Práca a vzdelanieCestovanieNávody

Ako používať najčastejšie anglické idiómy (frázy)?

Praktický sprievodca pre začiatočníkov

anglické idiómy v bežnej rečiČasto sa stáva, že aj keď sa naučíme základné slová a frázy v angličtine, stále nerozumieme každej konverzácii. To môže byť spôsobené používaním idiómov a fráz, ktoré nám nie sú známe. Preto je dôležité sa naučiť aj tie najčastejšie anglické idiómy a frázy, ktoré nám pomôžu lepšie porozumieť rozhovorom v angličtine.

Medzi najčastejšie anglické frázy patria pozdravy ako „hello“, „good morning“, „good afternoon“ a „good evening“. Ďalšie užitočné frázy sú „do you speak English?“, „I only speak very little English“ a „please speak more slowly“. Ak niečo nerozumiete, môžete sa opýtať „could you please repeat that?“ alebo poprosiť o napísanie na papier „please write it down“. Ak vám niekto pomôže, môžete sa poďakovať „thanks“ alebo ak sa chcete ospravedlniť, môžete povedať „sorry“.

Naučenie sa najčastejších anglických idiómov a fráz nám môže pomôcť lepšie sa dorozumievať v angličtine. Je dôležité sa nechať viesť záujmom a potrebám, pretože nie každá fráza sa hodí do každej situácie. Súčasťou učenia sa môže byť aj počúvanie anglických podcastov alebo sledovanie filmov s anglickými titulkami.

Základy Anglických Idiómov

Anglické idiómy sú zaujímavou časťou angličtiny, ktorá môže byť pre mnohých študentov jazyka náročná. V angličtine existuje až 25 000 idiomatických výrazov, a preto je dôležité poznať ich základy.

Idiómy sú ustálené frázy, ktoré v určitom kontexte získavajú špecifický význam, ktorý sa nedá odvodiť zo zmyslu jednotlivých slov. Preto je dôležité poznať význam celého idiómu, a nie len jednotlivých slov v ňom obsiahnutých.

V angličtine sa používa mnoho idiomatických fráz, ktoré majú svoj význam a preklad do slovenčiny. Preto je dôležité poznať aspoň základné anglické idiómy a ich významy.

Niektoré z najčastejšie používaných anglických idiómov sú:

Anglický Idióm Význam
A piece of cake niečo veľmi jednoduché
Break a leg Veľa šťastia
Hit the nail on the head Trafiť klinec na hlavičku
Let the cat out of the bag prezradiť tajomstvo
Pull someone’s leg žartovať s niekým
Speak of the devil Hovoriť o niekom, kto sa práve objavil

Poznať tieto idiómy môže pomôcť pri komunikácii v angličtine a zlepšiť porozumenie rodeným hovoriacim.

Všetky idiómy majú svoj význam a preklad, ale niektoré môžu byť prekladané rôznymi spôsobmi v závislosti od kontextu. Preto je dôležité poznať aj kontext, v ktorom sa idióm používa.

Všetky idiómy majú svoje miesto v angličtine a ich používanie môže byť zábavným spôsobom, ako sa naučiť nové frázy a zlepšiť svoje porozumenie angličtiny.

Najčastejšie Používané Anglické Idiómy

Anglické idiómy sú ustálené a zaužívané frázy, ktoré sa používajú v angličtine. Sú to slovné spojenia alebo frazeologizmy, ktoré majú význam, ktorý nie je možné odvodiť z významu jednotlivých slov, z ktorých sa skladajú.

Tím, ktorý sa snaží zlepšiť svoje jazykové schopnosti, by mal poznať najčastejšie používané anglické idiómy. Niektoré z nich sú špecifické pre angličtinu a v slovenčine ich nemáme. Nižšie nájdete niektoré z najpoužívanejších anglických idiómov:

 • Break a leg! – Veľa šťastia!
 • It rings a bell. – Znie mi to povedome.
 • Beat around the bush. – Chodiť okolo horúcej kaše.
 • It’s not my cup of tea. – Nie je to moja šálka kávy.
 • Piece of cake. – Hračka.
 • Hit the nail on the head. – Trafiť klinec na hlavičku.
 • Let the cat out of the bag. – Prezradiť tajomstvo.
 • Pull someone’s leg. – Ťahať niekomu za nos.
 • A dime a dozen. – Kopať do prázdna.
 • Bite the bullet. – Zhltnúť trpkú pilulku.

Tieto idiómy sa používajú v rôznych situáciách a majú rôzne významy. Preto je dôležité ich poznať a vedieť ich používať v správnom kontexte.

Ak sa chcete naučiť viac anglických idiómov, existuje mnoho zdrojov, ktoré vám môžu pomôcť. Môžete sa pozrieť na rôzne webové stránky, ktoré ponúkajú zoznamy najčastejších anglických idiómov, alebo si môžete zakúpiť knihu s anglickými idiómami.

