Ako pestovať pieprovec?
Návod ako správne pestovať pieprovec krok za krokom. Pieprovec sa u nás pestuje ako okrasná izbová rastlina, ktorá môže mať mnoho podôb, pretože ho existuje nespočetné množstvo druhov (cca 1 000 druhov). Prišla k nám až z ďalekej Amazónie, kde rastie úplne voľne v tropickom pralese, v rozsiahlych kobercoch. Pestovanie pieprovca nie je nijako zložité a vďaka svojmu peknému vzhľadu s drobnými kvietkami patrí u nás k tým najobľúbenejším izbovým rastlinám. A dôvody? Pieprovec je nenáročná kríčkovitá rastlina s neobyčajným kvetom, podobným tenkej sviečke.
Postup ako pestovať pieprovec
V obchode (hobby market, záhradníctvo) zakúpený pieprovec doma postavte do polotieňa (nie na priame slnko) na miesto, kde bude mať relatívne rovnakú teplotu po celý rok (20 stupňov Celzia), ktorá v zime neklesne pod 16 stupňov Celzia.
Pozor na prievan, ten pieprovec neznáša!
Presádzanie pieprovca
Rastlinu presádzajte raz za dva roky, vždy na začiatku jari.
Pieprovec presádzajte do nádob, ktoré sú maximálne raz tak veľké, voľte skôr menšie rozdiely vo veľkosti nádob.
Pieprovec vsádzajte do zmesi vytvorenej z piesku, rašeliny a listovky, vždy v pomere 1:1:1.
Polievanie
Pieprovec zalievajte mäkkou odstátou vodou izbovej teploty. V priebehu jari a leta zalievajte izbovú rastlinu mierne, v zime len tak, aby nedošlo k vyschnutiu substrátu.
Dávajte pozor na premokrenie pôdy. V lete rastlina rastie. Pieprovec má rád vzdušnú vlhkosť, preto je rosenie listov pre neho ideálne.
Hnojenie
Pre pestovanie pieprovca je potrebné hnojenie od začiatku jari do konca augusta rastlinu prihnojujte hnojivom pre okrasné izbové rastliny so zeleným listom a to raz za 3 týždne.
Vždy dávkujte polovičnú dávku hnojiva, než je uvedené na obale.
Rozmnožovanie
Pieprovce sa množia stonkovými odrezkami (môžete použiť aj listové odrezky), ktoré vždy na jar (marec – apríl – máj – jún) zapichnite do zmesi piesku s rašelinou, prikryte fóliou, ktorú občas na chvíľku odkryte, zvlhčujte substrát a nechajte zakoreniť.
Do 14 dní sa vám pieprovec uchytí a budete ho môcť presadiť do malých kvetináčov s veľkosťou 10 cm.
Choroby a na čo si dávať pri pestovaní pozor
Častou príčinou výskytu chorôb a škodcov pieprovcov, sú základné pestovateľské chyby. Rastlinu neprelievajte a príliš nehnojte.
Pieprovce najčastejšie trpia na roztoče a padanie listov.
V prípade napadnutia rastliny odporúčame odstránenie napadnutých listov, zmenu zálievky a použitia hnojiva.
Padajúce listy
pieprovec má málo zálievky, príliš suchý vzduch – musíte zvýšiť vzdušnú vlhkosť (pr. pieprovec roste pomocou rozprašovača alebo použite misku s rašelinou alebo vlhkým keramzitom).
Hnijú stonky
Rastlina má príliš vlhký substrát, musíte menej zalievať.
Hnedé škvrny na listoch
Škvrny môžu byť od slniečka, zmeňte mu stanovište, ďalšou príčinou môže byť voda, ktorou pieprovec rosíte.
Rastlina príliš nerastie
Ak chcete pestovať pieprovec a rastlinka vám príliš nerastie, tak ju musíte presadiť, substrát je vyčerpaný a neobsahuje potrebné živiny pre rast rastliny.
Ďalšie odporúčané články ako pestovať: