Záhrada

Ako na záhradný kompostér a kompostovanie?

záhradný kompostér Mať záhradný kompostér má celý rad výhod. Pomocou kompostu sa ekologickým spôsobom zbavíte záhradných aj kuchynských odpadkov. Nielenže ušetríte peniaze a čas za ich odvoz, ale tiež získate veľmi kvalitnú humóznu pôdu, ktorá je na vašu záhradu omnoho lepšia, než umelé hnojivá, ktoré kúpite v bežných obchodoch so záhradnými potrebami. Bioodpad sa na kompost zmení v priebehu niekoľkých týždňov.

Kde záhradný kompostér umiestniť

V prvom rade je potrebné zvoliť pre kompost správne miesto na záhrade. Kompost by mal byť umiestnený tam, kde nebude vystavený prudkému dažďu, vetru alebo slnečným lúčom. Pre záhradný kompostér je dôležité, aby do neho mali prístup dážďovky a ďalšie organizmy, vyberte preto priepustnú podložku.

Postaviť si môžete na väčšej záhrade vlastný kompostér, ktorý zostavíte z rôznych dosiek či latiek. Záhradný kompostér nebudujte hneď vedľa domu! Kompostovú kopu môžete v lete vysadiť dyňami.

Listy dyne kompost v lete zatienia, a tak zabránia jeho vysychaniu, čo je pre kompost veľmi veľké plus z hľadiska vlahy.

Ako správne založiť kompost

kompostVšetky potrebné materiály zmiešajte dohromady, alebo ich môžete postupne vrstviť na seba. Ak chcete rýchlokompost, zvoľte kombináciu hliny – trávy a lístia.

Kompost prelievajte vodou alebo kvaseným hydinovým trusom. V prípade, že sa na komposte objaví burina, okamžite ju odstráňte.

Burina vďaka dobrým vegetačným podmienkam dokáže celý kompost znehodnotiť. Ak chcete mať kompost naozaj kvalitný, jeho dozrievanie trvá minimálne pol roka.

Ako na záhradný kompostér na malej záhrade?

Máte malú záhradu? Nezúfajte, aj tu nájdete riešenie. Môžete si zaobstarať záhradný kompostér, ktorý možno kúpiť v rôznych objemoch, najlepšie do 400 l.

Tieto moderné kompostéry nahradia nevzhľadné hromady, ktoré mnohí záhradníci na záhrade, v snahe vyrobiť si kompost, tvoria.

Takisto odstránite šíriaci sa zápach. Záhradný kompostér môže pokojne stáť aj v chodbe domu, v tom prípade voľte úplne uzavreté varianty.

Z čoho je vhodné vyrobiť záhradný kompost

Na kompost môžete dávať všetko, čo je pôvodom organické. Najčastejšie môžete takto zužitkovať šupky a zvyšky ovocia a zeleniny alebo napríklad nebielené kávové filtre.

Kompostovať môžete vaječné škrupiny, šupky z orechov a tiež odpad zo záhrady napríklad lístie, trávu, popol, sadze, a ďalšie. Je vhodné pripomenúť, že nie je vhodné kompostovať iba trávu. Viac o tom, čo patrí na kompost a čo nie sa môžete dozvedieť aj v našom článku „Ako vyrobiť rýchly kompost za 18 dní“.

Výhody plastových kompostérov

Plastové kompostéry sa v súčasnej dobe vyrába z umývateľného a často tiež 100% recyklovaného materiálu. Ich výhodou je vysoká odolnosť voči poveternostným vplyvom, pritom nevyžadujú žiadnu zložitú údržbu.

ako kompostovaťMateriál na výrobu kompostérov je veľmi ľahký, a preto sa s nimi ľahko manipuluje.

Sú vybavené násypnými aj vyberacími otvormi, vďaka ktorým môžete bioodpad jednoducho vložiť a humus zase pohodlne vybrať.

Vhodný je záhradný kompostér z plastu, ktorý má dostatočne veľké veko.

Montáž kompostéru je veľmi jednoduchá, zložený ho máte za pár minút, a pri väčšine je tiež vcelku zrozumiteľný návod na montáž.

Plastové záhradné kompostéry podľa veľkosti

Vo všeobecnosti platí, že veľkosť kompostéra vyberajte podľa veľkosti záhrady. Najčastejšie sa odporúča objem kompostéra od 400l do 600 l, ktoré sú vhodné do záhrad s veľkosťou do 500 m2.

Pre veľké záhrady, ktoré majú nad 1 000 m2 sa hodia kompostovacie silá. Tie pojmú až dvojnásobok kompostu.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button