NávodyFinancie

Ako si ustrážiť peniaze?

Ako si ustrážiť peniazeUstrážiť peniaze je u mnohých ľudí a v rodinách veľký problém. Obzvlášť tam, kde sú rodinné príjmy nízke a skutočne nie je z čoho ušetriť. Je nutné veľa premýšľať a zvažovať, čo si môžeme dovoliť kúpiť, aby ste potom nezostali týždeň pred výplatou úplne bez prostriedkov a nemali navyše ešte zaplatený nájom alebo zloženky, na ktoré už nezostalo. Pôžičky nie sú riešenie, to je začarovaný kruh a prepadanie sa do stále hlbšej priepasti dlhov. Riešením je rozvaha, šetrnosť a kalkulácie.

Metódy ako ustrážiť peniaze

Väčšinou nám chodí výplata na účet, starší ľudia nemajú k založeniu účtu vzťah a dôveru a tak si pre nich chodia sami na poštu.

Akonáhle peniaze dostanete, hneď vyčleňte peniaze, ktoré je nutné použiť na zaplatenie nájmu a zloženiek. Tieto peniaze akoby nemáte, nesmiete s nimi počítať, a nepripustite si variantu, že ich nutne potrebujete na niečo iné a za týždeň, až ušetríte, že ich tam dáte. To nefunguje, už ich mať nebudete, lebo z toho mála sa vám nepodarí vrátiť celú sumu.

Nedostatok peňazíVaša filozofia musí byť jednoznačná, tieto peniaze, aj keď ich ešte len budete investovať, už jednoducho nemáte. Ale buďte na druhú stranu optimistickí.

Aj keď je to veľká položka za nájom a zloženky, ale máte istotu celý mesiac, rok a ďalšie roky, keď budete poctivo a včas platiť, že máte zázemie, dobré bývanie, strechu nad hlavou a to vám nikto nemôže vziať.

Rozpočet na celú domácnosť, potraviny, drogériu, hygienické potreby, deťom na školské pomôcky, občas alebo pravidelné kultúrne a športové podujatia môžete mať skalkulované na celý mesiac, týždeň alebo deň. Pokiaľ niektoré obdobie v mesiaci rozpočtovo prekročíte, musíte nasledujúce dni alebo obdobia ustrážiť peniaze a vykompenzovať stratu, inak nevyjdete s peniazmi.

Nestravujte sa v reštauráciách

Varte radšej doma, vyjde vás to lacnejšie. Ak sa celá rodina denne stravuje v rýchlych občerstveniach alebo reštaurácii, ruinuje to vašu peňaženku. Doma si tiež môžete uvariť na čo máte chuť a ešte ušetríte. Určite si vyberiete napríklad z množstva chutných a jednoduchých receptov tu.

Choďte do banky a požiadajte o zrušenie kontokorentu

Kontokorent alebo povolené prečerpanie je rovnaká hlúposť ako kreditné karty. Navyše sú v tomto banky a ich bankomaty veľmi zákerné.

Pri vyberaní peňazí z bankomatu sa nám nezobrazí skutočný zostatok, ale disponibilný, t.j. koľko peňazí máme na účte + koľko môžeme ísť do debetu. Pár krát sa mi stalo, že som bol v domnení, že som v pluse a skutočnosť bola úplne opačná.

Nakupujte v akciách

Supermarkety nás lákajú na zľavy, večne povaľujúce sa letáky nás niekedy obťažujú, ale všetci vieme, že na zľavách sa dajú ustrážiť peniaze.

Strážte si zľavy a využite vždy lacnejšie ponuku, váš skromnejší rozpočet to pozitívne ovplyvní. Vyskúšajte aj 30 tipov ako ušetriť peniaze.

Šetrite ako sa dá

Ako ušetriť peniazeZamyslite sa nad tým, koľko denne miniete za jedlo, pitie, za dopravu a zredukujte výdavky. Kupujete si denne kávičku z automatu, chodíte na desiatu do reštaurácií alebo najbližšieho občerstvenia, potom si zájdete na obed, na popoludnie si kúpite nejaké pečivo, zákusok alebo ovocie a až večer potom niečo prichystáte pre celú rodinu.

Vaše výdavky, teda pre jedného člena rodiny, dosiahnu zbytočne veľkú sumu. Potom si teda spočítajte, koľko vás to stojí za mesiac.

Tipy ako ušetriť peniaze

Prehodnoťte výdavky, a ušetríte až polovicu dennej sumy, keď si kávu uvaríte zo svojho vrecka na pracovisku, desiatu si môžete prichystať vopred doma a zaobstaráte ju tiež lacnejšie.

Ani obed nemusí byť vždy finančne náročný, niekedy si ho môžete priniesť z domu, inokedy si dajte nejakú lacnejšiu variantu. Naozaj, ak ide do tuhého, tak sa ušetriť peniaze musí dať a dokážete to.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button