Ako si vybrať medzi tulipánmi?

ako si vybrať medzi tulipánmiTulipány sú jedny z najkrajších na jar kvitnúcich rastlín. Môžeme ich rozdeliť na mnoho druhov podľa tvaru kvetov, farieb, podľa obdobia kvetov alebo spôsobu použitia. Hodia sa ideálne na záhon, len tak do trávy, do skalky, ale aj ako obruba rôznych rastlinných ostrovčekov. Je krásne pestovať ich spolu s narcismi, pretože sa dopĺňajú ako farbami tak aj obdobím kvitnutia. Podľa čoho teda pri tulipánoch vyberať? Aké sú pre vás ideálne a ako si medzi tulipánmi vybrať?

Skoro kvitnúce tulipány


výber tulipánov do záhradyTulipány, ktoré kvitnú skoro na jar, majú typický jednoduchý tvar pohárika s pruhovanými alebo lemovanými okvetnými lístkami. Tento typ sa používa k rezu alebo na vysádzanie na pravidelné záhony, ale hodia sa aj do domácnosti do kvetináča. Aj v nepravidelných záhradách môžu pekne kontrastovať s inými nepravidelnými typmi rastlín napríklad aj s trvalkami.

Kvitnúce uprostred sezóny

Uprostred sezóny kvitnú najmä tulipány typu Triumph s jednoduchým kužeľovitým kvetom alebo typu Darwinov hybrid s bohatým a intenzívne zafarbeným kvetom. Ich výhoda spočíva v tom, že sú odolné voči nepriaznivému počasiu.


Neskoro kvitnúce

Tento typ tulipánov sa vyznačuje najzložitejšími tvarmi a najsýtejšími farbami. Patria sem ako ľaliokveté tulipány, tak aj papagájovité tulipány napr. typu Estella Rijnveld, zelenkasté a nežné tulipány typu Viridiflor, prúžkované aj sperené tulipány typu Rembrandt, ale aj pivoňkokveté tulipány. Môžete ich použiť pri nepravidelných aj pravidelných výsadbách do záhrady alebo do záhonov.

Nízke druhy

Nízke tulipány sú vhodné do nádob, na vyvýšené záhony alebo do skaliek, vyžadujú vzdušnú štrkovitú pôdu ako väčšina skalničiek a veľa slniečka.

Hybridy tulipánov

červené tulipány v záhradePatrí sem mnoho krížených druhov, napríklad typ Tulipa Kaufmanniana, ktoré rozkvitajú skoro na jar, alebo typ Tulipa Fosteriana či Tulipa Greigii, ktoré zvyčajne kvitnú neskôr. Hybridy tulipánov majú často aj veľmi pekné listy.

Ako sa o ne starať?

Väčšine tulipánov sa darí v pôde bohatej na humus, znesú svetlo aj tieň. Niektoré tulipány vydržia aj viac rokov, ale väčšina sa chová skôr ako jednoročná rastlina. Po roku ich zrýľujete, prezrite, choré vyhoďte a zdravé zasaďte znovu. Nevykvitnú síce nasledujúci, ale až druhý rok po presadení.

Upozornenie


Pozor na tulipánovú pleseň, tzv. Botrytídu tulipánov, na ktorú sú tieto rastliny veľmi náchylné. Spoznáte ju podľa svetlo hnedých škvŕn na listoch. Listy a stonky sú deformované a zmenšené. V neskoršej fáze ochorenia sa listy pokrývajú šedým povlakom.

Chorobe veľmi vyhovujú vlhké podmienky. Ako náhle máte podozrenie na túto chorobu, odstraňujte a spaľujte všetky poškodené listy alebo stonky.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo! Prípravky na dezinfekciu rúk. Momentálne prebieha aj súťaž o auto Škoda Scalia.

Mohlo by vás zaujímať

návod ako vyriešiť neprítomnosť kanalizácie

Ako vyriešiť problém s absenciou kanalizácie?

Kanalizácia aj napriek tomu, že je 21. storočie v mnohých mestách a obciach stále chýba. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.