Recepty

Ako pripraviť domáce sushi?

domáce sushiPrinášame vám recept na domáce sushi. Sushi je japonskou lahôdkou, ktorá sa v posledných desaťročiach postupne začala objavovať aj v našich končinách. V súčasnej dobe je veľmi obľúbeným pokrmom. Panuje ale predstava, že si sushi môžeme dopriať iba v reštaurácii, pretože jeho príprava je veľmi zložitá. Avšak nemusí to tak nutne byť, áno iste, to pravé sushi s tými správnymi surovinami dá iste kuchárom zabrať, ale možno ich pripraviť aj s menej nákladnými surovinami a s dávkou trpezlivosti aj doma.

Čo potrebujeme na domáce sushi:

  • 250 g ryže na sushi
  • 2 lyžice trstinového cukru
  • 2 lyžice octu (ideálna je ryžový, ale rovnako poslúži aj vínny)
  • 1 lyžička soli
  • 1 malé balenie krabích tyčiniek
  • polka uhorky
  • riasa nori
  • nakladaný zázvor
  • sójová omáčka
  • wasabi pasta

Postup ako pripraviť domáce sushi krok po kroku

ako urobiť domáce sushiAko prvé je potrebné si na prípravu sushi uvariť ryžu. Najprv potrebné množstvo prepláchneme vodou a to veľmi dôkladne, prelievame, kým netečie čistá voda.

Ryžu zalejeme studenou vodou (nie vriacou, ako je tomu u prípravy klasickej dusenej ryže) a privedieme do varu. Varíme asi 15 minút. Všetka voda by sa mala vyvariť, potom ryžu premiešame a necháme ju vychladnúť.

Kým nám chladne ryža, pripravíme si cukrovo-octový rozvar, ktorý nám zaručí správnu lepkavosť ryže.

Cukor vsypeme do panvice a začneme zahrievať, prilejeme ocot a nakoniec pridáme soľ.

Zmes ohrievame, kým sa cukor nerozpustí a nespoja sa tak všetky ingrediencie. Keď je ryža úplne vychladnutá, nalejeme do nej cukrový rozvar a premiešame.

sushiTeraz si pripravíme bambusovú podložku a riasu, štandardnú veľkosť riasy treba rozdeliť na pol. Potom ju lesklou stranou nadol rozprestrieme na podložku.

Na riasu dáme ryžu do súvislého pásu (asi 5 cm), ryžu uhladíme lyžicou alebo ľahko pritlačíme rukou, aby vytvorila jednoliatu vrstvu.

Krabie tyčinky si prekrojíme na pol a pozdĺžne ich rozrežeme. Takto pripravené kúsky pokladáme na ryžu, bližšie k okraju. Uhorku umyjeme, môžeme aj olúpať šupku, záleží na vkuse našich stravníkov.

Uhorku potom nakrájame na podobné tvary a veľkosť ako krabie tyčinky. Rovnako ich pokladáme na pripravenú ryžu.

Rolovanie sushi

Nakoniec pomocou bambusovej podložky zavinieme sushi do dlhšej „rolády“, pevne okraj pritlačíme a odložíme na chvíľu do chladničky. Avšak nie je vhodné nechávať sushi v tomto stave do ďalšieho dňa, riasa má totiž tendenciu gumovatieť.

Keď takto zavinieme všetky pripravené ingrediencie, môžeme ich začať krájať na požadované tvary. Vzniknú nám tak malé valčeky, tie esteticky upravíme na tanier a podávame spolu s nakladaným zázvorom, sójovou omáčkou a wasabi.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button