Recepty

Ako urobiť liečivý smrekový sirup?

Recept a postup na smrekový sirup

liečivý smrekový sirupLiečivý smrekový sirup je skvelým prírodným prostriedkom na posilnenie imunitného systému a boj proti kašľu a nádche. Jeho príprava je jednoduchá a môže byť vykonaná v pohodlí domova.

Na výrobu liečivého smrekového sirupu potrebujete iba niekoľko základných surovín. V prvom rade, potrebujete čerstvé smrekové výhonky, ktoré sú bohaté na vitamín C a iné užitočné látky. Potom potrebujete cukor alebo med na zosladené sirupu a citrón na pridanie chuti a vitamínov.

Existuje niekoľko spôsobov, ako pripraviť smrekový sirup, ale väčšinou sa všetky spoliehajú na rovnaký proces. Výhonky sa najskôr umyjú, nakrájajú na menšie kúsky a vložia do hrnca s vodou. Potom sa zmes povarí a nechá sa lúhovať, aby sa z nej uvoľnili všetky liečivé látky. Nakoniec sa zmes prefiltruje cez gázu a pridá sa cukor alebo med, aby sa vytvoril sirup. Smrekový sirup môžeme užívať preventívne, tak aj vo chvíľach, keď nás budú chcieť tieto neduhy potrápiť.

Čo je to smrekový sirup

Smrekový sirup je prírodný liek, ktorý sa vyrába z mladých výhonkov smreka. Je to veľmi populárny spôsob, ako využiť liečivé vlastnosti smrekových výhonkov. Tento sirup má množstvo zdravotných výhod a používa sa na liečenie rôznych ochorení.

Smrekový sirup sa vyrába z výhonkov smreka, ktoré sa zberajú v období jari, keď sú ešte mäkké a pružné. Výhonky sa ošúpu, nakrájajú na kúsky a potom sa varia v cukrovej vode. Počas varenia sa z výhonkov uvoľňujú liečivé látky, ktoré sa potom zmiešajú s cukrovou vodou.

Smrekový sirup má veľa zdravotných výhod. Obsahuje veľa vitamínu C, ktorý pomáha posilňovať imunitný systém a chrániť organizmus pred chorobami. Je tiež bohatý na antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť telo pred voľnými radikálmi a predčasným starnutím.

Okrem toho má smrekový sirup protizápalové a antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomáhajú pri liečbe rôznych ochorení, ako sú napríklad kašeľ, nádcha, angína, zápal priedušiek a reumatické bolesti.

Všetky tieto výhody robia z smrekového sirupu skvelý prírodný liek na podporu zdravia. Okrem toho, že je účinný, je aj veľmi chutný a môže byť použitý ako prísada do rôznych nápojov alebo jedál.

Všetky tieto výhody robia z smrekového sirupu skvelý prírodný liek na podporu zdravia. Okrem toho, že je účinný, je aj veľmi chutný a môže byť použitý ako prísada do rôznych nápojov alebo jedál.

Zber a príprava smrekových výhonkov

Smrekové výhonky sú cenné rastliny, ktoré sa využívajú na výrobu liečivého sirupu proti kašľu a nádche. Zber a príprava smrekových výhonkov je dôležitá fáza výroby sirupu.

Zber smrekových výhonkov sa uskutočňuje od konca marca do polovice mája, keď sú výhonky dostatočne mäkké a plné živín. Pri zbere sa odporúča dbať na to, aby sa neničili celé stromy, ale len odstrihli výhonky z ich koncov. Tým sa zabezpečí, že stromy zostanú zdravé a budú môcť produkovať nové výhonky aj v budúcnosti.

Po zbere smrekových výhonkov sa odporúča ich opláchnuť a nechať odkvapkať. Potom sa výhonky vložia do hrnca a pridajú sa k nim citróny pokrájané na kolieska. Zmes sa zaleje vodou a povarí sa 20 – 30 minút v hrnci zakrytom pokrývkou. Bez povarenia by sa výhonky veľmi nevylúhovali a živiny z nich by neprešli do vody.

Uvarenú zmes necháme 24 hodín lúhovať na okne. Počas tohto procesu sa z výhonkov uvoľňujú liečivé látky, ktoré sa následne vylúhujú do vody. Po 24 hodinách sa zmes precedí a výsledná tekutina sa zmieša s cukrom. Takto sa získa liečivý smrekový sirup, ktorý sa môže užívať na liečbu kašľa a nádchy.

