AkoaPreco.com > Ako liečiť > Ako liečiť chladom?

Ako liečiť chladom?

návod ako správne liečiť chladomLiečiť chladom neznamená, že sa do tela produkuje nejaký chlad, čo by fyzikálne ani nebolo možné, ale z tela sa naopak odoberá teplo. Táto skutočnosť je už dávno známa z ľudového liečiteľstva ako napríklad znižovanie horúčky prikladaním studených zábalov.


Ošetrenie chladom je účinným prostriedkom hlavne pri zraneniach ako je pomliaždenie, natrhnutie alebo natiahnutie svalu, podvrtnutie alebo zlomenine kosti.

Návod ako správne liečiť chladom

Kúpte si v lekárni chladiaci balíček

Liečiť chladom je možné napríklad chladiacími balíčkami, ktoré sa v lekárni kupujú už ako hotový produkt v rôznych tvaroch a veľkostiach.

Je nutné dávať pozor, aby sa ich náplň dala dobre formovať. Balíček je v mraziacej priehradke chladničky ochladený na teplotu -6 až -8 stupňov Celzia – nikdy nie viac. Chlad poškodzuje kožu!

Použite kúsok látky

Medzi kožu a balíček je nutné vložiť tenký kúsok vlnenej látky alebo gázy, aby sa zamedzilo poškodeniu kože. Na upevnenie balíčka je vhodný väčší froté uterák.

Balíček musí byť priložený asi 10 minút na postihnutom mieste. Po dvoch až troch aplikáciách chladu môže byť doba priloženia predĺžená až na 30 minút.


Reakcia organizmu

Pôsobením chladu sa zúžia krvné cievy a tým aj prítok krvi do postihnutej oblasti. Pri tejto reakcii sa organizmus pokúša zabrániť príliš veľkej strate tepla a tepelnú stratu vyrovnáva miestnou cirkuláciou krvi.

Tým sú škodlivé látky prítomné v chorej oblasti odvádzané cievnym a lymfatickým systémom. Medzi tieto škodlivé látky patrí voda – pri opuchoch, krv – pri krvných výronoch a hnis – pri zápaloch.

Čím skôr tým lepšie

používanie chladu na leičebné účelyAk je liečba chladom včas aplikovaná, tým väčšia je šanca, že sa zamedzí tvorbe krvných výronov a opuchov tkanív.

Použitím chladu sa dosahujú dobré výsledky aj u existujúcich krvných výronoch a opuchoch. Liečiť chladom môžete dobre aj lokálne zápaly, kĺby.

Protibolestivý účinok


Pôsobením chladu sa docieli zníženie bolestivosti, pretože sa zároveň zníži vodivá schopnosť nervov v postihnutej oblasti. Nie je vlastne cítiť žiadna bolesť až do doby, než dôjde k normalizácii telesnej teploty v miestnej oblasti.


Mohlo by vás zaujímať

Microbladding obočia

Zvažujete microblading obočia? Týchto 6 vecí vám pomôže rozhodnúť sa

Ak túžite po dokonalom obočí, no zároveň vás nebaví jeho každodenná úprava, microblading určite stojí …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.