Recepty

Ako na zahustenie pokrmov?

Ako na zahustenie pokrmovPri varení pokrmov sa ťažko zaobídeme bez zahusťovadiel. Ktoré pokrmy máme na mysli? Najčastejšie sú to omáčky, polievky, strukoviny, zelenina aj iné kulinárske produkty. K zahusteniu používame hladkú múku, škrob, ale traduje sa aj nadrobený alebo nastrúhaný tvrdšií chlieb, najmä do guláša. Poslúži aj jemne nastrúhaný surový zemiak, ktorý obsahuje škrob a ten sa postará o zahustenie pokrmov.

Na zahustenie pokrmov budete potrebovať:

  • maslo
  • hladká múka
  • mlieko
  • smotana
  • mäsový vývar
  • voda
  • tvrdý chlieb
  • surový zemiak

Zápražka alebo zásmažka na zahustenie pokrmov

Guľášu z hovädzieho mäsa asi nikto nepohrdne, veď je to naša slovenská obľúbená klasika a ten sa zahusťuje buď už spomínaným nastrúhaným alebo nadrobeným chlebom (chlieb je lepší starší, lepšie sa drobí a nezanecháva arómu kvasníc alebo kvásku), alebo zápražkou.

Hustý guľášDo rozpusteného masla, masti, oleja, tuku aj rastlinného sa prisype hladká múka a pomaly sa za stáleho miešania na rozpálenom tuku praží, až má potrebnú farbu.

Ak by sme upražili zápražku moc tmavú, bola by horká.

Pre dokonalú hladkosť zápražky pridáme len pol lyžice studenej vody alebo chladeného vývaru a dobre rozmiešame.

Zahusťovadlo bez zápražky

Ak chceme predsa len zahustiť pokrm múkou a zaobísť sa bez zápražky, rozmiešame hladkú múku vo vývare, dobre rozmiešame, aby nevznikli pri varení hrudky a za stáleho miešania pokrm varením zhustne. To je jedena možnosť.

Tou druhou je opraženie múky nasucho v rúre alebo na panvici, čo je jednoduchšie, ale musí sa občas zamiešať.

Základ je bešamel

Maslo necháme rozpustiť v hrnci, prisypeme a speníme múku a krátko orestujeme. Usmažíme svetlú zápražku, zalejte mliekom alebo smotanou a dobre rozšľaháme a povaríme za stáleho miešania až do zhustnutia.

BešamelBešamel je dobrým základom smotanových omáčok, ktorý je dostatočným a chutným zahusťovadlom. Do druhého dňa omáčka nezriedne a má výbornú konzistenciu.

Záleží na každom z nás, akú hustú omáčku požaduje, v takom množstve si pripraví bešamel.

Zahusťovadlá

Samozrejme existuje relatívne veľký výber instantných zahusťovadiel, ako sú napríklad kukuričné ​​instantné kaše, ryžové, pohánkové a podobne. Ich používanie je bezpracné, rýchle, zaisťujúce aj chutnú a zdravú výživu.

Na zahustenie polievok, omáčok, zeleniny, gulášov a ďalších jedál sú na výber už hotové zápražky svetlé alebo tmavé, rôzne druhy škrobov – napríklad kukuričný alebo zemiakový.

Podľa návodu len rozmiešame s vodou a sme hotoví bez námahy a práce.

Je len na nás, aký prípravok na zahustenie pokrmov a dezertov si vyberieme, alebo si ho vlastnoručne sami pripravíme, ako sme uviedli v úvodných krokoch.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button