Záhrada

Ako pestovať živý plot prospešný aj pre ostatné tvory?

živý plot Živý plot je v každom ohľade krásnym doplnkom záhrady. Je nielen estetický ale aj funkčný. Ak sa rozhodnete pre pestovanie živého plotu máte veľa možností. Nemusíte použiť práve tuje, ktoré často ani nemusia byť dobrou voľbou. Kvôli svojej jednotvárnosti a nepriepustnosti svetla môže živý plot z tují opticky zmenšiť záhradu, a povedzme si úprimne, nie je ani príliš originálny. V našom článku vám poradíme, ako pestovať a ako vybrať kríky do živého plota. A ak myslíte tiež na ostatné živé tvory, ktoré budú vašu záhradu navštevovať, v tomto článku zaručene nájdete odpovede. Výberom vhodných, kvitnúcich druhov rastlín môžete poskytnúť potravu včelám, motýľom a ďalšiemu hmyzu, a tiež vtákom. Navyše si užijete prekrásne divadlo a vôňu.

Aké rastliny sú vhodné ak chcete vysadiť a pestovať živý plot?

Budleja dávidova

Táto rastlina je známa tiež pod názvom „motýli ker“. Ide o opadavý, nepravidelne stavaný ker, ktorý v lete kvitne drobnými kvetmi.

Určite je vám teda jasné, že na svoje kvety láka najmä motýle, ale aj včely a čmeliaky. Kontajnerové rastliny sa sadia na jar.

Rastlina vyžaduje slnečné, dostatočne veľké stanovište a priepustnú, výživnú pôdu. Môžete si vybrať z niekoľkých farebných variantov. Správny rast podporíte radikálnym jarným rezom. Pred zimou potom budleju chránime prihrnutím vrstvy kompostu.

Vtáčí zob

vtáči zobAj keď vás to možno prekvapí, vtáčí zob sa do živých plotov používa pomerne často, a to v teplejších oblastiach našej krajiny. Jedná sa o nenáročný ker, ktorý existuje v niekoľkých variantoch.

Pre strihanie a tvarovanie sa najlepšie hodí opadavý variant, ktorý sa vysádza v predjarí alebo na jeseň.

Čierne plody dozrievajú na jeseň, ale nie sú vhodné na konzumáciu. Vtáky sú však voči jedu imúnne, a teda im ker poskytne dostatok potravy.

Drieň obyčajný

Drieň je ker, ktorý na jar poskytne potravu včelám a na jeseň si na jeho červených plodoch pochutnajú vtáky. Niektoré druhy je potom možné použiť aj na prípravu džemov a ďalších pochutín.

Darí sa mu na slnečných miestach a vďaka svojej mrazuvzdornosti a odolnosti rastie aj tam, kde sa iným rastlinám nedarí. Hodí sa do voľne rastúcich aj tvarovaných živých plotov.

Dráč obyčajný

Medonosný ker dráč je takmer celý jedovatý – mimo plodov, ktoré na jeseň nasýtia vtáky. Dráč je veľmi nenáročný na pestovanie.

Tomuto kru sa darí aj na suchu a výpale, je však citlivý na premokrenie. Dá sa tvarovať po odkvitnutí alebo v predjarí, dajte však pozor na početné tŕne.

Baza čierna

Pre tienisté miesta je možné zvoliť veľmi známu a prospešnú čiernu bazu. Je potrebné ho dostatočne strihať, aby sa živý plot príliš nerozrástol.

Ďalšie druhy vodné na výsadbu na živý plot

baza čierna živý plotMedzi ďalšie vhodné kríky patria (okrem mnoho iných) napr. muchovník, vavrínovec, arónie, dulovec, hlošina, kalina, rakytník či hlohyňa.

Pre rozdelenie záhrady nižším plotom použite napríklad ríbezle, egreše alebo jost. Sú nielen estetické, ale plody spomínaných kríkov sú aj jedlé, a ponúkajú množstvo možností ich využitia.

Tipy ako pestovať živý plot

Druhy môžete kombinovať, dosiahnete tak nádherný farebný a premenlivý živý plot, ktorý je prospešný pre mnoho rôznych živočíchov.

Pred výsadbou vám ešte odporúčame si presne naštudovať literatúru ohľadom starostlivosti a špecifikácií o jednotlivých keroch na váš živý plot.

Varovanie

Kvety vtáčieho zobu môžu niektorým ľuďom zapáchať, preto si najprv premyslite ich vhodné umiestnenie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button