NezaradenéDeti

Ako a kedy nechať dieťaťu prepichnúť uši?

prepichovanie ušíAk doma máte malú dcéru, je určite dobré uvažovať o tom, že by ste jej nechali prepichnúť uši. Čím skôr k prepichnutiu pristúpite, tým lepšie. Dá sa totiž predpokladať, že skôr či neskôr bude nosiť náušnice. V dnešnom článku vám prinášame podrobné informácie o tom, ako na to.

Prečo nechať dieťaťu prepichnúť uši

Prepichovanie uší sa vykonáva z estetického dôvodu. K dievčatám a ženám každého veku neodmysliteľne patria náušnice.

Niektoré ženy ich nosia neustále, iné len pri výnimočných udalostiach. K tomu, aby si ich mohli kedykoľvek nasadiť, je nevyhnutné, aby mali prepichnuté uši.

Prepichnúť uši choďte rozhodne k odborníkovi

V prvom rade je dôležité upozorniť na to, že prepichovanie uší by ste mali prenechať vždy na odborníkoch. Ide síce o relatívne jednoduchý zákrok, pri neodbornom postupe ale môže dôjsť k zapáleniu ucha a následne aj k ďalším zdravotným komplikáciám.

Kedysi sa prepichovanie uší u malých slečien vykonávalo ešte v pôrodnici, dnes to však nemocnice zakazujú a tak ostáva táto povinnosť na mamičkách.

Prepichovanie uší u lekára

Ak sa teda rozhodnete, že svojmu dieťaťu necháte uši prepichnúť, vyhľadajte ideálne detského lekára, prípadne špecialistu ušného lekára z ORL. Stačí ho vopred kontaktovať a dohodnúť si s ním vhodný termín, ideálne aspoň 14 dní dopredu.

Prepichovanie uší u lekára je vhodné hlavne z toho dôvodu, že má patričné ​​znalosti a tiež všetko potrebné náčinie.

Zaistí nutnú sterilitu prostredia, vďaka čomu sa minimalizuje riziko zanietenia ucha. Lekári okrem klasického prepichovania vykonávajú tiež nastreľovanie, čo je ďalšia možná metóda.

Prepichovanie uší v špecializovanom alebo kozmetickom salóne

Okrem lekára môžete zájsť aj do špecializovaných salónov. Tu je ale nutné si starostlivo vyberať. Kvalitný kozmetický či piercingový salón spoznáte už na prvý pohľad podľa čistoty a vybavenia.

Vždy si o danom podniku radšej zistite nejaké referencie. Kozmetické salóny by som pre prepichovanie uší odporučila skôr v okamihu, keď doma máte staršie dieťa. S malými deťmi a bábätkami radšej zájdite k lekárovi.

Kedy je vhodná doba na prepichnutie uší

Častou otázkou, ktorú rodičia riešia je to, kedy je ideálna doba na prepichovanie uší. Odpoveď ani medzi odborníkmi nie je jednoznačná. Všeobecne sa ale zhodnú, že je lepšie zákrok vykonať skôr

v útlejším veku, najlepšie ešte pri bábätku. Najčastejšie sa estetický zákrok vykonáva u detí vo veku od 3 mesiacov.

Práve po tejto dobe už totiž u nich prebehlo očkovanie hexavakcínou. U malých detí sa navyše rýchlejšie zahojíarany a zákrok je aj menej bolestivý.

Ako sa o uši po prepichnutí starať

Ihneď po prepichnutí je potrebné počítať s tým, že by si dieťa na uši nemalo siahať, aby sa ranka dobre zahojila a nedošlo k infekcii. Pred akoukoľvek manipuláciou s rankou je potrebné si najprv dôkladne umyť ruky mydlom.

prepichovanie uší dieťaťuNáušnice do dierok aplikujte až po niekoľkých dňoch. Až potom, čo budete mať istotu, že je ranka úplne zahojená a nemôže dôjsť k jej krvácaniu či zanieteniu.

V prípade, že ste nechali dieťaťu prepichnúť uši formou nastrelenia, už náušnice v uchu dieťa má a teda je potrebné ošetrovať dôkladne nie len ranku, ale aj náušnice. Ak ste teda zvolili túto alternatívu, náušnice vezmite so sebou na zákrok.

Aká je cena za prepichnutie uší

Keď pôjdete dať dieťaťu prepichnúť uši, pri klasickom prepichovaní sa pripravte, že cena sa pohybuje od 7 eur do 20 eur.

Ak by ste zvolili skôr nastrelenie, vyjde vás táto procedúra približne 2x drahšie, avšak je to menej bolestivé, pretože ide o rýchly proces, dierky budú rovnaké a rovné a dieťa bude mať náušničky už v uškách.

Prečítajte si aj články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button