Záhrada

Ako prilákať na záhradu motýle?

pekný motýľ na záhradeNielen motýle ale aj včely, lienky a ďalší hmyz je užitočný pre naše záhrady. Sú to naši hmyzí spojenci – opeľovače. A bez nich by nebolo krásnych kvetov a chutných plodov. Náš boj proti škodcom by bol bez nich veľmi náročný. Ako prilákať na záhradu motýle? Poradíme vám v nasledujúcom článku.

Čo budete potrebovať ak chcete na záhradu prilákať motýle:

  • zoznam rastlín
  • náradie na výsadbu
  • kanva na zálievku

Čie srdce by nezaplesalo pri pohľade na krásneho motýľa!? Väčšina motýľov sú usilovní opeľovači, ale existuje aj mlynárik kapustový, ktorý je pre zeleninovú záhradu úplnou pohromou.

Väčšina motýľov kladie vajíčka na buriny, ako sú bodliaky alebo žihľavy, ktoré následne predstavujú potravu pre húsenice.

Húsenice a škody na zelenine

húsenice motýľovHúsenice denných motýľov spôsobujú škody len minimálne. Väčšinou majú rady šťavnaté listy a 25 druhov motýľov kladie vajíčka na žihľavu dvojdomú.

Na nich sa živia predovšetkým húsenice rôznych druhov babôčiek, ale aj iných druhov motýľov.

Na rastlinách ako sú mrkva, kôpor, petržlen, rasca sa zase živia húsenice vidlochvosta feniklového.

Nádherné modré motýle nalákate na ďatelinu. Určité rastliny s kvetmi bohatými na nektár naozaj na motýle fungujú ako magnet.

Aká zelenina najviac láka motýle

Aj zeleninová záhrada môže motýle prilákať, keď napríklad vyženú do kvetu reďkovky alebo ich tam priláka vôňa kôpru alebo feniklu. Vyberte záhon na chránenom slnečnom mieste – každý motýľ sa totiž rád nahrievaja na slniečku.

Hneď na jar prilákate motýle na kvety orgovánu, hlohu, trnky, kaliny alebo vtáčieho zobu, zimozeleňa, ibišteka sýrskeho.

Kríky v záhrade

návod ako na záhradu prilákať motýleZ kríkov určite nezabudnite na budleja davidova – tzv. letné orgovány. Tie sú pre okrídlených krásavcov najväčším lákadlom.

Dnes ich u nás zoženiete v ružovej, fialovej a alebo bielej variante. Tieto kríky vyžadujú po odkvitnutí každoročný hlboký zostrih, aby sa potom na jar zaplnili hromadou kvetov.

Medzi obľúbené trvalky u motýľov patria: ježibaba, klinčeky, plamienky, omán, rebríčky, astry a veroniky, pupalky a echinacea, nátržník.

Aj niektoré letničky ako sú georgíny, aksamietnice, lantany, šalvie, hrachory a okrasné tabaky alebo petúnie v kvetináčoch si k sebe dokážu prilákať maškrtných krásavcov.

Tipy ako prilákať na záhradu motýle

Zimné obdobie prečkáva veľa motýľov v podobe kukiel. Vhodným úkrytom sú pre nich kôpky lístia a čečiny v pokojnom kúte záhrady, starý peň, trsy okrasných tráv či nerušený záhon s ponechanými časťami uschnutých trvaliek.

Upozornenie

Preto takéto hromady rastlinného odpadu zo záhrady nepáľte! Poslúžia nielen ako úkryt pre kukly motýľov ale aj nesťahovavých ježkov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button