Zber a príprava smrekových výhonkov je dôležitou súčasťou procesu výroby liečivého sirupu. Pri zbere sa odporúča dbať na to, aby sa stromy neničili, a pri príprave sa odporúča používať citróny a cukor na zlepšenie chuti a účinnosti sirupu.

Recept na smrekový sirup

Smrekový sirup je účinným liekom proti kašľu a nádche. Jeho príprava je jednoduchá a zvládne ju každý. V tejto časti sa dozviete, ako si pripraviť tento liečivý sirup.

Recept príprava smrekového sirupu

Potrebné suroviny

Na prípravu smrekového vareného sirupu budete potrebovať nasledujúce suroviny:

 • 1 kg smrekových výhonkov
 • 2 citróny
 • 1 kg cukru (môžete použiť trstinový cukor alebo med)

Postup

 1. Smrekové výhonky opláchnite a nakrájajte na menšie kúsky.
 2. Citróny nakrájajte na kolieska.
 3. Vložte smrekové výhonky a citróny do hrnca a zalejte ich vodou.
 4. Prikryte hrniec pokrievkou a nechajte zmes variť asi 20 – 30 minút.
 5. Po uplynutí času zmes precedíme cez sitko a vytlačíme z nej šťavu.
 6. Do šťavy pridáme cukor alebo med a necháme variť asi 30 minút.
 7. Hotový sirup nalejte do sklenených fliaš a uzavrite.

Dávkovanie

chuť liečivého smrekového sirupuOdporúčané dávkovanie smrekového sirupu je 1 polievková lyžica 3-krát denne pre dospelých a 1 čajová lyžička 3-krát denne pre deti.

Je dôležité si uvedomiť, že smrekový sirup nie je náhradou za lieky predpísané lekárom. Ak máte závažné zdravotné problémy, obráťte sa na svojho lekára.

Výroba domáceho sirupu

Domáci sirup z mladých smrekových výhonkov je účinným liečivom proti kašľu a nádche. Jeho výroba je jednoduchá a nevyžaduje zložité postupy.

Na výrobu sirupu budete potrebovať mladé smrekové výhonky, cukor, citrón a nádoby na uchovanie sirupu.

Postup výroby sirupu je nasledovný:

 1. Očistite smrekové výhonky prepláchnutím v studenej vode. Týmto spôsobom sa zbavíte nečistôt a chrobákov.
 2. Výhonky nasypte do dezinfekčne čistej nádoby vo vrstve asi 5 cm.
 3. Na výhonky poukladajte zopár koliesok nakrájaného a dobre umytého citróna.
 4. Následne na citrón poukladajte asi centimetrovú vrstvu cukru.
 5. Postup opakujte, pričom vždy na cukor nasledujú výhonky.
 6. Naplňte nádoby až po okraj, aby sa vytvoril sirup.
 7. Nádoby uzatvorte a umiestnite ich na tmavé a chladné miesto.
 8. Po niekoľkých dňoch sa v nádobách vytvorí sirup.
 9. Sirup precedíme cez plátno a prelejeme do dezinfekčne čistej nádoby.
 10. Sirup uchovávajte v chladničke.

Použitie sirupu je jednoduché. Stačí si naliať lyžicu sirupu do horúcej vody a vypiť. Tento sirup môžete používať proti kašľu a nádche.

Pri výrobe sirupu je dôležité používať dezinfekčne čisté nádoby a plátno. Týmto spôsobom sa zabráni kontaminácii sirupu a predchádza sa riziku zdravotných problémov.

Varenie smrekového sirupu

Liečivé účinky smrekového sirupu

Smrekový sirup má mnoho liečivých účinkov, ktoré pomáhajú pri rôznych ochoreniach. Tento sirup sa vyrába z mladých smrekových výhonkov, ktoré obsahujú množstvo vitamínu C a minerálov.

Pri kašli a nádche môže smrekový sirup pomôcť uvoľniť dýchacie cesty a rozpúšťať hlieny v hrdle. Tento sirup má protizápalové účinky, ktoré pomáhajú pri angíne a iných zápalových ochoreniach.