V každom prípade, ak chcete zlepšiť svoje jazykové schopnosti, mali by ste sa snažiť naučiť sa čo najviac anglických idiómov a vedieť ich použiť v správnom kontexte.

Príklady a Význam Idiómov

Anglické idiómy sú bežnými frázami, ktoré sú široko používané v angličtine. Keďže sa tieto frázy používajú často, je dobré poznať ich význam, aby ste mohli správne pochopiť, čo sa hovorí. V tejto sekcii sa pozrieme na niektoré z najčastejšie používaných anglických idiómov a ich význam.

Príklady Idiómov

Idióm Význam
Cut the crap Prestaň hovoriť nezmysly
Big fish Dôležitá osoba
Break a leg Veľa šťastia
As soon as possible Čo najskôr
Good luck Veľa šťastia

Význam Idiómov

 • Cut the crap: Táto fráza sa používa, keď chcete, aby niekto prestal hovoriť nezmysly alebo sa dostal k veci.
 • Big fish: Tento idióm sa používa na označenie dôležitej osoby, ktorá má veľký vplyv alebo moc.
 • Break a leg: Táto fráza sa používa ako pozdrav pred vystúpením alebo pred dôležitou skúškou. Znamená to veľa šťastia.
 • As soon as possible: Tento idióm sa používa, keď chcete niečo urobiť čo najskôr.
 • Good luck: Tento idióm sa používa ako pozdrav pred dôležitou udalosťou alebo skúškou. Znamená to veľa šťastia.

Je dôležité poznať význam týchto fráz, aby ste mohli správne porozumieť, čo sa hovorí. Všetky tieto frázy sú bežne používané v angličtine a mali by ste sa s nimi oboznámiť, aby ste mohli komunikovať v angličtine s istotou a sebaistotou.

Ako Hľadať a Pracovať s Anglickými Idiómami

Hľadanie a práca s anglickými idiómami môžu byť pre niekoho zložité, ale s týmito tipmi sa môžeš naučiť používať ich správne a s istotou.

Pri hľadaní anglických idiómov je najlepšie začať s čítaním anglických kníh, novín alebo časopisov. Väčšina anglických idiómov sú bežné v každodennom živote, takže ich môžeš nájsť aj v rozhovoroch alebo počúvaním anglických podcastov.

Je dôležité mať vlastný názor na to, ako sa idióm používa a čo znamená. Preto sa odporúča zapisovať si nové idiómy do zápisníka a hľadať ich význam.

By the way, nezabudni, že niektoré idiómy môžu mať viacero významov, takže si vždy over, či používaš správny význam v danom kontexte.

Tu sú niektoré tipy, ako pracovať s anglickými idiómami:

 • Zapisuj si nové idiómy do zápisníka a hľadaj ich význam.
 • Skúšaj používať nové idiómy v rozhovoroch alebo písomne.
 • Pozri si príklady použitia idiómov v kontexte.
 • Venuj pozornosť významu a kontextu použitia idiómu.
 • Hľadaj idiómy, ktoré sú bežné v konkrétnom obore alebo téme, ktorou sa zaoberáš.

S týmito tipmi sa môžeš naučiť používať anglické idiómy správne a s istotou.

Prečítajte si aj:

Ďalšie anglické frázy

Bark up the wrong strom – plakať na zlom hrobe
Bite your tongue – držať jazyk za zubami
Break a leg – zlom väz!
Cry me a river – pokojne sa snaž, ale moje sympatie nedostaneš
Cry wolf – vyvolávať planý poplach.
Dead as a doornail – nepoužiteľný
Down to the wire – za 5 minút 12.
najčastejšie anglické idiómyFace the music – prevziať zodpovednosť za činy
Hold your horses – brzdi
It does not ring a bell – to mi nič nehovorí
It ‚a storm in teacup – z toho mráčika nezaprší
To make a mountain out of a molehill – robiť z komára somára
It ‚all Greek to me. – je to pre mňa španielska dedina
Last straw – posledná kvapka
Not for all the tea in China – ani za nič na svete
Save your breath – prestaň zbytočne hovoriť

Záver

V tomto článku sme sa pozreli na niektoré z najčastejšie používaných anglických idiómov a fráz. Boli tu uvedené príklady a vysvetlenia, ktoré pomôžu čitateľom lepšie pochopiť ich význam a použitie.

Je dôležité si uvedomiť, že používanie týchto fráz a idiómov môže byť zložité a vyžaduje si určitú mieru porozumenia angličtiny. Preto by sa mal každý, kto sa snaží ich používať, snažiť ich používať správne a v kontexte.

Pri učení sa nových fráz a idiómov by človek mal byť trpezlivý a postupovať krok za krokom. Dôležité je tiež cvičiť ich používanie a snažiť sa ich zapamätať.

V konečnom dôsledku, používanie anglických idiómov a fráz môže pomôcť zlepšiť komunikáciu v angličtine a zlepšiť porozumenie kultúre a jazyku.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button