Záhrada

Ako a prečo si urobiť mini parenisko?

návod ako urobit mini pareniskoDnes si ukážeme ako si doma urobiť mini parenisko. Chystáte sa u záhradníka kúpiť sadbu uhoriek, tekvíc či iných rastliniek? Skúste ušetriť peniaze a sadivo si predpestujte sami. Cena za predpestovanú rastlinku uhorky alebo cukety je okolo 1€, čo nie je málo. Musíte počítať s „odpadom“. Niektoré rastlinky uhynú, môžu ich napadnúť škodcovia alebo ich zjedia slimáky. Poďte si vyrobiť domáce mini parenisko a rastlinky si skúste predpestovať sami. Ako na to vám poradia nasledujúce riadky.

Čo je na mini parenisko potrebné:

  • Plastová miska na potraviny s viečkom
  • Rolky z toaletného papiera
  • Hlina (najlepšie z kompostu)
  • Semienka
  • Vareška alebo detský štetec
  • Nožnice
  • Hnojivo

Ako začať s mini pareniskom

priprava pareniskaS blížiacou sa jarou začnite skladovať roličky od toaletného papiera, ktoré neskôr použijete na predpestovanie sadeníc.

Ako mini parenisko môžete využiť pár použitých plastových obalov od mäsa.

Keď dáte dve rovnaké misky na seba, vyrobíte parenisko.

Ďalej budete potrebovať semienka rastliniek, ktoré si chcete predpestovať.

Ako použiť rolky

Roličky od toaletného papiera nastriháme na polovice, vložíme ich do  pareniska a naplníme kompostom. Vezmeme si varechu alebo štetec a druhým koncom do hliny urobíme jamku.

Do každej jamky vložíme dve semienka nakladačiek a prihrnieme hlinou. Zľahka pritlačíme a zalejeme vodou.

Ako najlepšie mini parenisko využiť

priprava mini pareniskaParenisko zavrieme a odnesieme ho domov na parapet alebo iné slnečné miesto. Mini parenisko každé ráno otvoríme a necháme cez deň dýchať.

Parenisko na noc zatvárajte. Sadbu zalievajte vždy večer. V kanvičke na zalievanie si prichystajte rozpustené hnojivo (podľa návodu uvedenom na obale hnojiva). Môžete použiť aj hnojivo na izbové kvetiny.

Rastliny v mini parenisku rastú veľmi rýchlo. Buďte opatrní pri zatváraní pareniska. Niektoré rastliny vám počas krátkej doby vyrastú a priklopením by ste ich mohli polámať.

Rastliny majú tendenciu sa ťahať za slnkom. Akonáhle sa začnú rastliny nakláňať, otočte celé parenisko, narovnajú sa späť.

Kedy treba do mini pareniska sadiť

Keď rastliny vytlačia tretí lístok a sú takmer ako tie kupované, je ten správny čas ich zasadiť. Sadíme ich do zeme aj s rolkou od toaletného papiera.

Rolička sa časom v zemi rozloží a my nepoškodíme rastlinám korienky. Týmto spôsobom si môžete predpestovať takmer akúkoľvek sadenicu. Prajem veľa šťastia!

Tipy na mini parenisko

Nezabudnite, že ak budete sadbu vsádzať rovno na záhon, potom je to najlepšie až po „zamrznutých“ to je po 15. máji.

Dovtedy samozrejme môžete tiež, ale odporúčam vždy navečer prikryť netkanou textíliou, aby rastlinky nepomrzli. Okolo rastlín rozhoďte pár granúl proti slimákom, ktorým všetko chutí.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button