Návody

Ako vyčistiť žehličku?

ako vyčistiť žehličku od pripálenínŽehlenie patrí k pravidelným domácim prácam, bez ktorých sa nezaobídeme. Niekto žehlí rád, niekto žehlenie priamo neznáša. Ale nedá sa nič robiť, ak chcete chodiť upravene a čistí, musíte svoje oblečenie vyprať a potom vyžehliť, aby nebolo pokrčené. Prácu si môžete uľahčiť kvalitnú žehličkou, ktorá bude dlho slúžiť, keď o ňu budete dobre starať. Ale môže sa stať, že sa žehlička pripáli alebo sa vytvorí v žehličke vodný kameň a potom ju musíte vyčistiť. Ako na to? Ako vyčistiť žehličku?

Záleží na povrchu žehličky

Žehlička môže byť dobrým pomocníkom, ale je potrebné o ňu starať. Moderné žehličky majú veľa funkcií a rôzne nelepivé povrchy, ale pri nešetrnom zaobchádzaní aj túto žehličku môžete pripáliť alebo sa časom zanesie vodným kameňom.

Ak sa vám na povrch priškvaria nečistoty, treba ich odstrániť, aby nedošlo k zašpineniu ďalšej bielizne. Ak sa vaše žehlička zanesie vodným kameňom alebo pripáleninami, musí sa tiež vyčistiť, inak nebude ďalej žehliť tak ako má.

špeciálne prípravky na čistenie žehličkyV každom návode na žehličke nájdete odporúčaný postup ako vyčistiť žehličku správne a starať sa o ňu.

Pri moderných žehličkách je lepšie držať sa odporúčaní výrobcu a na čistenie používať špeciálne prostriedky podľa návodu, ale staršiu nerezovú žehličku môžete skúsiť vyčistiť aj pomocou prostriedkov, ktoré bežne používate v domácnosti.

Špeciálne prípravky na čistenie žehličky

Pre čistení modernej žehličky si radšej kúpte špeciálny čistiaci prostriedok, ktorý zoženiete napríklad v drogérii, a držte sa pri čistení odporúčania výrobcu.

Tieto prostriedky sú šetrné k žehliacej ploche a nehrozí, že si žehličku poškriabete.

Čistenie žehličky bežne dostupnými prostriedkami

Tieto postupy rozhodne neodporúčajú výrobcovia žehličiek, ale u užívateľov sú veľmi obľúbené. Je na vás či ich vyskúšate alebo budete kupovať špeciálne prípravky, ktoré môžu mať rovnaký účinok.

Čistenie žehličky:

Zubnou pastou

Ak máte žehličku s nerezovým povrchom, môžete na vyčistenie ľahké pripáleniny použiť obyčajnú zubnú pastu. Pastu naneste na handričku a krúživými pohybmi jemne prechádzajte pripálená miesta. Potom z žehliacej plochy studenou vodou umyte pastu aj zvyšky nečistôt.

Ak pripálenina na žehličke stále zostáva, vyskúšajte ocot.

Octom

Ocot je asi najviac používaným prostriedkom na čistenie žehličky. Nielenže s ním môžete odstrániť pripáleniny, ale tiež aj vodný kameň.

Pre odstránenie pripálenín namočte handričku do octu, jemne ju vyžmýkajte a položte ju na uterák alebo inú suchú handričku na žehliacej doske a horúcou žehličkou po ňom prechádzajte. Týmto spôsobom odstránite špinu a pripáleniny z povrchu žehliacej plochy.

Ocot pomôže tiež s odstránením vodného kameňa, ktorý sa vytvoril v nádržke na vodu.

Zmiešajte vodu s octom v pomere 1:1 a nalejte do nádržky. Žehličku s touto zmesou nechajte asi päť minút naparovať a potom zmes vody a octu vylejte a žehličku nechajte vyschnúť. Rovnaký postup niekoľkokrát opakujte s čistou vodou, aby ste žehličku zbavili zvyškov octu.

Soľou

čistenie žehličky soľou a octomNa odolné pripáleniny možno použiť aj kuchynskú soľ. Pri tomto  postupe je veľké riziko, že dôjde k poškriabaniu žehliacej plochy, preto k nemu pristupujte len v krajnom prípade.

Na žehliacu dosku rozložte handričku, na ktorú nasypte jemne mletú soľ. Tú veľmi opatrne prechádzajte rozpálenú žehličkou.

Dávajte pozor, aby sa soľ nedostala do naparovacích otvorčekov, inak by mohlo dôjsť k poškodeniu žehličky. Soľ pripáleniny odstráni podobne účinne ako šmirgľový papier.

Samočistiaca funkcia žehličky

Ak máte doma modernú žehličku a budete sa o ňu správne starať, nemali by vás pripáleniny ani vodný kameň trápiť. Tieto žehličky majú povrch, na ktorý sa pri správnom používaní žiadne nečistoty nepripália.

Navyše majú samočistiacu funkciu, vďaka ktorej odstránite vodný kameň bez použitia špeciálnych prípravkov. Stačí žehličku zahriať na najvyššiu teplotu a potom do nádržky naliať studenú vodu. Tak sa vytvorí para, ktorá vodný kameň odstráni. Takže ak máte žehličku s touto funkciou, raz za čas ju použite.

Predchádzanie vodnému kameňu

Aj u žehličky bez samočistiacej funkcie môžete vodnému kameňu predchádzať . Stačí keď budete používať destilovanú vodu a po žehlení z nádobky zvyšok vody vylejete.

Takže pamätajte, že aj žehlička si zaslúžil vašu starostlivosť, aby dlho a dobre slúžila.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button