Recepty

Ako urobiť domácu malinovku?

ako urobiť malinový sirupPrinášame vám recept na domácu malinovku. Domáce ovocné sirupy pripravujeme najlepšie z aromatických plodov – malín, jahôd, černíc, čučoriedok, ríbezlí alebo ich kombináciou. Sirupy môžeme pripraviť zastudena, čím zachováme časť vitamínov, alebo varením. Sirupy pripravované zastudena si zachovávajú lepšiu farbu a vôňu, ale sú veľmi náročné na kvalitu surovín a čistotu pri výrobe. Kuchársky recept na babičkinu malinovku je ale bezkonkurenčný. Pri dodržaní postupu a použití prvotriedneho ovocia tento nevarený sirup na domácu malinovku vydrží až rok bez plesne.

Čo potrebujeme na domácu malinovku:

  • maliny
  • kryštálový cukor
  • kyselina citrónová
  • voda prevarená

Postup ako urobiť domácu malinovku krok po kroku

malinyMaliny preberieme a odstránime všetky nečistoty. Maliny môžu byť záhradné, tie síce nie sú tak voňavé ako maliny z lesa, ale bývajú kvalitnejšie.

Lesné maliny fantasticky voňajú a aj sirup si vôňu zachová. Pri ich zbere musíme dávať veľký pozor na kvalitu plodov.

Vyzreté maliny roztlačíme, na 1 l malín pridáme 250 ml prevarenej studenej vody a kávovú lyžičku kyseliny citrónovej. Necháme na teplom mieste skvasiť.

recept na domácu malinovku z lesných malínVykvasené maliny zhustnú. Počas kvasenia ich niekoľkokrát premiešame. Za jeden až dva dni (záleží od teploty), sú maliny vykvasené.

Precedíme ich cez jemné nekovové sitko alebo plátno. Zvyšnú drť na sitku nevyhadzujeme. Zalejeme vínnym octom a za 3 týždne máme výborný malinový ocot pre kuchynské experimentovanie.

Šťavu odvážime a na 1 kg tekutiny pridáme najmenej 850 g cukru. Cukor dôkladne rozpustíme. Šťava bude hustá, voňavá a veľmi sladká.

Cukor konzervuje a šťava prešla procesom kvasenia, preto sa hotová malinovka nekazí ani neplesnivie.

Plníme ju do dokonale čistých fliaš s uzáverom. Skladujeme na chladnom mieste. Po otvorení uchovávame v chladničke. Neotvorená vydrží rok. Riedime vodou podľa chuti. Dá sa použiť aj na ochutenie čaju alebo poliev.

Tip

Ak chcete urýchliť kvasenie, pridajte k malinám trochu cukru a roztlačte ich spoločne s ním.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button