Domácnosť

Kedy čistiť komín? Odborník poradí

kedy čistiť komínAk bývate v rodinnom dome, kde sa používa kotol na tuhé palivo, biomasu alebo uhlie, prípadne máte plynový kotol, krbové kachle, klasický krb alebo iné zariadenia, ktoré sú napojené na komín, je nevyhnutne nutné pravidelne čistiť dymové cesty komína. A to najlepšie od odborníkov. Ako čistiť a kedy čistiť komín? Dozviete sa v tomto článku.

Názor skúseného kominára na čistenie komína

Na pomoc sme si pozvali skutočného odborníka. Tento pán má svoju vlastnú firmu. Ako kominár v Bratislave dnes má veľa práce, pretože profesionálov je v tomto odbore stále nedostatok. Poctivé remeslo totiž skoro upadlo do zabudnutia.

Lenže pred niekoľkými rokmi nastala zmena zákona a majitelia rodinných domov dnes pre revízie a čistenie komínov opäť začínajú využívať služby kominárov. Jeho kominárstvo je jedným z mála kominárstiev, ktoré vám poskytnú komplexné služby.

Ako často čistiť komín?

ako často čistiť komín“ Čistenie komína by sa malo vykonávať minimálne 2x do roka“, hovorí pán z kominárstva s tým, že záleží okrem iného aj na tom, ako sú komínové cesty vyťažené. To znamená, ako často v objekte kúrite. Či len výnimočne, alebo celú vykurovaciu sezónu, prípadne aj mimo nej.

“ V zásade je potrebné komín vyčistiť vždy pred začiatkom vykurovacej sezóny. Môže byť upchatý lístím, starými sadzami či ďalšími predmetmi, ktoré sa do neho počas leta a jesene dostanú „, pokračuje kominár. S tým, že upchaté spalinové cesty môžu výrazne znížiť účinnosť vykurovacieho zariadenia, v prípade kotla až o desiatky percent.

kominárske remeslo na slovenskuZároveň hrozí riziko, že spaliny pôjdu späť dovnútra domu. V najhoršom prípade môže dokonca dôjsť k požiaru. V prípade plynových kotlov potom k uduseniu obyvateľov domácnosti.

„Druhý termín pre čistenie je na jar, kedy sa skončí vykurovacia sezóna“, dopĺňa. Jeho firma funguje nielen v Bratislave, má tiež pobočku aj v niektorých ďalších slovenských mestách.

Kominár zabezpečuje revízie, čistenie aj stavby komínov

Okrem čistenia je potreba vykonávať tiež revízie komína. Na jej základe kominár zistí, či komín správne funguje, alebo sú potrebné nejaké opravy. Kominárstvo okrem revízií, čistenia a vložkovania komínov vykonáva aj ich samotnú výstavbu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button