Záhrada

Ako sušiť a uchovávať bylinky?

sušenie byliniek

Ako správne sušiť a uchovávať bylinky? Všetko naše zberateľské úsilie vyjde nazmar, keď zozbierané liečivé bylinky správnym spôsobom neusušíme a potom neuskladníme. Aké úskalia nás čakajú pri sušení byliniek? A ako sušené liečivé byliny uchovávať, aby v nich zostali zachované účinné látky? Prinášame skúsenosti zdedené od babiek bylinkáriek aj od súdobých bylinkárov.

Návod ako najlepšie sušiť a uchovávať bylinky

Čo je na sušenie a uchovávanie byliniek potrebné

  • Suché a vetrané miesto
  • Plachty, plechy, podnosy, povrázok
  • Dózy sa skrutkovacím uzáverom

Byliny sušíme voľne na vzduchu

Listy, kvety a  kvety liečivých bylín je najlepšia sušiť voľne na vzduchu (nie na slnku a umelým teplom). Na sušenie byliniek sa ideálne hodí pôda či podkrovná miestnosť, kde je zabezpečené dostatočné prirodzené prúdenie vzduchu a pomerne stála (a nízka) vlhkosť vzduchu.

Ak nemáme k dispozícii pôdu, môžeme využiť voľnú izbu či iné neobývané miestnosti (cez prázdniny opustené detské izby). Umelým teplom sušíme iba korene, ak sú zbierané aj časti rastliny (sušička, veľmi vlažná otvorená rúra alebo chladnúce pec).

Miesta s vyššou vlhkosťou sú nevhodné

rozloženie byliniekNa sušenie sa nehodia miesta s vyššou alebo premenlivou vlhkosťou vzduchu (otvorené letné verandy, altánky, kuchyne, staré práčovne). Takisto byliny nesušíme (aspoň v prvej fáze) v miestnostiach obytných, najmä v spálňach.

Počítajme s tým, že niektoré byliny pri sušení silno voňajú a pobyt v tak prevoňané miestnosti je niekomu nepríjemný alebo môže spôsobovať bolesť hlavy.

Myslime na alergikov v domácnosti

Aj liečivé bylinky obsahujú látky, na ktoré niekto môže byť alergický. Ak v byte žijú ľudia s alergiou, nedávame sušiť bylinky do miest, kam musia z prevádzkových dôvodov vstupovať.

A keď nejaké bezpečnejšie miesto vyberieme, upozorníme alergika, že sa tam sušia byliny. Sušené byliny môžu niekedy pôsobiť ako alergén aj na ľudí, ktorí doteraz trpeli len inými alergiami.

Bylinky sušíme hneď po zbere

Bylinky dáme sušiť okamžite potom, keď sa vrátime zo zberu. Musíme však počítať s tým, že sme si spolu s liečivou flórou priniesli aj živú zbierku hmyzu. Malé chrobáčiky prežívajú napríklad v kvetoch hlohu a v iných sladko aromatických kvetoch.

Osvedčilo sa kvety rozložiť na veľkú bielu plachtu (staré prestieradlo), tak hodinu počkať, opatrne pozbierať kvety do nejakého čistého košíka, plachtu opatrne zbaliť, vonku vyklepať a potom na ňu kvety znova rozložiť. Je to pracné, ale to je okolo byliniek všetko. Ak sušíme bylinky na pôde, chrobáčiky si poradia sami, nie je nutné kvety preberať.

Vňaťové byliny sušíme v otiepkach

Výhodou je, že si menšie otiepky (zväzky, kytice) môžeme vytvárať už pri zbere. Doma snopy pevne zviažeme – počítame s tým, že sa objem stoniek sušením zmenší, takže veľa utiahneme, alebo povrázok nejako rafinovane zabezpečíme proti skĺznutiu.

Vešiame na suché miesta. Vešať zväzky byliniek na altánkoch je síce dekoratívne, ale nie príliš praktické – bylinky nasávajú vzdušnú vlhkosť cez noc.

Bylinky počas sušenia kontrolujeme

Druhý, tretí deň nezabudnime bylinky skontrolovať. Niektoré druhy s masívnejším stonkami obrátime (napríklad čierny bez).

Keď zaschnú a zmenšia objem a už nehrozí ich plesnivosť, môžeme ich premiestniť na plech na pečenie alebo plátno. Tým ušetríme miesto.

Prikryté obrúskom proti prachu ich môžeme dosušiť na horných doskách vysokých skriní (keď nie sme alergici). Usušené bylinky už nie sú tak aromatické.

Finálna úschova usušených bylín

popísanie nádob na bylinkyBylinky sú dobre usušené vtedy, keď pri šúchaní sucho praskajú a lámu sa.

Bylinkári kedysi suché liečivky uchovávali v plátených alebo papierových vrecúškach.

V dnešných bytoch sa to príliš neosvedčilo, pretože takto uskladnené bylinky niekedy napadnú škodci – hlavne potravinové mole. Je preto lepšie bylinky skladovať v sklenených fľašiach s uzáverom.

Nádoby podpíšte

Ak chcete uchovávať bylinky dlhšiu dobu, tak nezabudnime poháre s bylinkami popísať. Niektoré suché liečivky sú podobné, prípadne ich môže používať aj niekto, kto ich druhy nepozná.

Môžete si zhotoviť originálne etikety v nejakom grafickom alebo foto programe. Alebo touto úlohou môžeme poveriť cez prázdniny nudiace sa deti. Byliny skladujeme v tme – v uzavretej skrinke.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button