Ako si vyrobiť účinný tymianový sirup proti kašľu?

tymianový sirupAk aj vás trápi neutíchajúci a protivný kašeľ, nasledujúci recept na domáci tymianový sirup proti kašľu oceníte. Deti si ho zamilujú. Osvedčený a účinný domáci tymianový sirup vás a vašich blízkych otravného kašľa spoľahlivo zbaví. Na rozdiel od väčšiny kupovaných sirupov na kašeľ má totiž príjemnú chuť. Navyše náklady na výrobu tymianového sirupu sú razantne nižšie ako pri komerčne predávaných sirupoch z lekárne.Tak teda poďme spoločne na to!


Prečo je domáci tymianový sirup taký efektívny

Tymian je jedno z najsilnejších rastlinných antibiotík a má antiseptické a dezinfekčné účinky. Pomáha pri chorobách z prechladnutia, pri zápaloch dýchacích ciest a tráviaceho ústrojenstva.

Pôsobí liečivo pri astme, bronchitíde, suchom, dráždivom, záchvatovitom či čiernom kašli a uľahčuje vykašliavanie hlienov. Na výrobu domáceho sirupu môžeme použiť sušený tymian vo vrecku zakúpenom v potravinách. Ak bylinku pestujete doma alebo na záhradke, použite čerstvý.

Slez má protizápalový účinok. Používa sa proti suchému kašľu aj zahlieneniu (a to aj u detí). Je možné ho kúpiť napríklad v lekárni. Ak by ste do sirupu použili iba tymian, bol by tento domáci výrobok vhodný prevažne na vlhký kašeľ. Ak do zmesi pridáte aj slezový kvet, môžete použiť potom sirup tak na vlhký, tak aj suchý kašeľ.


Čo budete potrebovať na tymianový sirup proti kašľu

sušený tymianNa tymianový sirup proti kašľu si pripravte:

  • 200 ml vody
  • 100-200 g cukru (namiesto 100 g cukru, môžeme použiť zodpovedajúce množstvo medu alebo domáceho šípkového sirupu)
  • 1 balíček sušeného tymianu (ak si pestujeme tymian sami, použijeme 3 košaté vetvičky čerstvého tymianu)
  • 3 lyžice slezového kvetu

Príprava tymianového sirupu krok za krokom

Príprava základnej zmesi

V kastróliku si zvarte 200 ml vody so 100 g cukru (ak nebudete pridávať iné sladidlo, med, atď., tak zvarte vodu rovno s 200 g cukru). Varte tak, aby sa cukor vo vode úplne rozpustil. Následne pridajte celý balík sušeného tymianu a asi 3 lyžice slezového kvetu. Minútu až dve povarte.

Lúhovanie tymianového sirupu

Povarenú zmes na výrobu domáceho tymianového sirupu odstavte zo zdroja tepla a nechajte niekoľko hodín lúhovať. Najlepšie však je, nechať lúhovať tymian cez noc.

Dokončenie

Vylúhovanú zmes na sirup proti kašľu preceďte cez sitko. Ak chcete mať sirup úplne čistý, preceďte ho ešte cez bavlnu, aby ste sa zbavili všetkých kúskov tymianu.

tymianAk ste na začiatku dali do vody len 100 g cukru, teraz je ten správny čas na pridanie šípkového sirupu alebo dobrého medu. Avšak pozor, ak ste varili na začiatku s 200 g cukru, nepridávajte už žiadne sladidlá!

Ako je všeobecne známe, med by sa nemal variť. Ohrejte teda už precedenú zmes len krátko, tak aby sa vám v nej med rozpustil. Keby ste med zahriali na teplotu vyššiu ako 60 stupňov, mohol by stratiť väčšinu obsiahnutých vitamínov a enzýmov.

Máte hotovo!

Hotový tymianový sirup proti kašľu nalejte do čistých fľaštičiek a skladujeme v chlade, najlepšie v chladničke. Konzumujte ho v období kašľa a prechladnutia. Dávkujte ideálne 3x denne jednu čajovú lyžičku.

Varovanie


Ak budete do zmesi dávať med a tymianový sirup proti kašľu plánujete podávať aj veľmi malým deťom, musíte dávať pozor na to, aby neboli na med alergické.

Tento článok a jeho jednotlivé body majú iba informatívny charakter.

Prečítajte si aj tieto články:


Mohlo by vás zaujímať

ako zvládnuť opicu

Ako predísť opici?

A už je to tu zase! Máte opicu. Hoci sa dušujete, že tentoraz budete piť alkohol …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.