DomácnosťZáhrada

Ako presadiť izbové rastliny?

ako presadiť izbové rastlinyTeplo domova vytvárajú rôzne detaily. Či už sú to obrázky, dekorácie, maličkosti pripomínajúce nám niečo príjemné, ​​tú najväčšiu prácu rovnako urobia izbové rastliny. Bez nich by bol interiér chudobný, neveselý. Stačí jedna zelená rastlinka a celá izba sa rozžiari. O tieto malé pomocníčky je ale treba sa starať. Nie je na tom nič zložité a rastliny sa nám za našu starostlivosť poďakujú. Ako presádzať izbové rastliny?

Kedy je ten správny čas na presádzanie izbových rastlín

Ak naše izbové rastliny začnú blednúť, strácať listy, na povrchu substrátu vykukujú korene a celkovo nám prestanú prospievať, je najvyšší čas ich presadiť.

Ideálna doba je začiatkom jari. Rastlina volajúca sa po presadení má kompaktný koreňový bal s množstvom drobných korienkov. Zemina u týchto rastlín už neobsahuje takmer žiadne živiny, je svetlá a korene vystupujú na povrch.

Na čo si dať pozor pri presádzaní izbových rastlín?

presadzanie kaktusuRastliny nepresádzame do pôvodného kvetináča, ale vždy do väčšieho o cca tri centimetre. Nie je vhodné používať čo najväčšie kvetináče, pretože potom by rastlina rástla hlavne koreňmi, nie kvetmi.

Hlbšie a úzke nádoby volíme pre palmy s guľovým koreňom, plytké nádoby pre azalky.

Ktorý substrát je ten naj?

Dôležitou úlohou je zvoliť vhodný substrát. Jeho zloženie je mimoriadne dôležité. Všetky záhradníctva a kvetinárstva ponúkajú širokú škálu substrátov vhodných na presádzanie rastlín. Ktorý je ale ten najvhodnejší?

Záleží na druhu a nárokoch rastliny, ktorú chceme presádzať. Substrát pre izbové rastliny je vhodný pre kvitnúce rastliny ako napríklad cyklámen, gloxínia, fuchsie, fialky, kalanchoe …, pre nekvitnúce rastliny ozdobené iba listami je určený substrát pre palmy a zelené rastliny.

Pre sukulenty a kaktusy je k dostaniu špeciálny substrát, ktorý je dokonale priepustný. Úplne nevhodné je použitie pôdy z vlastnej záhradky. Nemá dostatok živín a navyše môže obsahovať choroboplodné zárodky, takže vo finále narobíme viac škody, ako úžitku. Ak si nebudeme výberom substrátu istí, v každom kvetinárstve či záhradníctve nám iste ochotne poradia a pomôžu.

Ako presádzať izbové rastliny?

Pred samotným presádzaním je vhodné namočiť kvetináč do vody, aby nebral vlhkosť rastlinám. Na dno kvetináča či inej zvolenej nádoby dáme drenážnu vrstvu keramzitu, piesku alebo agroperlitu. Tým sa zvyšuje priepustnosť.

Skôr, než vyberieme kvetinu zo starého kvetináča, namočíme zeminu a nádobu opatrne preklopíme hore dnom. Ak sú korene prerastené i spodným otvorom kvetináče, môže sa stať, že budeme musieť kvetináč rozbiť.

Pri presádzaní je dôležité neporušiť koreňový bal, ktorý tvorí kompaktný celok. Odstránime iba vrchnú vrstvu zeminy a tiež ju opatrne oklepeme z koreňov. Odhnité a inak poškodené časti odstránime. Substrát nasypeme na dno, opatrne vložíme rastlinu a dosypeme substrát aj po stranách.

izbové rastlinyPresadenú rastlinu jemne u stonky pritlačíme a poriadne zalejeme. Prihnojovať je vhodné až cca po 14-tich dňoch. Dovtedy nároky na živiny pokryje čerstvá zemina.

Starostlivosť o presadené izbové rastliny

Pravidelná zálievka je samozrejmosťou, čerstvo presadené rastlinky tiež chránime proti priamemu slniečku. Tiež prievan im neprospieva. Raz za 14 dní je dobré kvety prihnojovať vhodne zvoleným hnojivom.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button