DomácnosťZáhrada

Ako v 7 krokoch zvládnuť výmenu odkvapu svojpomocne

ako na výmenu odkvapu svojpomocneOdkvap je veľmi dôležitou súčasťou domu. Ak je deravý alebo silne upchatý, zanechá to výrazné stopy na fasáde domu, do ktorého navyše môže aj zatekať. Opravy odkvapu sa rozhodne nebojte. Moderné plastové odkvapy sa dajú namontovať veľmi jednoducho, aj bez prítomnosti profesionálov. Návod ako v 7 krokoch zvládnuť výmenu odkvapu svojpomocne.

Postup opravy odkvapu

1. Voľba odkvapu

Veľkosť odkvapu a priemer jeho žľabu vyberte podľa veľkosti strechy. Platí pritom, že dĺžka žľabu by na jeden zvod nemala byť dlhšia ako 10 metrov.

Zároveň si tiež spočítajte, koľko bude potrebných žľabových úchytov, ktoré sa namontujú na krokvy, prípadne na debnenie, ktoré je nad nimi. Rozostupy by v tomto prípade mali predstavovať približne jeden meter.

2. Montáž hákov

haky na odkvapyNajprv namontujte prvý a posledný hák. Spád musí byť minimálne 5 milimetrov na meter dĺžky žľabu.

Ak máte prvý a posledný hák upevnený, natiahnite medzi nimi špagát. Ďalej si vyznačte, kde budú umiestnené ďalšie háky.

3. Žľabový kotlík

Žľabový kotlík, ktorý je vlastne začiatkom zvodu vody, ktorá bude stekať do rúry, si označte a potom na neho vyrežte príslušne veľkú dieru.

Najľahšie to pôjde pomocou pílky na železo, prípadne možno použiť aj nožnice na plech.

4. Čelo žľabov

Na koncových dieloch odkvapu nainštalujte čela žľabov. Je potrebné ich zarovnať do roviny so žľabom.

5. Žľaby

Jednotlivé žľaby vložte na háky a pritiahnite spojkami, aby pevne držali.

6. Objímky

Objímky rúr naskrutkujte do steny. Na každý diel odkvapovej rúry je potrebné do steny zaskrutkovať minimálne dve objímky. Vzdialenosť medzi nimi by nemala presahovať dva metre.

7. Odpadová rúra

odpadová rúraV záverečnej fáze na kolená odtoku nasaďte odpadovú rúru. Ak je príliš dlhá, odrežte ju opäť pomocou pílky na železo.

Na koniec rúry potom ešte nasaďte koncovku, ktorú potom napojte na kanalizáciu.

Vďaka tomu voda potečie priamo do kanalizácie a nie svojvoľne mimo nej.

Čo je potrebné na výmenu odkvapov?

Ako dlho výmena odkvapov potrvá?

Výmena odkvapu zaberie šikovnému človeku maximálne dve hodiny. Je samozrejme potrebné myslieť aj na to, že nejaký čas potrvá tiež odstránenie starého nefunkčného odkvapu, ktorý už doslúžil. Prečítajte si aj články ako vyčistiť dlažbu a ako vyčistiť bazén.

Aké budú náklady na výmenu?

Kompletná suma za nový plastový odkvap sa bude pohybovať medzi 55 – 75 €. Ak ešte nevlastníte vŕtačku, je dobré si ju zaobstarať, určite sa vám bude hodiť aj do budúcnosti.

Ceny vŕtačiek sa pohybujú od 30 €. Je lepšie kúpiť nejakú značkovú kvalitnejšiu vŕtačku, ktorá vám vydrží dlhšie, bez toho aby sa pokazila.

Podobné články

2 Comments

  1. Kompletná suma za nový plastový odkvap sa bude pohybovať medzi 55 – 75 €? To som rád. Už som sa bál že 40 metrov odkvapov na náš bude dom bude stáť oveľa viac 😀

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button