Ako opraviť poškodené kovové predmety?

poškodené zlaté predmetyOpraviť poškodené kovové predmety môže byť náročné, teda práca pre odborníka. Drobné poškodenia sme však celkom sami schopní dobre zvládnuť. Dnes k tomu máme moderných pomocníkov, rôzne čistiace a ochranné prostriedky na kovy dokážu zahladiť menej pomliaždené a aj poškrabané menšie kovové predmety. Pravidelným leštením môžeme odstrániť počiatky prebiehajúcej korózie a udržať lesk. Poradíme si aj s menšími preliačinami v medi, cínu alebo v dutých mosadzných predmetoch. Drahý tovar zo striebra a zlata je lepšie dať do starostlivosti odborníkov v zlatníctve.


Čo je potrebné ak chcete opraviť poškodené kovové predmety:

  • epoxidové lepidlo
  • leštenka na kov
  • pilníčky
  • brúsne papiere
  • leštiace pasty
  • lakový benzín
  • kladivko
  • drevené kopyto

Lepidlá

Ak sa v povrchu kovových predmetov objavia prasklinky a dierky, opravíme je epoxidovými či akrylovými lepidlami. Ako plnidlo môžeme použiť kovové piliny, napríklad práškový bronz, oprava sa tak stane ešte menej viditeľná.

Brúsna pasta, leštenka a ďalšie

leštenka na kov

Drobné poškriabanie môžeme opraviť silnejšími vrstvami leštenky.

V prípade väčšieho škrabanca už musíme vziať pilníček a brúsne papiere alebo plátna, je potrebné materiál obrúsiť na úroveň prasklín. Je potrebné povrch zaleštiť, aby bola oprava čo najmenej viditeľná.

Môžeme použiť brúsnu pastu na kov, pastu z plavenej kriedy, denaturovaného liehu a parafínu. S pastou sa pracuje tak, že ju nanesieme na prúžok látky, ktorú si obtočíme okolo prsta a leštíme krúživými pohybmi.

Poškodené kovové predmety umyjeme a prípadne pokračujeme v leštení.


Šmirgľový papier

Na väčšie poškodenia medi a mosadze použijeme šmirgľový papier navlhčený olejom. Pozor, na mäkký cín sa nikdy hrubšie brúsiace prostriedky nepoužívajú. Podobne tiež nie na bronz s patinou.

Lieh

Ak máme strieborné kovové predmety s nejakými škrabancami, odstránime ich pastou zo zlatníckeho červeného a denaturovaného liehu, ktoré môžeme zakúpiť v obchode so šperkami. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť striebro.

Epoxidový tmel

Ako opraviť poškodené kovové predmetyDiery a praskliny v liatine sa môžu zatmeliť epoxidovým tmelom.

Ten sa pripravuje tak, že epoxidového lepidla zmiešame s kovovým práškom. Zmes sa dá ďalej zahustiť pridaním kaolínu.

Jemný brúsny papier

Diery v tenkých materiáloch sa pri oprave podkladajú modelárskou hlinou.

Po nanesení tmelu necháme cez noc zaschnúť a potom prebrúsime jemným brúsnym papierom.

Kovová pasta a lakový benzín

Pre dôkladnejšie zamaskovanie opráv sa hodí kovová pasta na farbenie obrazových rámov, ktorú možno kúpiť v obchodoch s maliarskymi potrebami. Tá sa nanáša pomocou špičky prsta alebo štetcom, potom pastu ale zriedime lakovým benzínom.

Drevené kopyto

Stlačené miesta väčších rozmerov necháme odborníkom, s menšími si poradíme sami. Vyrobíme si drevené kopyto zodpovedajúce tvaru vnútra predmetu.

Potom ho upneme do zveráka a jemne tlačíme na poškodené miesto, až sa povrch vyrovná. Miesto jemne obrúsime leštiacou červenou, plavenou kriedou a potom vyleštíme.

Vyklepanie

Duté predmety s preliačeným plochým dnom postavíme na tvrdú dosku. Ak má nádoba tvarované dno, zhotovíme podložku k jeho podopreniu. Zvrchu potom tlčieme opatrne kladivom do dreveného hranola, až dno vyrovnáme.


Mohlo by vás zaujímať

Ako si vybrať sklenené dvere

Sklenené dvere ako netradičné riešenie do moderných interiérov

Jedným z najzaujímavejších trendov v interiérovom dizajne sú dvere z tvrdeného skla. Sú nielen efektné, …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.