Domácnosť

Ako natrieť radiátory?

ako natrieť radiatoryStaršie radiátory môžu dosť kaziť celkový dojem z interiéru. Ak má radiátor zažltnutý náter, prípadne sa na niektorých miestach dokonca pôvodný lak úplne odlúpol, je na mieste ho znova natrieť. Ako natrieť radiátory?

Postup ako natrieť radiátory

Povrch radiátora najprv kompletne očistite pomocou oceľovej kefy. Zbavíte sa tak všetkých nečistôt, hrdze a hlavne starého náteru. K jeho odstráneniu možno použiť aj obyčajný šmirgľový papier. Dôležité je, aby bol radiátor čistý až na kov.

Aby nedošlo k zbytočnému zašpineniu hlavice radiátora, je dobré ju zakryť páskou, prípadne iným obdobným predmetom. Ušetríte si tak starosti s jej čistením potom, čo bude natieranie radiátora dokončené. To isté urobte aj u ďalších častí radiátora, ktoré nebudete natierať.

Aby nedošlo k pošpinenie povrchu podlahy alebo koberca, ktorý sa nachádza pod radiátorom, položte na zem zakrývaciu plastovú fóliu alebo aspoň väčší kus handry.

Teraz už môžete pristúpiť k namiešaniu základnej farby. Je doporučené vyberať takú farbu, ktorá bude mať antikorózne vlastnosti. Farbu pred nánosom dôkladne premiešajte. Túto základnú farbu po natretí nechajte približne desať hodín zaschnúť.

starý radiátorPo uplynutí doby pristúpite k náteru prvej a druhej vrstvy finálnej farby. Finálny farba by mala byť špeciálne určená na radiátory. Vyhnete sa tak tomu, že dôjde k rýchlemu zožltnutiu náteru vplyvom tepla vo chvíli, keď radiátor bude zapnutý.

Finálny náter vykonajte minimálne dvakrát, vždy medzi jednotlivými nátermi nechajte farbu poriadne zaschnúť, minimálne päť hodín.

Čo je potrebné k natieraniu radiatorov?

  • oceľová kefa
  • šmirgľový papier
  • krycia fólia
  • krycie pásky
  • základná náterový farba
  • finálna farba (vodou riediteľná)
  • štetec na nanášanie náteru (ideálne štetec zárohák)

Ako dlho potrvá natieranie radiátorov?

Vzhľadom k tomu, že je potrebné niekoľkokrát čakať na to, až náter zaschne, oprava radiátora sa dosť pretiahne. Samotný čas, ktorý však prácou strávite, nie je zas až tak dlhý, počíta sa maximálne na desiatky minút.

Aké budú náklady na natieranie?

Štetec zárohák sa dá kúpiť už od 1 €. Podstatne vyššou položkou bude nákup náterov- základného a finálneho. Vodou riediteľný email pre vrchný náter vyjde v trištvrte kilovom balení okolo 5,50 €, rovnaká cenová relácia platí pre základné nátery.

Video ako natrieť radiátory:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button