Ako liečiť návaly horúčavy u žien?
U žien sa počas ich života objavujú rôzne výkyvy organizmu. Častým javom sú návaly horúčavy, ktoré ženy pociťujú v oblasti tváre a horných končatín. Problém môže mať niekoľko príčin. Až podľa ich identifikácie je možné vykonať účinnú liečbu. Ako liečiť návaly horúčavy u žien? A aké sú príčiny týchto návaloch?
Príčiny návalov horúčavy u žien:
Menopauza
Najčastejšou príčinou je menopauza. V tomto období dochádza k hormonálnym zmenám, ktorých dôsledkom je okrem iných príznakov práve pocit návalov horúčavy v horných končatinách a tvári.
Nesprávna funkcia štítnej žľazy
Ak je činnosť štítnej žľazy abnormálne vysoká, sú návaly horúčavy jedným z charakteristických sprievodných javov.
Strava a návaly horúčavy
K návalom tepla dochádza tiež vplyvom zlej a nezdravej stravy. Niektoré potraviny tento stav vyložene vyvolávajú, iné k nemu len prispievajú.
Klasicky sa jedná o potraviny, ktoré obsahujú ostré látky – papriky, čili, korenie a pod. Ich konzumáciou dôjde k rozšíreniu ciev a vyššiemu prekrveniu tváre.
Vysoká teplota
Návaly horúčavy a tepla sú bežne spôsobené vysokou teplotou v miestnosti.
Nádory
Najväčší problém sa v súvislosti s návalmi horúčavy javí v prípade, keď má žena nádorové ochorenie. Obvykle sa jedná o nádory tráviaceho alebo dýchacieho ústrojenstva.
Psychické ťažkosti
Tento stav pozná snáď každý. V momente rozčúlenia okamžite pocítite náhly stav horúčavy v tvári.
Postupy odstránenia návalov horúčavy
Ak sa jedná o návaly tepla, ktoré sú spôsobené len chvíľkovým rozčúlením alebo vysokou teplotou v miestnosti, v ktorej sa nachádzate, je riešenie veľmi jednoduché.
V prvom prípade je potrebné sa čo najrýchlejšie upokojiť a oddýchnuť si. V druhom prípade jednoducho stačí vyvetrať, alebo si zájsť na čerstvý vzduch.
Ak vám lekár diagnostikuje, že problém tkvie v zlej strave, bude potrebné upraviť jedálniček. Vyvarujte sa ostrých a pálivých jedál a tiež potravín, ktoré môžu spôsobovať alergické reakcie.
Môžete tiež zájsť za odborníkom a zadarmo si s nim po konzultovať o zdravej strave a jedálničku.
Riešenie zásadnejších ťažkostí
Ak sú návaly horúčavy spôsobené zvýšenou činnosťou štítnej žľazy, bude potrebné nasadiť príslušné lieky, ktoré jej činnosť korigujú.
V prípade návalov, ktoré majú spojitosť s menopauzou, je vhodné podávať ženské hormóny. Aj tu je nutná spolupráca s odborníkmi. Hormóny nemožno podávať príliš dlho, inak môžu prispieť k vzniku rakoviny či iných vážnych ochorení.
Ak sú návaly horúčavy spôsobené nádorom, bude riešenie opäť nutné koordinovať s lekármi. Zvyčajne však tento problém nie je tým najhorším, načo budete v danú chvíľu myslieť.
Ako alternatíva na liečbu návalov horúčavy skúste prírodnú medicínu. Vhodné je napríklad pitie bylinkových čajov.
Pomôcť môžu tiež doplnky stravy. Pre obdobie menopauzy sa dá využiť napríklad prípravok Menopauza FemmeCalm, ktorý pomáha znižovať nervozitu, potenie a prípadné návaly horúčavy.
Čo je potrebné na liečbu návalov horúčavy
- Identifikácia príčiny – konzultácia s lekárom
Ako dlho liečba potrvá?
Bežné návaly, ktoré zapríčiňuje aktuálne psychické rozpoloženie alebo napríklad zlá teplota v miestnosti, v ktorej sa nachádzate, sa dajú vyriešiť ihneď.
Naopak, ak sú návaly spôsobené nádorovým ochorením, bude to otázkou mnohých týždňov i mesiacov, možno aj neriešiteľný problém.
Aké budú náklady na zbavenie sa návalov horúčav?
Najprv je nutné zistiť príčinu. Lekárske vyšetrenie je bezplatné. Po konzultácii a vyšetrení je možné si spočítať, na koľko vás liečba problému vyjde.
Ak sa rozhodnete využiť doplnky stravy, ktoré môžu prispieť k zlepšeniu stavu, potom počítajte s nákladmi v rádoch niekoľkých desiatok eur. Balenie prípravku Menopauza FemmeCalm s 90 tabletami, ktoré vám vydrží na celé 2 mesiace, stojí 19€.