Čím liečiť zápal krčných mandlí: Babské rady na angínu
Zápal krčných mandlí je vírusovým ochorením. V prípade závažnejšieho charakteru, kedy je choroba označovaná ako angína a je vždy dobré zájsť k lekárovi, ktorý predpíše vhodné lieky. Na krčné mandle sa však dajú použiť aj najrôznejšie domáce recepty. Čím liečiť zápal krčných mandlí? Babské rady na angínu.
V článku sa dozviete:
- Čo je zápal krčných mandlí
- Hlavné príznaky
- Ako liečiť zápal krčných mandlí
- Babské rady na zápal krčných mandlí
- Ako dlho choroba potrvá
Čo je to zápal krčných mandlí?
Krčné mandle sú dôležité pre obranyschopnosť organizmu voči cudzorodým časticiam, ktoré sa dostávajú do ľudského tela.
V prípade, že dôjde k ich zápalu, čo sa prejavuje niekoľkými príznakmi, je telo voči baktériám menej odolné.
Hlavné príznaky zápalu mandlí
Medzi hlavné príznaky ochorenia patrí najmä celková únava. Cítite sa tak, ako keby ste niekoľko dní nespali, nemáte vôbec žiadnu energiu. Okrem toho však zápal môže sprevádzať aj mnoho ďalších príznakov:
- Únava a vyčerpanosť
- Stavy malátnosti
- Nechuť k jedlu
- Zvýšená teplota
- Bolesti hlavy
- Bolesti v krku, ktorá spôsobuje ťažšie prehĺtanie
- Zdrsnený povrch jazyka
- Zväčšené mandle
Ako liečiť zápal krčných mandlí?
V prípade, že je ochorenie závažnejšie, čiže máte vysokú teplotu, silno vás bolí hrdlo a mandle sú skutočne veľmi zdurené, je bezpodmienečne nutné zájsť k lekárovi.
Liečba potom obvykle prebieha nasadením antibiotík. Počas niekoľkých málo dní by choroba mala odznieť. Je na mieste povedať, že angína často postihuje najmä malé deti. V ich prípade návštevu lekára určite neodďaľujte.
Babské rady na zápal krčných mandlí
Cesnak
Cesnak patrí medzi účinné „lieky“, ktoré sa využívajú pri mnohých ochoreniach. Jeho zvýšený prísun môže prispieť k rýchlejšiemu vymiznutiu príznakov ochorenia.
Buď ho možno konzumovať samotný, prípadne si urobte napríklad silnú cesnakovú polievku alebo nátierku. Prečítajte si aj článok ako sadiť cesnak.
Citrón
Rovnako aj citrón je veľmi účinným pomocníkom v boji so zápalom. Jednou z možností jeho použitia je to, že si z neho pridaním medu vytvoríte kašičku, ktorú budete po lyžičkách konzumovať.
Ďalším spôsobom je okorenenie citróna a následne jeho vytlačenie priamo do úst. Túto aj vyššie zmienenú procedúru opakujte minimálne dvakrát až trikrát denne.
Vitamín C
Citrón a aj ďalšie ovocie obsahujú výrazne množstvo prírodného vitamínu C, ktorý je dôležitý pre váš imunitný systém.
Pri ochorení krčných mandlí odporúčame zvýšiť jeho prísun. Alternatívou môžu byť vitamínové tablety, lepšie je však čerstvé ovocie.
Bylinky
Neboli by to babské rady, aby sa v nich nevyskytovali aj nejaké bylinky. Na zápal krčných mandlí si pripravte usušenú a nadrvenú lipu (10 dielikov), harmanček (5 dielikov), malinové listy (5 dielikov), šalviu (2 dieliky), mätu (2 dieliky) a aníz (1 dielik).
Všetko zalejte šálkou horúcej vody a nechajte cca pol hodiny vylúhovať. Potom sceďte a vypite takýto čaj vám pri zápale mandlí neskutočne výrazne dobre pomôže.
Kloktadlo
Na zápal krčných mandlí pomáha tiež kloktanie. Buď si kloktadlo môžete kúpiť v lekárni, alebo si ho pripravte podomácky. Stačí k tomu lyžička rumančeka, skorocelu, podbeľa, žihľavy, mäty a tymianu.
Opäť nechajte zmes vylúhovať v horúcej vode. Potom si odvar nalejte do úst a začnite kloktať, a to opakovane po dobu niekoľkých minút, minimálne dvakrát denne.
Cibuľa
Skvelou metódou na zapálené mandle a boľavé hrdlo je cibuľa. Pokrájajte jednu stredné veľkú cibuľu na menšie kocky vložte do malej sklenenej fľaštičky pridajte pár lyžičiek cukru a trochu rozmiešajte.
Fľaštičku zatvorte a nechajte pár hodín odstáť. Cibuľa pustí šťavu a priebežne počas dňa si dajte jednu – dve lyžičky. Takáto medicína vám pri bolesti hrdla pomôže veľmi rýchlo.
Ako dlho zápal krčných mandlí potrvá?
Zápal krčných mandlí je ochorením, ktoré spravidla odznie počas piatich až siedmich dní. Okrem liekov a vyššie uvedených babských rád je dobré byť v pokoji, ideálne na lôžku a v teple.