Záhrada

Ako pestovať balmín metlatý?

Ako na pestovanie balmínu metlatéhoNávod a postup ako správne pestovať balmín metlatý. Balmín predstavuje vzdialenú príbuznú myrty, ktorá voľne rastie v Austrálii, na Novom Zélande, Novej Guinei a v Juhozápadnej Ázii. Pestovanie balmínu je možné aj u nás a v lete ho môžete aj letniť. Inak sú tieto kríky ideálne do zimných záhrad.

Ak chcete pestovať balmín metlatý tak budete potrebovať:

  • vhodná nádoba
  • piesčitá zemina
  • dostatok slnka
  • odstáta vodu

Manuka- Balmín metlatý

Latinský názov: Leptospermum scoparium

Balmín metlatý pestovanieManuka alebo Balmín je vždyzelený ker sýto jantárovej farby s intenzívnou bylinnou arómou. Tento ker má domovinu na Novom Zélande a v Austrálii, inde na svete takmer nerastie.

Skúšobne boli tieto kry vysadené aj v Indii. Med z kvetov tohto kra pôsobí antisepticky, protizápalovo, má hojivé vlastnosti na prírodnej báze.

Slovensky sa táto rastlina nazýva balmín metlatý. Rastie najčastejšie na miernych svahoch s dostatkom slnečného svetla, ale potrebuje na rast aj dostatok vlahy. Kvitne drobnými bielymi kvietkami. Najviac cenený je však pre vysoký obsah liečivých silíc. Z rastliny sa lisuje olej s antiseptickými účinkami.

Umiestnenie balmínu

V Austrálii a na Novom Zélande sa vysadzuje a pestuje na plantážach. Tam je ker viac známy pod miestnym názvom „kahikatoa„. Jeho liečivé účinky odjakživa využívali domorodci. Vždyzelený ker dorastá do výšky dva až päť metrov a má výnimočné účinky proti plesniam, a to až 10x vyššie ako tea tree.

Olej sa získava destiláciou všetkých častí rastliny – listy, kôra aj drevo. Z jednej tony sa získa až 5 kilogramov čistého oleja, ktorý patrí medzi najsilnejšie známe prírodné antiseptické prostriedky.

Názov manuka znamená v miestnom domorodom nárečí „cítim sa dobre“. Pôsobí a používa sa s úspechom proti plesniam, na hojenie rán a dokonca aj bércových vredov.

Ďalej sa používa na liečbu ekzémov a ako krém na upokojenie a zmatnenie mastnej pleti. Manuka vykazuje aj dobré výsledky pri liečbe oparov.

Návod na pestovanie balmínu

Balmín si kúpte v špecializovaných predajniach ako izbovú rastlinu v kvetináči alebo si kúpte semená.

Semená balmínu vysejte na povrch vlhkého substrátu a nechajte na svetle po dobu 14-30 dní klíčiť. Substrát musí byť stále vlhký! Sadeničky balmínu potom presaďte do malých kvetináčov.

Pôda

ManukaKrík tipujte do nádob s hlinito-piesčitou až ílovitú pôdou (pH mierne kyslé).

Balmín umiestnite tam, kde bude mať priame svetlo a teplo.

V zime potom na miesto, kde je chladno (ideálne 4 až 10 stupňov Celzia).

V lete ho môžete dať von na terasu alebo balkón.

Zálievka pre balmín

Balmín zalievajte mäkkou odstátou vodou izbovej teploty bez vápna. V čase vegetácie je potrebné rastlinu zalievať tak, aby zemina nikdy nevyschla.

V zime zálievku obmedzte, avšak pozor, bal nesmie úplne vyschnúť.

Hnojenie

Od marca do konca augusta rastlinu prihnojujte raz za 14 dní hnojivom na bonsaje alebo pre izbové rastliny. Balmín presádzajte každý rok na jar.

Rozmnožovanie

Balmín rozmnožujte na jar alebo v auguste pomocou odrezkov. Tieto odrezky zapichnite do zmesi z piesku a rašeliny, kde vám zakorenia v priebehu 4 až 6 týždňov.

V priebehu tejto doby majte cez kvetináč pretiahnuté igelitové vrecko. Občas odvetrávajte.

Tip ako pestovať balmín metlatý

Balmín tvarujte zaštiepovaním vrchných koncov. Tvarovaním je možné si z balmínu vypestovať aj bonsaj.

Prečítajte si aj tieto články ako pestovať:

Podobné články

1 komentár

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button