky kontrolovať a v prípade, že zistíte výskyt plesne a hniloby, okamžite zemiaky odstráňte a prekontrolujte aj zvyšok úrody.

Dobre uskladnené zemiaky vydržia 6 – 8 mesiacov a tak si aj na jar budete pochutnávať na výborných zemiakoch!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button