Zdravie a krása

Alergia na ovocie – príznaky a ako na ne?

alergia na ovocieV posledných rokoch stále pribúda rôznych alergií – na peľ, zvieraciu srsť, chemikálie alebo na rôzne potraviny. Medzi potravinové alergie patrí aj alergia na ovocie. Aké sú jej príznaky a ako sa s ňou vysporiadať?

Alergia na ovocie

Ako všetky ostatné potravinové alergie, je alergia na ovocie spôsobená požitím alergénu. Alergény sú bielkoviny vyskytujúce sa v ovocí. Imunitný systém niektorých ľudí je na tieto bielkoviny príliš citlivý a telo na nich reaguje príliš silno. Alergická reakcia na ovocie sa prejavuje krátko po požití alergénu, ale môže sa objaviť aj s odstupom niekoľkých hodín.

Ak máte podozrenie na alergiu na ovocie, vykonajú vám u alergológa testy, ktoré určia na aké ovocie ste alergický a určí ďalší postup liečby.

Prípadne ak chcete ušetriť čas, ktorý by ste strávili čakaním u lekára a čakaním na výsledky, alebo plne nedôverujete lekárovi a chcete si svoje alergie otestovať samostatne tak existujú aj špeciálne testy na diagnostikovanie potravinových alergií, ktoré si môžete urobiť doma. Práca s testami na zisťovanie alergií na ovocie je veľmi jednoduchá. Tento test na alergiu je trochu drahší, ale každý si dokáže spočítať či sa mu oplatí v porovnaní s tým aké vážne zdravotné následky mu hrozia v prípade neočakávanej alergickej reakcie.

Výsledky máte k dispozícií už za 40 minút a môžete si otestovať či máte alebo nemáte alergiu až na 59 druhov potravín.

Aké ovocie spôsobuje alergiu?

Najčastejšie alergiu spôsobujú jablká a hrušky. Ďalej potom čerešne, višne, marhule, broskyne, nektárinky, slivky, ringloty, maliny, černice a tiež jahody. Alergické prejavy môže vyvolať aj slabý dotyk s ovocím napríklad pri krájaní.

Z exotického ovocia bývajú častými pôvodcami alergie banány, kivi, ananás a citrusové plody. V tom prípade je potrebné byť ostražitý aj pri pití ovocných džúsov.

Najťažší priebeh alergie spôsobujú orechy – lieskové, vlašské, burské, mandle a ostatné. Ak ste na ne alergickí, mali by ste sa vyvarovať aj potravín s orieškovou príchuťou.

Prejavy alergie – orálne alergický syndróm

prejavy alergiePríznakom alergie na ovocie je orálne alergický syndróm, ktorý sa prejavuje ako svrbenie a pálenie pier, ďasien a jazyka, niekedy dochádza k miernemu opuchu, ďalej sa môže objaviť vyrážka okolo úst.

V ojedinelých prípadoch môže dôjsť k opuchu dýchacích ciest a z toho plynie ohrozenia života.

Ďalší z prejavov alergie je žihľavka alebo ekzém na koži.

Ako sa vyhnúť alergii?

Aby ste sa vyhli alergickej reakcii, stačí vyradiť ovocie, na ktoré ste alergickí, zo svojho jedálnička. Ak vám iné ovocie nespôsobuje ťažkosti, nie je nutné sa mu vyhýbať. Bolo by to zbytočné obmedzenie a boli by ste ochudobnení o vitamíny.

Ak sa u vás objavili vážne príznaky, dostali ste od svojho alergológa injekčné pero s adrenalínom, ktoré by ste mali vždy nosiť pri sebe pre prípad náhodného požitia alergénu.

antihistamika a alergia na ovocieAk sa u vás alergia prejavila len miernymi príznakmi, je vhodné užiť antihistaminiká, ktorá prejavy alergie zmiernia.

U alergie na ovocie býva účinná imunoterapia. Vďaka podávaniu malej dávky alergénu si telo postupne vybuduje k alergénu toleranciu a môžete sa časom zbaviť alergie úplne.

Tepelná úprava strava zničí alergény

Alergény, ktoré sú obsiahnuté v ovocí, často bývajú citlivé na teplo. Ak problematické ovocie tepelne upravíte, alergény zničíte a môžete ho bez problémov konzumovať.

Spojitosť s peľovou alergiou

Alergia na ovocie býva často spájaná s peľovou alergiou. Je to dané podobnosťou alergénov v peľu a v ovocí. Až 50% ľudí alergických na peľ brezy je alergických na jablká, hrušky, broskyne alebo napríklad marhule. Alergia na peľ ambrózie býva spájaná s alergiou na banány.

Výhodou alergia na ovocie je, že s rastúcim vekom môže úplne zmiznúť. Výnimkou je alergia na orechy, ktorá pretrváva po celý život. Ale ak ste alergický na nejaký druh ovocia, môže sa vám stať, že po pár rokoch budete úplne bez príznakov.

Každý človek by mal vedieť na čo všetko je alergický, pretože pri niektorých alergických reakciách vám môže hroziť až smrť! Radšej sa dajte otestovať u lekára alebo si urobte testy na potravinové alergie sami a vyhýbajte sa  potravinám na ktoré ste alergický.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button