Okrem toho, smrekový sirup môže obsahovať aj bylinky, ktoré majú ďalšie liečivé účinky. Napríklad, bylinky ako echinacea a zázvor môžu pomôcť posilniť imunitu a zmierniť zápalové procesy v tele.

Všetky tieto účinky robia smrekový sirup skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú prírodnú alternatívu k bežným liekom na kašeľ a iné ochorenia dýchacích ciest.

Tip: Odporúčame pridať sirup do cesta na nekysnuté lievance namiesto cukru. Smrekový sirup im dodá výbornú chuť a neodolateľnú vôňu.

Alternatívy a varianty smrekového sirupu

Okrem smrekového sirupu existuje množstvo ďalších sirupov, ktoré majú liečivé účinky a sú veľmi obľúbené.

Levanduľový sirup

Levanduľový sirup má upokojujúce účinky a pomáha pri nespavosti a úzkosti. Na jeho prípravu sa používa levanduľový olej alebo sušené kvety. Tento sirup má jemnú arómu a chuť a môže byť pridaný do čaju alebo koktailov.

Bazový sirup

Bazový sirup je bohatý na vitamín C a pomáha pri prechladnutí a kašli. Na jeho prípravu sa používajú kvety bazalky a cukor. Tento sirup má sladkú chuť a môže byť pridaný do čaju alebo limonády.

Jahodový sirup

Jahodový sirup je vynikajúci zdroj vitamínu C a pomáha pri zlepšovaní imunitného systému. Na jeho prípravu sa používajú čerstvé jahody a cukor. Tento sirup má sladkú chuť a môže byť pridaný do čaju alebo limonády.

Šípkový sirup

Šípkový sirup je bohatý na vitamín C a pomáha pri prechladnutí a kašli. Na jeho prípravu sa používajú sušené šípky a cukor. Tento sirup má sladkú chuť a môže byť pridaný do čaju alebo limonády.

Lipový sirup

Lipový sirup má upokojujúce účinky a pomáha pri nespavosti a úzkosti. Na jeho prípravu sa používajú lipové kvety a cukor. Tento sirup má jemnú arómu a chuť a môže byť pridaný do čaju alebo koktailov.

Skorocelový sirup

Skorocelový sirup pomáha pri zlepšovaní trávenia a liečbe zápchy. Na jeho prípravu sa používajú listy skorocelu a cukor. Tento sirup má horkú chuť a môže byť pridaný do čaju alebo koktailov.

Zázvorový sirup

Zázvorový sirup má protizápalové účinky a pomáha pri prechladnutí a kašli. Na jeho prípravu sa používa čerstvý zázvor a cukor. Tento sirup má ostrú chuť a môže byť pridaný do čaju alebo koktailov.

Borovicové výhonky

Okrem smrekových výhonkov môžu byť použité aj borovicové výhonky na prípravu sirupu. Borovicový sirup má podobné liečivé účinky ako smrekový sirup. Na jeho prípravu sa používajú borovicové výhonky a cukor. Tento sirup má jemnú chuť a môže byť pridaný do čaju alebo limonády.

Pri výbere sirupu je dôležité zvážiť jeho účinky a vhodnosť pre konkrétnu chorobu alebo ochorenie. Každý sirup má svoje výhody a nevýhody a je dôležité si prečítať návod na prípravu a dávkovanie.

Vyskúšajte aj tieto recepty na sirup:

Zhrnutie

Smrekový sirup je vynikajúcim prírodným liekom na kašeľ a nádchu. Jeho príprava je jednoduchá a vyžaduje len niekoľko základných surovín, ako sú mladé smrekové výhonky, cukor a citrón.

Pri príprave sirupu je dôležité výhonky najskôr uviesť do varu a potom ich nechať lúhovať na okne 24 hodín. Následne sa šťava z výhonkov precedí cez plátienko a pridá sa cukor. Sirup sa varí a odparuje sa voda za stáleho miešania.

Konzumovať smrekový sirup môžete priamo po lyžičkách, keď pocítite zdravotné problémy. Stačia 2 lyžičky každé ráno. Alebo si ho môžete pridávať do čaju alebo vody. Sirup môže byť uskladnený v chladničke a je vhodný na použitie počas niekoľkých týždňov.

Pripravte si smrekový sirup doma a objavte jeho liečivé účinky na kašeľ a nádchu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button