Záhrada

Ako pestovať tlstolist?

pestovanie tlstolistuRady a tipy ako pestovať tlstolist. Keď budete vedieť, ako na to, izbová rastlina tlstolist sa vám odmení svojou krásou. Pri správnej starostlivosti ide o dlhovekú rastlinu. Niektoré odrody tlstolistu sú ako stvorené pre to, aby ste z nej vypiplali bonsaj. Tá sa nevyváži k podpere, ako klasické dreviny, ale tvaruje sa strihaním.

Čo budete potrebovať, ak chcete pestovať tlstolist:

  • substrát pre sukulenty
  • odstáta voda
  • kvetináč

Predstavujem vám tlstolist

Tlstolist upúta už na prvý pohľad kompaktným rastom a sýto zelenými, zaoblenými tučnými listami na zhrubnutom kmienku. Kúpený alebo darovaný tlstolist pestujte v zemine pre izbové rastliny, uspokoja sa aj s bežnou záhradnou zeminou s prímesou piesku.

Znesie suchý vzduch v bytoch s ústredným kúrením, plno slnka na okne aj mierny polotieň a nevadí jej ani nepravidelná zálievka. V lete môže byť vonku na slnku (pozor na juhozápad) alebo v polotieni s ochranou pred dažďom.

návod a apostup ako správne pestovať tlstolistTlstolist potrebuje síce trochu zvláštne zaobchádzanie, ale hodí sa aj pre menej skúsených pestovateľov. Hlavný je najmä dostatok svetla a opatrne sa musí pristupovať k zálievke.

Pri troche snahy, pravidelného záujmu a dobrých podmienkach sa dočkáte pôvabného drobného kvetenstva. Kvety sú biele alebo ružové a vyzerajú ako maličké hviezdičky.

Veľa ľudí verí tomu, že keď pestujú tlstolisty, prináša to rodine šťastie. Niektorí jej obdivovatelia sú dokonca presvedčení o tom, že táto izbová rastlina symbolizuje bohatstvo a dostatok peňazí. Aj preto, že lístky môžu niekomu pripomínať svojim tvarom a veľkosťou mince.

Ako sa o tlstolist čo najlepšie starať

Vhodné stanovište

Tlstolist si potrpí na svetlé stanovište. Hneď ako je svetla málo, rastlina začne chradnúť. Lístky začnú žltnú a potom postupne opadajú. Priame slnečné lúče napríklad na okennom parapete, ktorý je orientovaný na juhozápad, by ju mohli v horúcom lete poškodiť.

Polievanie

Na vodu nemá veľké nároky, v horúcom lete spoľahlivo prežije tri týždne bez vody, a ešte mu to prospeje. Pri teplotách nad tridsať stupňov tlstolist vodu vyložene neznáša, preto sa zálievkou počkajte na zníženie teploty.

Počas vegetačného obdobia však potrebujú tlstolisty pravidelnú zálievku, voda by mala byť odstáta. Na konci jesene a v zime rastlina odpočíva – ide o obdobie vegetačného pokoja. Zálievka by mala byť oveľa striedmejšie a čakáme s ňou tak dlho, dokiaľ substrát dôkladne nevyschne.

Jediné, čo môže tlstolisty zlikvidovať, je premokrenie koreňového balu. Vtedy dochádza k hnilobe koreňov a stonky rastliny.

Zazimovanie tlstolistu

tlstolist

To, že lístky sú malé, oválne a veľmi objemné, nie je náhoda, fungujú totiž ako rezervoár vody.

Takže môžete dať tlstolist na zimu tam, kde je chladnejší vzduch. Je to len dobre, ale so zalievaním to nepreháňajte. Aj v zime rastliny potrebujú svetlé stanovište pri teplote desať až pätnásť stupňov, zálievku možno vynechať takmer úplne.

Staršie rastliny zimované v suchu a chlade pri teplote 10 stupňov prežijú bez úhony aj päťmesačné obdobie sucha.

Presádzanie a hnojenie

Tlstolisty nemajú radi presádzanie a súna to chúlostiví. Až keď sa už do kvetináča nevojde, je čas sa do toho pustiť.

Odporúčame substrát, ktorý je určený pre pestovanie kaktusov. V rokoch, keď rastlinu nepresádzame, prisypte trochu čerstvého substrátu do kvetináča.

Na prihnojovanie je vhodné minerálne hnojivo. Živiny ním však dodávame jedenkrát mesačne iba koncom jari v období najbujnejšieho rastu.

Tipy

  • Lepšie je nechať pôdu dôkladne vyschnúť, než premokriť koreňový bal.
  • Používajte substrát určený pre pestovanie sukulentov alebo kaktusov.

Prečítajte si aj články ako správne pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button