ZáhradaAko si vybrať

Ako oplotiť záhradu a dom?

ako oplotiť záhradu a dom Na jar sa často rieši otázka, že by bolo vhodné oplotiť  záhradu a dom. Či už z dôvodu lebo oplotenie nemáte, alebo je už v zúfalom stave a je potrebné nové. Zorientovať sa v ponuke plotov, pletív či murovaných variantov a živých plotov nie je dva krát jednoduché. Prinášame vám pár tipov, ktoré vám môžu pomôcť, ak sa rozhodnete oplatiť záhradu a dom.

Aké sú možnosti výberu, ak chcete oplotiť záhradu a dom

Trh ponúka viacero možností, nad ktorými sa oplatí premýšľať. Rozdiel je medzi nimi cenový a estetický. Máte na výber z týchto variant:

  • pletivo – je najlacnejší variantom, ako oplotiť svoju záhradu a dom. Tieto zapletené drôty sa hodia aj do náročnejšieho terénu.
  • zvárané pletivo – je oveľa kvalitnejšie, sieť odolá vyššej záťaži, nezadržiava dažďovú vodu. Jeho dlhšiu životnosť určite tiež uvítate.
  • gabióny – zvárané siete sa vyplnia kamením. Využívajú sa ako ploty, múriky alebo ako ozdobný prvok na záhrade.
  • betónový plot – ponúka skutočnú ochranu proti zvedavým susedom. Takto oplotiť záhradu a dom ju môžete až do výšky 2,5 m.
  • drevený plot – vybrať si môžete z mnohých variantov. Je náročnejší na údržbu, pretože vyžaduje pravidelný náter. Avšak ponúka veľmi dekoratívne riešenie.

Drevené ploty vs. drôtené ploty

drevený plotDrevený plot bude vo vašej záhrade zaujímavým prvkom. Drevo je možné zostaviť vertikálne alebo horizontálne, a keďže ide o nadčasový materiál, vždy bude vyzerať veľmi atraktívne.

Drevené ploty sú pomerne finančne nákladné na obstaranie, navyše je drevo potrebné pravidelne udržiavať.

Drôtený plot je rýchly a lacný variant. Zvlnený drôt nezadržiava dažďovú vodu a je úplne nenáročný na údržbu.

Drôtený plot je oproti drevenému menej finančne nákladný, ale zasa, ak si chcete oplotiť záhradu a dom esteticky, drôtený plot vám nemusí túto predstavu naplniť.

Živý vs. umelý plot

Existuje celý rad rastlín, drevín a kríkov, z ktorých je možné vybudovať živý plot. Živý plot je potrebné riadne zastrihávať a starať sa o neho. Využiť môžete rýchlo rastúce dreviny či popínavé rastliny. Tradičné sú u nás tuje, buxus, vtáčí zob,a ďalšie.

živý plotV prípade, že nemáte čas pravidelne stromčeky či kríky zastrihávať a chcete mať plot vyrastený rýchlo, potom môžete vyskúšať umelý živý plot s tienením.

Poslúži ako dokonalá ochrana nielen v záhrade, ale aj na terasách a balkónoch. Hodí sa aj na zatienenie pergol a altánov.

Obrovskou výhodou je, že skutočne nemusíte čakať dlhé mesiace a plot máte k dispozícii za malú chvíľu. Ponúkne vám potrebné súkromie, dokonalý tieň a od originálnych živých plotov je na nerozoznanie. Tento umelý živý plot nemusíte nijako zložito udržiavať. Náklady na jeho obstaranie nie sú vysoké.

Plastové sieťoviny na plot

Ďalšou možnosťou ako oplotiť záhradu a dom, je využiť rôzne sieťoviny na oplotenie záhrad. Jednou z variant sú napríklad plastové sieťoviny, ktoré sa hodia na vytvorenie ohrady pre zvieratá alebo do králikární a voliér. Vybrať si môžete z mnohých variantov podľa hustoty jednotlivých očiek. Poslúžia tiež ako ochrana balkóna alebo ako sieť proti vetru.

Vďaka svojmu vzhľadu môže v záhrade pôsobiť dekoratívne. Vybrať si môžete z mnohých farebných variantov, najčastejšie sa používa zelená či strieborná farba. Plastové sieťoviny sa používajú aj do vetracích a ventilačných šachtách ako ochrana mriežky.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button