Recepty

Ako urobiť domácu presnidávku?

Jednoduchý návod na domácu presnidávku

Ako urobiť domácu presnidávkuDomáca presnidávka je skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú začať deň zdravo a plnohodnotne. Táto raňajka je jednoduchá na prípravu a umožňuje vám prispôsobiť si ju podľa vašich chutí a preferencií. Presnidávka sa skladá z ovocia, mlieka alebo jogurtu a ďalších prísad podľa chuti. V tomto článku sa dozviete, ako urobiť domácu presnidávku a aké suroviny použiť.

Pri príprave domácej presnidávky je dôležité zvoliť správne ovocie. Najlepšie je použiť sezónne ovocie, ktoré je čerstvé a plné vitamínov. Medzi najobľúbenejšie ovocie patria jablká, hrušky, jahody, meruňky a broskyne. Ovocie sa nakrája na menšie kúsky a zmieša sa s mliekom alebo jogurtom. Na dochutenie sa používa cukor, vanilkový cukor alebo med. Na zahustenie sa môže pridať pudinkový prášok alebo ovsené vločky.

Pri príprave presnidávky je dôležité dbať na správne pomery surovín. Všeobecne platí, že na jednu porciu presnidávky sa použije približne 200 až 250 ml mlieka alebo jogurtu a 1 až 2 kusy ovocia.

Presnidávka sa môže servírovať v pohári alebo môže byť mixovaná na hladkú konzistenciu a podávaná v miske. S trochou kreativity a fantázie si môžete pripraviť rôzne druhy presnidávok, ktoré vám dodajú energiu a chuť na celý deň.

Potrebné Suroviny

Pri príprave domácej presnidávky bude potrebné zabezpečiť si nasledujúce suroviny:

Surovina Množstvo
Cukor 200 g
Jablká 4 ks
Piškóty 12 ks
Banán 1 ks
Éčka podľa potreby
Jablková presnidávka 1 l

Cukor je dôležitou zložkou presnidávky, ktorá zabezpečuje jej sladkú chuť. Pri výbere cukru je dôležité dbať na jeho kvalitu a zabezpečiť si čistý a neupravený cukor.

Jablká sú ďalšou dôležitou zložkou presnidávky. Pri výbere jabĺk je dôležité dbať na ich kvalitu a zabezpečiť si čerstvé a zrelé jablká. Jablká sa olúpu, nakrájajú na kocky a pridajú sa do presnidávky.

Piškóty sú zložkou, ktorá sa používa na vytvorenie vrstvy v presnidávke. Piškóty sa rozdrví a rozložia sa na dne nádoby.

Ako urobiť broskyňovú presnidávkuBanán sa používa na pridanie ovocnej chuti presnidávke. Banán sa olúpe a nakrája na kocky, ktoré sa pridajú do presnidávky.

Pri použití éčiek je dôležité dbať na ich množstvo a používať ich v súlade s odporúčaniami výrobcu. Éčka sa používajú na predĺženie trvanlivosti presnidávky.

Jablková presnidávka sa používa ako základná tekutina presnidávky.

Pri výbere jablkovej presnidávky je dôležité dbať na jej kvalitu a zabezpečiť si čistú a neupravenú presnidávku.

Výber a Príprava Ovocia

Pri výbere ovocia na domácu presnidávku je dôležité zvoliť kvalitné a čerstvé ovocie. Jablká sú najčastejšie používaným ovocím na presnidávku, ale môžete použiť aj iné druhy ovocia, ako napríklad banány.

Pred prípravou ovocia je potrebné ho dôkladne umyť a očistiť od zvyškov hrubej špiny. Ak používate jablká, odporúča sa ich sušiť pred použitím. Sušením jabĺk odstránite nadbytočnú vodu a zvýšite ich sladkosť.

Ak sa rozhodnete použiť jablká, môžete ich nakrájať na malé kúsky alebo ich rozmixovať na pyré. Ak chcete použiť iné ovocie, odporúča sa zachovať pomer 1/3 iného ovocia a 2/3 jabĺk.

Na prípravu jablkovej presnidávky môžete použiť aj pudingový prášok a kyselinu citrónovú, ktoré dodajú presnidávke chuť a zahustia ju.

V prípade použitia iného ovocia ako jablká, je dôležité zvoliť správny pomer cukru a vody, aby bola presnidávka dostatočne sladká a chutná.

Celkový proces prípravy ovocia na domácu presnidávku je jednoduchý a rýchly. Stačí zvoliť kvalitné ovocie, dôkladne ho očistiť a nakrájať na malé kúsky alebo rozmixovať na pyré.

Postup Prípravy

Pripravenie domácej presnidávky nie je nič náročné. Stačí si pripraviť potrebné suroviny a postupovať podľa tohto jednoduchého receptu.

