Ako vytvoriť zelenú fasádu z popínavých rastlín?
Vytvoriť si fasádu z popínavých rastlín je snom každej ženy, ktorá miluje romány. Domy, ktorých steny sú obrastené popínavými rastlinami, majú svoje čaro. Popínavé rastliny neslúžia len na zakrytie fádnej steny či zamaskovanie nevzhľadného kúta, domu prospievajú aj inak. V lete listy rastlín ochladzujú steny a zabraňujú ich prehriatiu odparovaním vody a tienením. V daždivom počasí zas chránia omietku pred dažďom. Vždyzelený brečtan zase prispieva k tepelnej izolácii v zime. Rastliny na ozelenenie stien vyberáme podľa stanovišťa na aké ich chceme vysadiť a na výber je mnoho druhov. V tomto článku vám predstavíme tie najznámejšie, aby sa vám v prípade, že túžite po fasáde z popínavých rastlín, ľahšie vyberalo.
Čo potrebujete ak si chcete vytvoriť zelenú fasádu z popínavých rastlín:
- sadenice popínavých rastlín
- záhradné náradie
- chuť do práce
Jednotlivé druhy popínavých rastlín vhodné na zelenú fasádu
Brečtan
Túto rastlinu vysádzame k severne a východne orientovaným stranám. Veľmi dobre sa mu darí na ílovitej až vápenitej pôde, ale obstojne rastie na všetkých. Je to vždyzelená drevnatejúca liana. Za priaznivých podmienok sa doplazí do výšky až 20 metrov.
K stene sa prichytáva jemnými vzdušnými korienkami. Staré rastliny bohato kvitnú a ich kvety milujú včely.
Plody sú čierno-modré bobule, ktoré sú pre človeka jedovaté. Listy brečtanu sa používajú do zmesí v ľudovom liečiteľstve. Celé olistené vetvičky sa s obľubou využívajú pri aranžovaní. Brečtan sa neveľmi ochotne pne po bielych stenách. Brečtan rastie pomalšie.
Pavinič
Pavinič je pôvodom z východnej Ázie. U nás, na niektorých miestach, sa vyskytuje zdivočený. Je to opadavá liana a staršie rastliny zvyknú zdrevnatieť.
Rastie veľmi rýchlo a za krátku dobu pokryje veľkú plochu.
Nepotrebuje oporu, na stene sa drží pomocou prísaviek. Rastlina má ozdobné listy, ktoré sa na jeseň sfarbujú na červeno.
Darí sa mu vo všetkých pôdach, avšak korene by mali byť chránené pred slnečným úpalom. Vo všeobecnosti ide o veľmi obľúbený druh popínavej rastliny, avšak má tendenciu zbujnieť.
Zimolez ovíjavý
Tento druh sa hodí k pergolám, plotom alebo na tú stranu domu, kde nie je spálňa. K večeru začnú kvety intenzívne voňať, vôňa je príjemná, ale alergikom nerobí veľmi dobre. Zimolez je ker vysoký 4-6 metrov, na zimu opadáva. Má rád suché, vápenité miesta.
Na vlhkých stanovištiach s nedostatočným prúdením vzduchu je často napádaný múčnatkou. Potrebuje oporu, pretože mimo nej sa nerozrastie, vzhľadom na to, že nemá vzdušné korienky ani prísavky.
Spoločné znaky popínavých rastlín
Takmer všetky popínavé rastliny majú rady priepustné pôdy bohaté na živiny.
Rastliny, ktoré necháme popínať vysoko, potrebujú mať korene v tieni alebo polotieni, prudké slnko by ich mohlo prehriať a vysušiť, rastlina by potom zahynula. Je vhodné na korene nastlať vrstvu mulča.
Raz ročne, najlepšie na jar, je potrebné rastliny prihnojiť kompostom. Rastúce výhony čerstvo vysadených popínavých rastlín veďte k stene pomocou šikmo priloženého prútu.
Mýty o popínavých rastlinách
Často sa ľudia obávajú, že vysadením popínavých rastlín si zničia omietku. Niektoré rastliny sa skutočne prichytávajú k podkladu pomocou prísavných doštičiek alebo vzdušných korienkov. Narušia ho však iba v prípade, ak je už poškodený a korienky vniknú do škár a puklín. Ani potom nie sú následky nijako tragické, korienky slúžia len na prichytenie, nevysávajú vodu a ani nerastú.
Väčším problémom je hmyz, ktorý rád navštevuje kvitnúce rastliny. Proti nemu odporúčame sieťky do okien.
Prečítajte si aj tieto články: