Ako pestovať agáve?
Návod ako správne pestovať agáve. Agáve je veľmi obľúbená mrazuvzdorná izbová aj vonkajšia rastlina. Tento sukulent k nám dorazil z Ameriky, kde sa vyskytuje ako na severe, tak aj na juhu. Agáve má veľa podôb a je len na vás, ktorú z odrôd agáve si vyberiete. Unikátne na agáve je to, že rastliny môžu dorásť až do 70 cm veľkosti, ich životnosť sa pohybuje medzi 10 až 60 rokmi (závisí to od odrody) a odolajú aj 30 stupňovým mrazom. Pestovanie agáve pritom nie je náročné. Pestujte agáve, rozhodne to stojí za to.
Ak chcete pestovať agáve tak budete potrebovať:
- kvetináč
- piesok
- rašelina
- voda
- textília
- parenisko
Charakteristika rastliny agáve
Agáve patrí do rozsiahleho rodu sukulentných rastlín zaradených do čeľade špargľovitých (Asparagaceae), v minulosti radené do samostatnej čeľade agávovité.
Väčšina druhov pochádza z Mexika, ale nájdeme ich aj v USA, ostatných krajinách strednej a južnej Ameriky. Rastlina agáve má veľkú ružicu tučných listov s ostnatým okrajom.
Rastlina má malý robustný kmeň, ktorý je pod listami ťažko rozpoznateľný a listy vyzerajú akoby vyrastali priamo z koreňov. Rastlina rastie pomaly, kvitne len jedenkrát za život a potom uhynie.
Zo stredu ružice vyrastie vysoký kvetný stvol a po dozretí plodov so semenami rastlina uhynie. Pred tým však vyrastú z materskej rastliny mladé odnože. Existuje viac ako 250 druhov Agáve, ktoré majú rôzne využitie.
Pestovanie agáve sa využíva na výrobu vlákien. Niektoré druhy sa využívajú na prípravu prírodného, avšak nezdravého sladidla.
Vhodné umiestnenie
Agáve pestujte tam, kde je slnečno a teplo. Agáve je púštna rastlina, takže po slnku doslova prahne. Znesie izbovú teplotu aj suchý vzduch. Pestovať ju môžete doma aj vonku na záhrade.
Pôda
Rastlinu saďte do zmesi rašeliny a piesku v pomere 2:3.
Pestovanie zo semien
Ak chcete agáve pestovať zo semien, vysejte ich na povrch substrátu a jemne zatlačte do kopčeku. Po zasadení semien agáve vytvorte parenisko s teplotou pohybujúcou sa medzi 24 až 27 ° C.
Zálievka
Na pestovanie agáve veľa závlahy nepotrebujete, v lete zalievajte len mierne a v zime ju dokonca nezalievajte vôbec.
Agáve neznáša dážď ani príliš vody, ale potrebuje poriadnu drenáž, ktorú vytvorte pri sadení.
Hnojenie
Hnojiť rastlinu nemusíte, ak je zemina výživná. Inak použite hnojivo pre palmy a sukulenty.
Prezimovanie
Na zimu agáve chráňte, nie však pred zimou, ale pred mokrom. Pred začiatkom zimy je preto potrebné rastlinu zakryť priedušným materiálom. Rastlinu tiež chráňte pred vetrom.
V prípade, že máte agáve doma, mali by ste ju v priebehu zimy vystaviť chladu (teploty min. pod 5 ° C Celzia), bude sa jej potom lepšie dariť. V príliš veľkej horúčave hrozí hnitie listov.
Presádzanie agáve
Agáve presádzajte na jar vždy raz za 5 rokov.
Rozmnožovanie
Ak chcete pestovať agáve a aj ho rozmnožovať, tak to môžete robiť prostredníctvom semien, ale odporúčam vám množenie odrezkami, pretože je jednoduchšie.
Prečítajte si aj ako správne pestovať: