Ako nastaviť plastové okná na zimu a leto?
O plastové okná sa treba starať, a to predovšetkým v zime, kedy hrozí rosenie okien a vznik nepríjemnej plesne na stenách a parapete. Okrem pravidelného premazania a nastavenia okien, je dôležité vždy pred začiatkom zimy a leta zmeniť prítlak okien, tzn. ako veľmi bude okno tesniť. Od toho sa odvíja zabránenie úniku tepla, orosenie okien a ich opotrebenie. Nastavenie je celkom jednoduché a rýchle, a bude nám stačiť náradie, ktoré máme bežne doma. Tu vám prinášame pár tipov ako nastaviť plastové okná a prihodíme ešte nejakú tú radu navyše.
Čo budete potrebovať, ak chcete nastaviť plastové okná na zimu a leto:
- Podľa typu okna – ručne, inbusový kľúč, kľúč č.10
Riaďte sa dokumentáciou
Ak máte k oknám dokumentácii od výrobcu, čo by mali obsahovať každé kvalitné okná, najskôr sa do nej pozrite a okná nastavte podľa návodu. Tiež sa uistite, že zásah do nastavenia okna nie je v rozpore so zárukou.
V prípade pochybností radšej kontaktujeme výrobcu či dodávateľa. Pred každým nastavovaním okna sa odporúča podrobiť plastové okná celkovej údržbe, vrátane čistenia a mazania kovových častí.
Zmena prítlaku okna
Zmenu prítlaku okna nastavíme buď ručne, pomocou inbusového kľúča alebo kľúča č.10, záleží na type okien. Otvoríme okno a na obvode krídla nájdeme nastavovacie čapy.
- Pre silnejší prítlak: štandardným valcovitým čapom otočíme do vodorovnej polohy, inbusovým čapom otočíme smerom k tesneniu.
- Pre slabší prítlak: štandardným čapom otočíme do zvislej polohy, inbusovým čapom otočíme smerom od tesnenia.
Vetranie počas zimy
V zimnom období je kľúčové správne vetrať, tzn. krátko a intenzívne. Znížite tak vysokú vlhkosť v miestnosti, zamedzíte nežiaducemu roseniu okien a budete mať doma zdravší vzduch. Asi 3x denne otvorte okná v každej miestnosti dokorán a vetrajte niekoľko minút.
Prievan nevadí, naopak sa výmena vzduchu podarí rýchlejšie. Pri takomto vetraní sa teplota v miestnosti nezníži výrazne a tak sa miestnosť rýchlo opäť vyhreje. Počas vetrania vypnite kúrenie. Určite nevetrajte dlhodobo ventiláciou alebo mikroventiláciou.
V lete je mikroventilácia a ventilácia v poriadku, radšej však aspoň raz denne vyvetrajte intenzívne.
Odporúčaný článok: Ako správne vetrať?
Údržba plastových okien
Na plastové okno ako súčasť stavebného diela sú kladené vysoké technické požiadavky.
Okrem dôležitého ošetrovania kovania okien by ste mali priebežne kontrolovať povrch rámov a krídiel, zasklenie a tesnenia, a poškodené miesta ihneď opraviť.
- Gumové tesnenie treba 1x ročne umyť saponátom a natrieť silikónovým olejom. Týmto spôsobom sa zabezpečí dlhá životnosť a funkčnosť tesniacich častí. Na čistenie používajte vždy len bežné čistiace prostriedky s nízkou agresivitou.
- Pri realizácii omietok, oprave vnútorného ostenia alebo akýchkoľvek stavebných prácach nesmie v žiadnom prípade dôjsť k znečisteniu alebo zaneseniu komponentov kovania omietkovinou, maltou, a pod.
- zarosené okná treba utierať sacou handričkou, prípadnú pleseň na rámoch či stenách odstrániť dezinfekciou
- 1x ročne namazať kovania bielou vazelínou v spreji alebo špeciálnym olejom
- 2x ročne namazať tesnenie silikónovým olejom
- čistiť kanáliky pre odvod vody
- prečítajte si ako umyť okná
Tip
Údržbe okna by ste mali venovať čas nielen v každej sezóne, ale aj pred jeho reklamáciou. Práve zanedbanie priebežnej údržby podľa pokynov výrobcu je častým dôvodom na odmietnutie záručného plnenia a vyúčtovania nákladov na výjazd technika, ktorý uskutoční údržbu či drobné nastavenia za vás.
dobrý článok, pred výmenou okien som ani nevedel že niečo také je treba…remeselník z Vekry ma na to našťastie upozornil, pretože sme okná robili na začiatku zimy, tak mi to tam nastavil a ukázal rovno ako to prerobiť zase na leto, a snáď sa mi to teraz podarilo správne, teraz ešte zase nezabudnúť to urobiť znova na zimu.