Deti

Ako na hnačku u detí?

hnačka dieťaHnačka je veľmi nepríjemné ochorenie, ako pre dospelých, tak predovšetkým pre deti. Dieťa pri ňom stráca veľké množstvo vody a často k tomu aj zvracia. Veľmi skoro sa tak odvodňuje, oveľa rýchlejšie než dospelý človek. Situácia sa navyše môže v priebehu niekoľkých hodín veľmi rýchlo zhoršiť. Ako teda na hnačku u detí?

Kedy ide o hnačku?

Pokiaľ je stolica dieťaťa častá (3 krát a viac za deň) a riedka, hovoríme o hnačke. Toto ochorenie by sa nemalo podceňovať, môže totiž viesť až k dehydratácii, obzvlášť keď sa hnačka objaví v letných mesiacoch.

Príčiny hnačky

Akútna hnačka trvá menej ako dva týždne, ide o najčastejší druh hnačky bakteriálneho alebo vírusového pôvodu. Akútna hnačka môže byť tiež reakciou na užívanie liekov, napr .: antibiotík.

Chronická hnačka trvá dlhšie ako dva týždne a môže byť spôsobená neznášanlivosťou niektorých potravín alebo ich zlým vstrebávaním (celiakia, alergia na mliečnu bielkovinu)

Sledujte ďalšie príznaky!

Niekedy nie je úplne jasné, či sa naozaj jedná o hnačku. Týka sa to novorodencov a dojčiat. Dojčené deti majú stolicu častejšie a redšie, čo môže rodičia zmiasť, keď váhajú, či nie je choré. Preto je dôležité, aby poznali ďalšie príznaky hnačky a dokázali ho včas rozpoznať a prípadne aj konzultovať s lekárom.

Aké sú najčastejšie príznaky hnačky?

  • plakanie dieťaťa pri hnačkežalúdočné kŕče
  • bolesti brucha
  • pocit ťažkosti v žalúdku
  • nevoľnosť
  • horúčka
  • celková malátnosť a nezáujem

Ako na hnačku u dojčaťa?

Ak máte dieťa mladšie ako 6 mesiacov a máte podozrenie na hnačkové ochorenie, navštívte lekára, ktorý dieťa prezrie a odporučí ďalšie opatrenia.

Dojča,ktoré sa živí výhradne materským mliekom, sa naďalej dojčí a zároveň môže dostávať napiť ešte slabého čaju. Vďaka tomu získa stratené množstvo tekutín.

Dieťaťu, ktoré je na umelej mliečnej výžive, skúste namiesto mlieka ponúknuť ryžový vývar, druhý deň do odvaru pridať štvrtinu dávky mlieka a postupne dávku zvyšovať. Môže sa ale stať, že dieťa odvar odmieta alebo sa po pridaní mlieka hnačka opäť zhoršuje. V tom prípade, navštívte lekára znova.

Ako pomôcť batoľaťu a väčším deťom?

deti a hnačkyNajdôležitejšie je zabezpečiť dieťaťu dostatočnú náhradu vody a minerálnych látok. Na trhu je niekoľko voľno predajných rehydratačných roztokov. Tie sa podávajú vychladené a po lyžičkách.

Môžete podať aj čierny čaj. Zabudnite ale na džúsy a tiež často mylne propagovanú colu! Má príliš veľa cukru, ktorý nie je pri poruche trávenia žiaduce.

Môže dieťa jesť?

Ak dieťa nezvracia a má chuť, môžete mu ponúknuť potraviny, ktoré nie sú tučné. Jedná sa o rôzne sucháre, rožok, piškóty, alebo napríklad banán. Dobrá je aj nie príliš mastná polievka s varenou mrkvou. A môžete skúsiť aj sušené čučoriedky.

Diétnu stravu dieťaťu ponechajte ešte niekoľko dní a postupne zaraďujte bežné, ale menej mastné jedlo.

V akých prípadoch treba pri hnačke hneď navštíviť  lekára?

Bohužiaľ, niekedy aj cez všetky vaše snahy, dôjde k tomu, že stav vášho dieťaťa sa nelepší. Kedy teda navštíviť lekára?

  • hnačka trvá viac ako dva dni a má veľmi silný priebeh
  • dieťa si sťažuje na veľmi silné bolesti brucha a to je na pohmat veľmi tuhé
  • dieťa odmieta čokoľvek jesť a piť
  • v stolici je čerstvá krv
  • vysoká horúčka, vracanie
  • strata tekutín je veľká a dieťa sa stáva malátnym
  • dieťa má stuhnutú šiju, bolesti hlavy a je svetloplaché (zápal mozgových blán)

V niektorých prípadoch je nutná hospitalizácia, hlavne kvôli zavodneniu. A aj keď je to nepríjemné, verte, že v nemocnici je stav dieťaťa pozorne sledovaný a pobyt tam mu dopomáha k uzdraveniu. A o to tu ide predsa predovšetkým!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button