Domácnosť

Ako postupovať pri kúpe bytu?

ako správne postupovať pri kúpe bytuČomu sa vyvarujte a na čo pri kúpe bytu zamerať pozornosť viac? Kúpa bytu sa značne zjednodušila od inzercie v novinách. Napriek tomu sa jedná o najdôležitejšiu udalosť v našich životoch, pri ktorej je možné veľmi ľahko „pochybiť“.

Ako postupovať pri kúpe bytu krok po kroku

Rozhodnutie o tom, že si kúpim vlastný byt alebo dom je začiatok dlhej cesty. Hľadanie možných alternatív podľa určitých kritérií pohltí množstvo voľného času.

Okrem toho, po nájdení očakávaného bytu vás čaká celá ráda právnych a administratívnych úkonov.

Realitné kancelárie a nákup bytu

Veľké množstov ľudí tak hľadá pomoc v realitných kanceláriach. Nepochybne významnou výhodou služieb realitného makléra je, že dokáže na základe skúsenosti sám vytipovať a najst zaujímavé nehnuteľnosti na kúpu a ponúknuť variantu alebo lokalitu, o ktorej ste predtym ani nepomysleli. Dobrý realitný maklér vám tiež pomôže s celým procesom kúpy.

Rezervačná zmluva (dohoda o zložení depozitu)

ako postupovať pri kúpe bytuV prípade vážneho záujmu podpíšete so sprostredkovateľom (realitnou kanceláriou) tzv. Rezervačnú zmluvu. Tá vám zaisťuje rezervovanie vybraného bytu do doby podpisu kúpnej zmluvy.

Po podpise nasleduje uhradenie rezervačného poplatku, ktorý je dôkazom vášho vážneho záujmu o nehnuteľnosť a započítava sa do kúpnej ceny.

Odo dňa zloženia blokovacieho depozitá je pre vás vybraná nehnuteľnosť záväzne rezervovaná a nie je možné ju ponúkať ďalšiemu záujemcovi.

Zmluva o budúcej kúpnej

Uzatvára sa v prípadoch, kedy pri kúpe bytu predávajúci i kupujúci majú záujem kúpnu zmluvu uzavrieť, ale z určitých dôvodov to zatiaľ nie je možné (napr. si kupujúci vybavuje hypotekárne financovanie).

Zmluva o budúcej kúpe zaväzuje vás aj predávajúceho k následnému uzavretiu kúpnej zmluvy. Samotná kúpna zmluva je spravidla prílohou Zmluvy o budúcej zmluve kúpnej.

Financovanie bytu

rezervačná zmlúva

V prípade, že byt financujete prostredníctvom hypotéky, prípadne bankovým úverom, bude vaša banka požadovať zriadenie záložného práva vo svoj prospech.

Záložné právo zvyčajne zriaďuje majiteľ nehnuteľnosti a vzniká zápisom do Katastra nehnuteľností. Niektoré realitné kancelárie sú schopné sprostredkovať aj ponuku hypotéky. Vyberú aktuálne najvhodnejší úrokovú sadzbu a odporučia, ktorý bankový ústav využiť.

Kúpna zmluva/Zmluva o prevode bytovej jednotky/Zmluva o prevode členských práv a povinností v bytovom družstve

Na základe týchto zmlúv prechádza vlastníctvo bytu z predávajúcich na kupujúceho. K prechodu vlastníckeho práva dochádza zápisom do Katastra nehnuteľností, prevod družstevného podielu nastáva okamihom doručenia dohody o prevode orgánu bytového družstva.

Úschova kúpnej ceny

Úschovou kúpnej ceny sa predchádza nepríjemným situáciám. Bežnou praxou je zloženie kúpnej ceny po odpočítaní už uhradeného rezervačného poplatku do úschovy nezávislej tretej osoby alebo inštitúcie (úschova advokátskej, notárskej, bankovej).

vyplatí kúpnu cenu predávajúcemu tak, ako je dohodnuté v Kúpnej zmluve, ale zvyčajne po prevedení nehnuteľnosti v Katastri nehnuteľností z predávajúceho na vás – kupujúceho na základe predloženia zložiteľovi originálneho Listu vlastníctva. Zvyčajne je takisto z kúpnej ceny v úschove odpočítaná suma na úhradu Dane z prevodu nehnuteľností.

Návrh na vklad do katastra nehnuteľností

Návrh na vklad vlastníckeho práva do Katastra nehnuteľností je nutné vykonať vždy, keď dochádza k zmene majiteľa zapísaného v Liste vlastníctva.

Zmena vlastníctva pri kúpe bytu v Katastre nehnuteľností sa nevykonáva u družstevných bytov, u ktorých toto ošetruje Dohoda o prevode členských práv a povinností v bytovom družstve a jej doručenie príslušnému orgánu bytového družstva.

Prevzatie bytu

Nezabudnite, že je byt pri prevode na vás nepoistený! Je preto potrebné čo najskôr zabezpečiť jeho kvalitné poistenie.

Teraz poznáte hlavné body, ktoré vás pri tomto životnom  rozhodnutí – kúpe bytu čakajú. Pozrite sa tak na aktuálnu ponuku predaja bytov. Najvyššie trhové ceny sú tradične v Bratislave. Cenovo prívetivejšie ponuky nájdete v okolitých mestách.

Upozornenie

Článok má len informačný charakter, za chyby redakcia nezodpovedá.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button