Ako si vybrať

Ako si vybrať kvalitný jogurt?

aký jogurt si vybraťAk chcete jesť vyváženú stravu, mali by ste do svojho jedálnička zaraďovať aj jogurty. V obchodoch rozhodne máte z čoho vyberať. Ale ako si vybrať kvalitný jogurt?

Čo je to kvalitný jogurt?

Jogurt je mliečny výrobok, ktorý vzniká mliečnym kvasením. Je zdrojom kvalitných bielkovín, vápnika a živých kultúr, inak nazývaných probiotiká.

Podľa zákona smie byť názvom „jogurt“ označený len ten výrobok, ktorý obsahuje mlieko, živú jogurtovú kultúru a smotanu. Minimálne množstvo živej kultúry je tiež upravené zákonom.

Aký jogurt si vybrať?

V regáloch obchodov nájdete veľké množstvo jogurtov bielych, ovocných, pre deti, s rôznymi chrumkami atď. Ak chcete kvalitný jogurt, musíte čítať obal a zloženie. Rozhodne musíte vybrať výrobok označený ako jogurt. Jogurtový krém, pena a podobné vynecháme.

Volíme jogurt biely, neprisladzovaný, bez pridaného škrobu, aróm, zahusťovadlá alebo želírujúcich látok. Nekupujte jogurty ochutené (vanilkové, čokoládové, apod.), ktoré obsahujú veľké množstvo pridaného cukru.

Pre tých, ktorí kupovaným jogurtom nedôverujú a chcú mať fakt kvalitný jogurt s obsahom probiotických kultúr existuje prístroj s názvom jogurtovač.

jogurtovač

S pomocou jogurtovača si môžete pripraviť 1 liter kvalitného jogurtu za 12 hodín. Alebo si môžete vybrať jogurtovač, ktorý pripraví 7 pohárov jogurtu za 6 hodín.

Domáci jogurt si urobíte tak, že do pripravených mištičiek nalejete po 150ml mlieka a do každej mištičky dáte jednu lyžičku bio jogurtu alebo mliečnej kultúry.

Obsah tuku

ovocný jogurtVyberajte jogurty polotučné s obsahom tuku väčším ako 3%. Light a odtučnené jogurty by vôbec nemali jesť deti. Smotanové jogurty s obsahom tuku nad 10% by ste mali jesť maximálne dvakrát do týždňa.

Mnoho ľudí si myslí, že čím vyšší obsah tuku v jogurte je, tým vyšší je obsah vápnika. Ale tak to nie je. Obsah vápnika je vyšší s vyšším obsahom bielkovín v jogurte.

Biely jogurt si môžete ochutiť domácou marmeládou bez pridaného cukru, medom, kúskami ovocia, orieškami alebo sušeným ovocím.

Ovocné jogurty

Keď chcete kúpiť ovocný jogurt, pretože vaše deti biely odmietajú, aj keď ho ochutíte, zamerajte sa na množstvo ovocia, ktoré jogurt obsahuje.

Je rozdiel v pojme pridané ovocie a ovocná zložka. Ovocná zložka môže obsahovať pridané cukry, arómy, farbivá a zahusťovadlá. Vyberajte teda tie, kde je viac ovocia pridaného.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button