Domácnosť

Ako nastaviť plastové okná na zimu a leto?

plastové oknáO plastové okná sa treba starať, a to predovšetkým v zime, kedy hrozí rosenie okien a vznik nepríjemnej plesne na stenách a parapete. Okrem pravidelného premazania a nastavenia okien, je dôležité vždy pred začiatkom zimy a leta zmeniť prítlak okien, tzn. ako veľmi bude okno tesniť. Od toho sa odvíja zabránenie úniku tepla, orosenie okien a ich opotrebenie. Nastavenie je celkom jednoduché a rýchle, a bude nám stačiť náradie, ktoré máme bežne doma. Tu vám prinášame pár tipov ako nastaviť plastové okná a prihodíme ešte nejakú tú radu navyše.

Čo budete potrebovať, ak chcete nastaviť plastové okná na zimu a leto:

 • Podľa typu okna – ručne, inbusový kľúč, kľúč č.10

Riaďte sa dokumentáciou

Ak máte k oknám dokumentácii od výrobcu, čo by mali obsahovať každé kvalitné okná, najskôr sa do nej pozrite a okná nastavte podľa návodu. Tiež sa uistite, že zásah do nastavenia okna nie je v rozpore so zárukou.

V prípade pochybností radšej kontaktujeme výrobcu či dodávateľa. Pred každým nastavovaním okna sa odporúča podrobiť plastové okná celkovej údržbe, vrátane čistenia a mazania kovových častí.

Zmena prítlaku okna

nastavenie plastového oknaZmenu prítlaku okna nastavíme buď ručne, pomocou inbusového kľúča alebo kľúča č.10, záleží na type okien. Otvoríme okno a na obvode krídla nájdeme nastavovacie čapy.

 • Pre silnejší prítlak: štandardným valcovitým čapom otočíme do vodorovnej polohy, inbusovým čapom otočíme smerom k tesneniu.
 • Pre slabší prítlak: štandardným čapom otočíme do zvislej polohy, inbusovým čapom otočíme smerom od tesnenia.

Vetranie počas zimy

V zimnom období je kľúčové správne vetrať, tzn. krátko a intenzívne. Znížite tak vysokú vlhkosť v miestnosti, zamedzíte nežiaducemu roseniu okien a budete mať doma zdravší vzduch. Asi 3x denne otvorte okná v každej miestnosti dokorán a vetrajte niekoľko minút.

Prievan nevadí, naopak sa výmena vzduchu podarí rýchlejšie. Pri takomto vetraní sa teplota v miestnosti nezníži výrazne a tak sa miestnosť rýchlo opäť vyhreje. Počas vetrania vypnite kúrenie. Určite nevetrajte dlhodobo ventiláciou alebo mikroventiláciou.

V lete je mikroventilácia a ventilácia v poriadku, radšej však aspoň raz denne vyvetrajte intenzívne.

Odporúčaný článok: Ako správne vetrať?

Údržba plastových okien

nastavenie plastového oknaNa plastové okno ako súčasť stavebného diela sú kladené vysoké technické požiadavky.

Okrem dôležitého ošetrovania kovania okien by ste mali priebežne kontrolovať povrch rámov a krídiel, zasklenie a tesnenia, a poškodené miesta ihneď opraviť.

 • Gumové tesnenie treba 1x ročne umyť saponátom a natrieť silikónovým olejom. Týmto spôsobom sa zabezpečí dlhá životnosť a funkčnosť tesniacich častí. Na čistenie používajte vždy len bežné čistiace prostriedky s nízkou agresivitou.
 • Pri realizácii omietok, oprave vnútorného ostenia alebo akýchkoľvek stavebných prácach nesmie v žiadnom prípade dôjsť k znečisteniu alebo zaneseniu komponentov kovania omietkovinou, maltou, a pod.
 • zarosené okná treba utierať sacou handričkou, prípadnú pleseň na rámoch či stenách odstrániť dezinfekciou
 • 1x ročne namazať kovania bielou vazelínou v spreji alebo špeciálnym olejom
 • 2x ročne namazať tesnenie silikónovým olejom
 • čistiť kanáliky pre odvod vody
 • prečítajte si ako umyť okná

Tip

Údržbe okna by ste mali venovať čas nielen v každej sezóne, ale aj pred jeho reklamáciou. Práve zanedbanie priebežnej údržby podľa pokynov výrobcu je častým dôvodom na odmietnutie záručného plnenia a vyúčtovania nákladov na výjazd technika, ktorý uskutoční údržbu či drobné nastavenia za vás.

Podobné články

1 komentár

 1. dobrý článok, pred výmenou okien som ani nevedel že niečo také je treba…remeselník z Vekry ma na to našťastie upozornil, pretože sme okná robili na začiatku zimy, tak mi to tam nastavil a ukázal rovno ako to prerobiť zase na leto, a snáď sa mi to teraz podarilo správne, teraz ešte zase nezabudnúť to urobiť znova na zimu.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button