Ako liečiť

Ako liečiť zápchu? Prevencia a príznaky

ako rýchlo liečiť zápchuPozná to snáď každý z vás. Prídete na toaletu, a hoci máte čreva doslova prešpikované k prasknutiu, nemôžete zo seba nič dostať von. Zápcha je pomerne častým problémom, s ktorým sa však dá pomerne rýchlo a účinne skoncovať, a to pomocou niekoľkých metód. Aká je prevencia a príznaky zápchy? A ako zápchu liečiť?

V článku sa dozviete:

  • Čo je zápcha
  • Príčiny
  • Prevencia
  • Postup liečby
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá

Čo je to zápcha?

Zápchu možno jednoducho opísať ako zdravotný problém, pri ktorom nie ste schopní dlhšiu dobu vyprázdniť stolicu. Ak k tomu nedošlo už viac ako 3 – 4 dni, je na mieste začať problém riešiť.

Príčiny zápchy

účinne prípravky na zápchuPríčina zápchy tkvie hlavne v aktuálnej zlej funkcii hrubého čreva. Dochádza totiž k zúženiu črevnej trubice. Stolica sa potom nemôže dostať von, prípadne je jej vyprázdňovanie veľmi ťažké a bolestivé.

K zápche dochádza predovšetkým vplyvom zlých stravovacích návykov a nedodržiavaní pitného režimu.

Okrem toho môže byť ochorenie spôsobené aj zápalom čriev, tvorbou hemoroidov, prípadne aj zdravotnými ťažkosťami, ktoré sa týkajú ďalších orgánov, napríklad močového mechúra.

Prevencia pred zápchou

Zásadným preventívnym opatrením pred zápchou je dostatočný príjem tekutín. Majte na pamäti, že by dospelá osoba mala vypiť minimálne 2 litre tekutín denne. Svoju úlohu zohráva aj prísun vlákniny. Do svojho jedálnička nezabudnite zaradiť ovocie a zeleninu. Strava musí byť vyvážená, pestrá a tiež pravidelná.

Zápcha sa prejavuje nielen neschopnosťou vyprázdniť stolicu, ale aj ďalšími sprievodnými znakmi. Najmä ide o nadúvanie. Postupom času sa potom pridávajú tiež bolesti brucha a plynatosť. V pokročilejšom štádiu sa môžu objaviť tiež bolesti hlavy, migréna a celková fyzická únava.

Postup liečby zápchy

bolesti brucha pri nadúvaníPokiaľ ide o zápchu jednorazovú, ktorá sa u vás objaví náhle, pomerne ľahko ju vyriešite pomocou preháňadiel. Tie sa dajú aplikovať vo forme špeciálnych čapíkov, prípadne kvapiek.

Dôležité je dobré zavodnenie organizmu. K lepšiemu vyprázdňovaniu stolice prispieva tiež zvýšená konzumácia minerálky, vcelku dobre pomáha tiež pitie čaju.

V okamihu, keď zápcha a plynatosť trvá dlhšie, prípadne vás trápi častejšie, je už na mieste všetko konzultovať s lekármi, ktorí odhalia pravú príčinu a zistia, či nie je vyvolávaná v spojitosti s iným, závažnejším ochoreniam.

Na stimuláciu vylučovania stolice možno kúpiť aj špeciálne doplnky stravy, ktoré prispievajú k navráteniu rovnováhy organizmu a čriev.

Čo je na liečbu zápchy potrebné:

  • Pravidelná a výdatná strava
  • Správny pitný režim

Ako dlho zápcha potrvá?

Zápcha zvyčajne trvá maximálne pár dní. Čím skôr nasadíte preháňadlá či iné prostriedky, tým rýchlejšie sa problémov s vyprázdňovaním stolice zbavíte.

Opäť je na mieste podotknúť, že pri vážnejších a dlhšie trvajúcich prejavoch je vhodné navštíviť lekára.

Aké budú náklady na liečbu zápchy?

Náklady na liečbu „bežnej“ zápchy sú prakticky nulové. Pokiaľ hodláte nasadiť preháňadlá vo forme špeciálnych prípravkov, ktoré sa predávajú v obchodoch, pripravte si zhruba 4 €. Zhruba takúto sumu stojí obľúbené preháňadlo Gutalax vo forme kvapiek, k dostaniu sú od rovnakej značky tiež čapíky na zápchu.

Pozrite si aj článok 7 tipov na zápchu: Babské rady a jedlá proti zápche

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button