Úvod / Domácnosť / Ako prispôsobiť domácnosť alergikovi?

Ako prispôsobiť domácnosť alergikovi?

čistota v domácnosti alergikaAko prispôsobiť domácnosť alergikovi – rady a tipy. S rapídnym nárastom alergií ľudia začali svoju pozornosť viac zameriavať na to, aké materiály do interiéru vyberať, aby alergikom aspoň trochu uľavili. Pochopiteľne, že alergií je veľmi veľa od neznášanlivosti zvieracej srsti až po netoleranciu k roztočom či prachu, ale napriek tomu existuje niekoľko univerzálnych princípov, ktoré môžu problémy výrazne tlmiť.


Prispôsobiť domácnosť alergikovi je jednoduché

Ak sa chceme prispôsobiť členom rodiny, ktorí trpia alergiou, v niektorých prípadoch pomôže najmä čistička vzduchu s ionizátorom.

Minimalistický byt a pravidelné upratovanie

domácnosť alergikaV tomto kroku odstráňte všetky zbytočnosti v podobe kobercov, záclon, závesov, poťahov, apod. Pozor si dajte aj na žalúzie, vyberte také, ktoré sa dajú ľahko utierať a nezostávajú na nich prachové čiastočky. 

Samozrejmosťou by malo byť častejšie utieranie prachu zo všetkých povrchov, vysávanie a pranie. Voľte také materiály látok, ktoré možno prať na vyššiu teplotu, minimálne na 60 ° C, a vyhýbajte sa sušeniu bielizne vonku.


Spálne

Časté pranie platí aj pre posteľnú bielizeň, meňte ju zhruba raz za týždeň až dva a párkrát do roka vyperte aj samotné periny a vankúš. Vysávajte pravidelne matrace. Ráno lôžkoviny hneď nezastielajte, vo vlhku a teple sa roztočom skvele darí, nechajte ich najskôr odhrnuté “vychladnúť”.

V lete nikdy nevetrajte periny vonku, síce k tomu teplé počasie láka, ale deka do seba akurát natiahne peľové zrná a ďalšie alergény. Ideálne je preto vetrať periny v zime.

Čistý vzduch

ako prispôsobiť domácnosť alergikoviČističky vzduchu obsahujú filtre, ktoré zo vzduchu odstraňujú mikroorganizmy, prach, peľ a pod. Niektoré z nich majú zabudovaný ionizátor, ktorý vzduch navyše ionizuje.

Práve anióny sú údajne zdraviu prospešné, ale v znečistenom prostredí či interiéru ich je málo. Najväčšie množstvo sa naopak nachádza pri mori a na horách.

Ďalším dôležitým prvkom je aj vlhkosť vzduchu. Ak je nízka, objavujú sa problémy s dýchaním kvôli vysychaniu slizníc, a škrabanie v hrdle. Ak dosahuje naopak viac ako 70%, hrozí riziko rýchlejšieho množeniu baktérií a plesní. Vlhkosť vzduchu by sa teda mala udržiavať okolo 50%.

Domáceho maznáčika vyberajte zodpovedne


Ak máte podozrenie, že by ste mohli trpieť vy alebo váš člen alergiou na zvieratá, ale napriek tomu plánujete obstaranie maznáčika, potom sa radšej nechajte otestovať na alergológii.

Vyhnete sa tak nepríjemným situáciám, kedy bude váš maznáčik svojimi chlpmi narúšať domácnosť alergikovi alebo kedy budete musieť vracať vášho miláčika, čo ťažko nesú najmä deti.

Prečítajte si aj tieto články:

Ako prispôsobiť domácnosť alergikovi?
5 (99.51%) 41 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

omietanie tehly

Ako naniesť hrubú omietku?

Pri renovácii bytu či domu nás skoro vždy trápi napnutý rozpočet. Nie každý si môže …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.