Návody

7 príčin a 5 spôsobov ako sa zbaviť zápachu z topánok

príčiny zápachu z topánokZapáchajúce topánky sú častým problémom, ktorý sa týka prakticky každého z nás. Ide nielen o nepríjemnú záležitosť, ktorá vadí priamo dotknutému, ktorý obuv nosí, ale môže obťažovať aj jeho okolie. Zápach topánok do veľkej miery súvisí priamo so zápachom nôh. Preto je dôležité dbať nielen o kvalitu a čistotu topánok, ale treba si tiež dať záležať na hygiene. 7 príčin a 5 spôsobov ako sa zbaviť zápachu z topánok.

V článku sa dozviete:

  • Prečo topánky zapáchajú
  • Čo je potrebné
  • Rady, ako sa zbaviť zápachu z topánok
  • Rada na záver

Prečo topánky zapáchajú?

Zápach z topánok môže byť vyvolaný rôznymi faktormi. Všeobecne sa ale dá hovoriť o tom, že v obuvi postupne vzniká živná pôda pre mikróby a baktérie, ktoré vo väčšej koncentrácii produkujú plynné látky. A práve tieto plyny spôsobujú nepríjemný zápach.

Zapáchajúcu obuv môžu spôsobiť aj ďalšie faktory:

1. Zle zvolená obuv

Vo chvíli, keď si vyjdete na prechádzku v ľahkej športovej obuvi, pritom náhle začne pršať, okamžite sa zvyšuje riziko, že sa obuv poškodí a vytvorí sa v nej pleseň. Začnú sa v nej množiť baktérie.

2. Nekvalitná obuv

Zápach sa tiahne predovšetkým z obuvi, ktorá je vyrobená z nekvalitných materiálov. Niet divu, že problém so zapáchajúcou obuvou riešia predovšetkým tí z vás, ktorí nosia lacné topánky, ktoré si zaobstarávajú v ázijských tržniciach a stánkoch.

V prípade potreby je tiež vhodné opraviť poškodenú obuv.

3. Opotrebované a deravé topánky

ako opraviť žralokaDo topánok, na ktorých sa objavia nejaké viditeľné poškodenia, napríklad prederavená podrážka, sa ľahko dostanú nečistoty, ktoré potom možno len ťažko odstrániť.

Usadené zvyšky nečistôt potom môžu byť príčinou zápachu topánok.

4. Špinavé nohy

Aj kvalitne ošetrovaná obuv bude zapáchať vo chvíli, keď v nej budete chodiť so špinavými nohami. Ťažko sa ale spozná, či v daný okamih smrdia naozaj len nohy alebo tiež aj obuv.

5. Nevhodné ponožky

Okrem špinavých nôh môže byť zápach z topánok spôsobený aj tým, že máte na nohách staré a nevyprané ponožky. Rovnako tak ale môže byť príčinou fakt, že sú ponožky vyrobené z nekvalitných materiálov a rýchlo sa zapotia.

6. Použitie nekvalitných sprejov do topánok

ako sa zbaviť zápachu z topánokSpreje do topánok sú určite možným riešením, ako sa zbaviť zápachu. Je ale potrebné oznámiť, že musíte používať skutočne dobré spreje, inak bude výsledok skôr opačný.

7. Prílišné potenie

Najmä v lete dochádza vplyvom vysokých teplôt k výraznému poteniu. Pot sa z tela dostáva aj z chodidiel, odkiaľ však nemôže unikať.

To potom má za následok, že presiakne priamo do obuvi, ktorá tak získa nepríjemný oder, ktorého sa len ťažko zbavíte. Prečítajte si: Ako zabrániť nadmernému poteniu?

Čo je pri zbavovaní sa zápachu z topánok potrebné?

  • striedanie obuvi
  • voľba vhodnej obuvi
  • časté menenie ponožiek
  • umývanie nôh
  • použitie spreja do obuvi

Rady, ako sa zbaviť zápachu z topánok

1. Striedanie obuvi

Aby ste sa vyhli situácii, že vám obuv začne zapáchať, je dôležité ju pokiaľ možno čo najčastejšie meniť. Určite nie je vhodné chodiť každý deň v tej istej obuvi.

Dôležité je tiež meniť obuv podľa toho, či idete po ulici, ste na vychádzke v prírode, alebo ste naopak niekde v byte či v kancelárii. Pri príchode zvonku je určite dobré sa prezuť, vnútri potom treba voliť skôr voľnejšiu a vzdušnejšiu obuv.

2. Voľba vhodnej obuvi

smrad z topánokZápach z topánok je vyvolávaný tiež tým, že používate zlú obuv. Vo chvíli, keď si chcete ísť zabehať, vyberte priedušnú obuv, ktorá zabezpečí, že sa vám v topánkach nebudú príliš potiť nohy.

Rovnako tak v lete je vhodné užívať napríklad sandále namiesto pevnej obuvi.

3. Časté menenie ponožiek

Zápachu topánok sa tým síce priamo nezbavíte, avšak môže dôjsť k jeho čiastočnej eliminácii.

Hlavné je však časté menenie ponožiek, a to napríklad aj niekoľkokrát za deň, ktoré pomáha ako preventívne opatrenie.

4. Umývanie nôh

pravidelná hygiena a poteniePlatí tu to isté ako v predchádzajúcom bode. Zápach topánok vyvolávajú aj špinavé nohy.

Najmä v letných dňoch, kedy sa chodidlá viac potia, je vhodné ich aj niekoľkokrát denne umyť, kľudne aj obyčajnou studenou vodou. Pozor si ale dajte na to, aby ste pri obúvaní topánok mali chodidlá úplne suché a dôkladne očistené.

5. Použitie spreja do obuvi

Do obuvi používajte zásadne len kvalitné anti-mikro-bakteriálne spreje, ktoré dokážu hubiť baktérie, ktoré spôsobujú onen nepríjemný zápach.

Zároveň pôsobia aj ako preventívne opatrenie proti vzniku húb, baktérií a plesní. Spreje používajte vždy presne podľa návodov. Prečítajte si aj články ako vyčistiť semišové topánky a ako prať tenisky.

Rada na záver ako na odstránenie zápachu

Ak vám na odstránenie zápachu nepomôže ani kvalitný sprej, potom vyskúšajte tento postup:
Topánky na noc vysypte obyčajnou jedlou soľou a nechajte ju pôsobiť. Ráno ju potom stačí dôkladne vysypať tak, aby v topánke nezostalo ani zrnko. Zápach bude minimálne oveľa menej intenzívny.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button