Nezaradené

Ako striedať plodiny na záhrade?

rôzne druhy plodín na záhrade a striedanieIste každý z nás niekedy začul aspoň zmienku o tom, že plodiny na záhrade treba striedať. Dnes si povieme o tom, ktorá rastlina má akú spotrebu živín z pôdy a s akými rastlinami je potrebné ju vystriedať. Návod ako striedať plodiny na záhrade.

Čo budete potrebovať ak chcete striedať plodiny na záhrade:

  • rôzne druhy prísad
  • vysádzací kolík
  • kanva na zálievkou

Striedanie zeleniny na záhrade

ako správne striedať plodiny na záhradePri zelenine, ktorá má veľkú spotrebu živín je potrebné dôsledne dodržiavať striedanie plodín.

Malá spotreba živín: fazuľa, hrach, jahody, poľníček, mrkva, cibuľa, čakanka, rozmarín, tymian, reďkovky.

Stredná spotreba živín: saturejka, borák, kôpor, endívia, uhorky, cesnak, šalát, kaleráb, špenát, pór, paprika.

Veľká spotreba živín: karfiol, brokolica, tekvica, reďkev, ligurček, zeler, cukety, paradajky, kukurica, ružičkový kel, biela kapusta. Prečítajte si aj článok ako sadiť a pestovať cesnak.

Prečo sa plodiny na záhrade striedajú?

Striedanie plodín zabráni tomu, aby sa pôda úplne vyčerpala a prišla úplne o niektoré druhy živín.

Toto spôsobujú najčastejšie hlúboviny, sú veľkým spotrebiteľom živín a spôsobujú tak únavu pôdy. Niektoré rastliny dokonca pri dlhodobom pestovaní vylučujú do pôdy látky zo svojich koreňov – a tie potom môžu spôsobiť neznášanlivosť voči vlastnému druhu.

Dôsledkom jednostranného odnímania živín vytrvalými rastlinami je potom spomalenie rastu a pokles plodnosti. Napríklad ruže môžu spôsobiť hromadenie brzdiacich látok v pôde.

Iba rozdiely v spotrebe plodín udržia pôdu úrodnú.

Rôzne kultúry rastlín na záhrade

ako striedať zeleninu na záhradePreto je dobré pestovať zmiešané kultúry, čo je súčasné vysádzanie rôznych kultúrnych a okrasných rastlín na jednom záhone.

Jednotlivé rastliny majú rôzne nároky na živiny, takže je možné vyvážené obhospodarovanie pôdy.

Navyše tým obmedzíte v značnej miere výskyt rôznych hmyzích škodcov aj hubových chorôb rastlín.

Jednoduchou pomôckou pri pestovaní bude to, či ste pestovali plodovú zeleninu, to znamená, že ste žali plody, ktoré sa urodili nad zemou, potom v roku nasledujúcom na rovnakom mieste pestujte koreňovú zeleninu, to je – zbieranie úžitkovej časti, ktoré rástli pod zemou.

Striedanie plodín a 100 percentné využitie pôdy

Pri striedaní plodín myslite aj na to, aby ste záhony využili naozaj od skorej jari až do neskorej jesene. Môžete tak zberať úrodu niekoľkokrát: skoro na jar, kedy vysejete reďkovky, k tomu vysaďte na záhon hlávkový raný šalát a rané kaleráby.

Postupne vypestovanú zeleninu nahradia paradajky či papriky a po ich zbere je možný ešte výsev zimného špenátu alebo cibuľky. Ďalšiu úrodu zožnete, hneď ako zmizne posledný sneh.

Pri mrkvovitej zelenine je potrebné, aby sa nedostali na rovnakú plochu skôr ako za tri až štyri roky, a to z dôvodu obmedzenia výskytu škvrnitosti listov mrkvy, čiernej hniloby koreňov mrkvy, škvrnitosti listov petržlenu, pochmurnatky mrkvovej a háďatká. V prípade škvrnitosti zeleru postačí dvojročný odstup medzi pestovaním zeleru na tom istom mieste.

Pri pestovaní paradajok a zemiakov sa snažíme vyvarovať toho, aby sme ich vysádzali na rovnakom mieste viackrát po sebe.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button