Suroviny

 • 1 kg jabĺk
 • šťava z 1 citróna
 • 150 g cukru
 • 1 vanilkový puding
 • 500 ml vody

Postup

 1. Najskôr si očistíme jablká. Ošúpeme ich a zbavíme jadrovníka. Nakrájame si ich na kocky a pokvapkáme šťavou z citróna aby nám nezhnedli.
 2. Vložíme si ich do hrnca a podlejeme len trošičkou vody aby sa nám nepripálili. Pridáme cukor a necháme variť na miernom ohni asi 10 minút, kým sa jablká nezmäknú.
 3. Medzitým si pripravíme vanilkový puding podľa návodu na obale, ale namiesto mlieka použijeme vodu.
 4. Keď sú jablká dostatočne mäkké, pridáme pripravený vanilkový puding a všetko dôkladne premiešame.
 5. Necháme ešte chvíľu variť a miešame, kým sa puding nezahustí. Potom odstavíme z ohňa a necháme vychladnúť.
 6. Keď je presnidávka dostatočne vychladená, môžeme ju rozmixovať mixérom na jemnú hladkú konzistenciu.
 7. Nakoniec presnídávku nalijeme do pohárov a môžeme podávať.

Takto pripravená domáca presnidávka má krásnu chuť a je skvelou alternatívou k obvyklým nákupným variantám.

Príprava Pre Dojčatá

Ako urobiť jablkovú presnidávkuPresnidávka je obľúbeným dezertom, ktorý môžete pripraviť aj pre vaše dojča. Je to zdravá a chutná voľba, ktorá obsahuje množstvo vitamínov a minerálov, ktoré sú dôležité pre správny vývoj vašich detí.

Ak chcete pripraviť presnidávku pre dojča, musíte byť opatrní a dodržiavať niektoré zásady.

Pri príprave presnidávky pre dojča je dôležité použiť len čerstvé ovocie, ktoré je dobre umyté a ošúpané. Použitie mrazeného ovocia sa neodporúča, pretože môže obsahovať prídavné látky, ktoré nie sú vhodné pre dojčatá.

Ak chcete presnidávku zjemniť, môžete pridať trochu vody alebo dojčenského mlieka. Ak chcete presnidávku zahustiť, môžete pridať trochu ryže alebo ovsených vločiek.

Ak chcete presnidávku pre dojča pripraviť, môžete použiť mixér alebo mixovač. Je dôležité, aby ovocie bolo dobre rozmixované, aby neboli žiadne kúsky, ktoré by mohli predstavovať nebezpečenstvo pre vaše dojča. Pred podávaním presnidávky pre dojča, je dôležité ju dobre ochladiť, aby sa zabránilo popáleninám.

V tabuľke nižšie nájdete základný postup na prípravu presnidávky pre dojča:

Ingrediencie Množstvo
Čerstvé ovocie 1 hrnček
Dojčenské mlieko 1/2 hrnčeka
Voda 1/2 hrnčeka
Ryža alebo ovsené vločky 1 lyžica
 1. Ovocie dobre umyjte a ošúpajte.
 2. Ovocie nakrájajte na menšie kúsky a vložte do mixéra alebo mixovača.
 3. Pridajte dojčenské mlieko, vodu a ryžu alebo ovsené vločky.
 4. Mixujte, kým sa ovocie dobre nezmixuje.
 5. Presnidávku ochlaďte v chladničke a podávajte dojčaťu.

Všetky ingrediencie, ktoré použijete na prípravu presnidávky pre dojča, musia byť čerstvé a zdravé. Ak máte akékoľvek pochybnosti o tom, či sú ingrediencie vhodné pre vaše dojča, poraďte sa s lekárom alebo odborníkom na výživu.

Tipy a Triky

Pri príprave domácej presnidávky existuje mnoho spôsobov, ako ju zlepšiť a prispôsobiť svojmu vkusu. Tu sú niektoré tipy a triky, ktoré môžu pomôcť:

 • Mixovanie ovocia: Ak chcete dosiahnuť hladkú a krémovú konzistenciu, môžete použiť mixér na mixovanie ovocia. Týmto spôsobom sa zbavíte kúskov ovocia a presnidávka bude mať jemnejšiu chuť.
 • Pridanie ďalších ingrediencií: Ak chcete pridať do presnidávky ďalšie chutné ingrediencie, môžete použiť napríklad vanilkový extrakt, klinčeky alebo škoricu. Týmto spôsobom môžete zlepšiť chuť a zároveň získať zdravé prísady.
 • Zdravé alternatívy: Ak chcete urobiť zdravšiu verziu presnidávky, môžete použiť nízkotučné mlieko alebo náhradu za cukor. Týmto spôsobom môžete znížiť množstvo kalórií a zlepšiť zdravotné výhody.
 • Experimentovanie s receptami: Ak chcete vyskúšať nové recepty, môžete sa pozrieť na internet alebo v kuchárskych knihách. Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako pripraviť presnidávku, takže sa nebojte experimentovať a objavovať nové chutné kombinácie.

Pri príprave domácej presnidávky je dôležité pamätať na to, že každý má iný vkus a preferencie. S týmito tipmi a trikmi však môžete vylepšiť chuť a získať nové nápady na prípravu presnidávky.

Vyskúšajte aj tieto výborné recepty na domácu:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button