Recepty

Ako urobiť fazuľové struky na slanine?

fazuľové strukyFazuľové struky na slanine (fazuľky na slanine) sú vynikajúcou prílohou k minútkovým alebo grilovaným mäsám. Niekomu chutia len k opečeným alebo k vareným zemiakom či k zemiakovým kašiam. Aj keď tento spôsob nepatrí k tradičným slovenským jedlám, fazuľové struky na slanine sa rýchlo stali obľúbenými. Ich príprava je veľmi jednoduchá.

Čo je na fazuľové struky na slanine potrebné:

  • kuchynské vybavenie a riad
  • suroviny podľa rozpisu

Postup prípravy krok za krokom

Na prípravu fazuľových strukov na slanine použijeme pokiaľ možno čerstvé, krehké a nedrevnaté nedozreté struky fazuliek. Lepšie sú s guľatejším prierezom, než struky ploché. V zimnom období môžeme použiť aj fazuľky zmrazené, ale hotový produkt nebude tak chutný. Na jednu osobu počítame asi desať deka surových fazuľových strukov.

ako urobiť fazuľové struky so na slanineČerstvé fazuľové struky je potrebné dôkladne preprať, pretože na nich počas rastu prilepil prach, niekedy aj čiastočky zeminy.

Osvedčilo sa struky najprv na nejakú chvíľku namočiť, potom opatrne pošúchať a pod prúdom vody opláchnuť. Potom odrežeme oba konce struku a stiahneme tvrdé vlákno. To je asi najpracnejšia fáza celej prípravy.

Struky nakrájame na veľkosť, ktorá vyhovuje našej chuti. Najbežnejšie je ponechať struky v celej ich dĺžke, ale niekto ich má rád nakrájané na malé kúsky. Záleží najmä na zvyku pojedania zelenej fazuľky (hlavne deti niekedy dlhé struky odmietajú). Pri krájaní zároveň odstránime poškodené časti struku.

Pridáme slaninku

fazuľové struky so slaninouPätnásť až 20 deka prerastenej anglickej slaniny alebo pekného údeného boku nakrájame na úzke dlhšie rezančeky a dáme ich rozpustiť na lyžici oleja alebo masti.

Pridáme jednu nadrobno nakrájanú cibuľu a spoločne opekáme. Cibuľu je možné vynechať. Potom prisypeme fazuľu, osolíme, okoreníme trochou mletého čierneho korenia, sprudka orestujeme, zalejeme asi pol deci vody, na tri až štyri minúty prikryjeme pokrievkou.

Potom odklopíte a stále prudko necháme tekutinu vyvariť. Na fazuľkách sa mal utvoriť slabý „film“. Fazuľky by mali zostať krehké.

V niektorých receptov sa odporúča fazuľky najprv rýchlo ovarit vo vode, scediť a potom dať na slaninu. Je to možné, ale okrem toho, že máme „o špinavý hrniec“ a jeden pracovný úkon navyše, pri dusení si fazuľky ponechajú všetku chuť. Niekto odporúča na dochutenie pridať drvený cesnak, je to tiež dobré, môže sa to stať obmenou, ale typická chuť fazuľových strukov sa cesnakom trochu stráca.

K čomu fazuľové struky podávame

Fazuľové struky na slanine podávame najčastejšie k minútkovým mäsám alebo k mäsám pripravovaným na grile.

Keď ich podávame na tanieri, môžeme sa „vyhrať“ aj so servírovaním a dlhé struky „zviazať“ vetvičkami pažítky alebo tenkými prúžkami vňaťovej cibuľky.

Pri podávaním pri grile servírujeme fazuľky na slanine v nahriatej mise s poklopom – chladnúce fazuľky strácajú na chuti.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button