Záhrada

Ako si lacno vyrobiť mrežu na popínavé rastliny?

ako vyrobiť mrežu na popínavé rastlinyTiež sa Vám páčia steny domu alebo iných budov porastené popínavými rastlinami? Priznám sa, že mne moc, ale nemôžem nechať dom obrásť brečtanom alebo inou trvalkou. Riešim to popínavými letničkami, šachorom, povojníkom, okrasnými dyňami, fazuľou atď. Vhodných letničiek je viac, výber záleží na stanovišti. Pre rastlinky potrebujem oporu (mreže), ktorú po sezóne bez výčitiek svedomia vyhodím (poslúžia k opekaniu), a preto musí byť lacná. Ponúkam nápad ako si lacno vyrobiť mrežu na popínavé rastliny.

Čo je potrebné ak si chcete vyrobiť mrežu na popínavé rastliny:

  • vetvy
  • povraz
  • nožnice na konáre
  • nožík

Potrebujete pár vetiev

ako vyrobiť mrežu na popínavé rastlinyPri jarnom prerezávaní stromov na záhrade si stranou dáme vhodné vetvy. Vetvy môžu byť rôzne silné, krútené alebo vetvené.

Ak si chcete vyrobiť mrežu na panelákový balkón, narežte si prúty na prechádzke v prírode alebo o ne poproste niekoho, kto má záhradu. Určite sa ich rád zbaví.

Výborným materiálom sú krútené vetvy vŕby alebo liesky. Vetvy za pomocou malého nožíka zbavte kôry, budú vyzerať lepšie.

Popustíte fantáziu a skúste si vyrobiť mrežu, ktorá bude originálna

Na voľnom priestore si zložte mrežu takého tvaru, ktorý sa vám bude hodiť. Nemusí to byť klasický obdĺžnik alebo štvorec, zložiť sa môžu rôzne asymetrické tvary, vejáre, rámy, záleží na fantázii.

Hlavne nie silónový vlasec

Jednotlivé spoje pevne zviažte povrazom, šnúrou na prádlo alebo lykom. Nehodí sa solónový vlasec, ten pôsobením dažďa a slnka praská.

Nezáleží na tom, čím vetvy spojíte, rovnako nebudú vidieť, mreža bude celá pokrytá zeleňou a po sezóne ju zlikvidujete.

Umiestnenie je na vás

Hotovú mreža nenatierame. Oprieme ju o stenu, dolný koniec upevníme v zemi a zasadíte pred ňou nejaké kvety. Mrežu môžete tiež zavesiť na stenu pomocou hmoždiniek.

Veľa šťastia, ak sa rozhodnete si doma vyrobiť mrežu.

Tipy na popínavé rastliny

drevené mreže na popínavé rastlinyTunbergia, fazuľa šarlátová, hrachor, povojník, kapucínka, okrasná tekvica, chmeľ, pupenec, plamienok, jazmín, ale aj menej známe kobéa šplhavá, azarína, Rhodochiton, Quamoclit lobata, Solanum jasminoides, Eccremocarpus scaber, Cyclanthera brachystachya.

Všetko sú to popínavé rastliny, ktoré môžeme pestovať v nádobách a vytvoriť si z nich na balkóne zelenú stenu, ktorá nás ochráni nielen pred slnkom, ale aj pred zvedavými pohľadmi, pred prachom a hlukom.

Ďalšie tipy a rady nájdete v týchto článkoch:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button