Návody

Ako vyčistiť práčku?

ako vyčistiť práčkuPráčka je neoddeliteľnou súčasťou snáď každej domácnosti. Niekto ju používa skoro každý deň, niekto menej. Či tak alebo tak, je potrebné ju pravidelne čistiť, aby nedochádzalo k usadzovaniu baktérií a vodného kameňa. Práčka, o ktorú sa dobre staráte, vám bude dlho a dobre slúžiť. Ako teda správne vyčistiť práčku?

Tesnenie dvierok

Po každom praní sa zamerajte na tesnenie dverí práčky. To sa počas prania zanáša nečistotami a po praní v ňom zostáva malé množstvo vody.

Ideálne je, po každom praní, tesnenia očistiť a vysušiť suchou handričkou a približne raz za mesiac ho umyť trochou čistiaceho prostriedku.

Dávkovacia priehradka na prací prášok a aviváž

čistenie bubna na práčkePravidelné čistenie vyžaduje tiež dávkovacia priehradka na prací prášok a aviváž. Je to miesto, kde sa množia baktérie a dochádza tu k usadzovaniu vodného kameňa.

Priehradku vyberte a umyte ju za použitia bežného čistiaceho prostriedku. Handričkou vyčistite tiež priestor priehradky priamo v práčke.

Budete prekvapení aký nános klzkej hmoty sa v týchto miestach môže objaviť. Priehradku čistite raz za mesiac, predídete tvorbe plesne, vodného kameňa a množenia baktérií.

Filter

ako odstraniť špinu a zápach z pračkyPravidelnú starostlivosť potrebuje tiež filter práčky. V prípade zaneseného filtra by mohlo dôjsť až k upchatiu odtokovej hadice a vaša práčka by sa mohla poškodiť.

Presný postup ako filter vyčistiť nájdete v návode na vašej práčke – treba ho vybrať a riadne vyčistiť pod tečúcou vodou.

Dajte pozor na zvyškovú vodu v práčke, ktorá po vybratí filtra ešte väčšinou vytečie von.

Pri bežnom používaní práčky čistite filter raz za tri mesiace. Ak periete skoro každý deň, vyčistite filter aspoň raz za každé dva mesiace.

Bubon

Posledné a najťažšie čistiteľnou časťou je bubon práčky, ktorý býva zanesený zo všetkých strán a my nemáme možnosť sa k nemu dostať. Je ale nutné ho tiež vyčistiť a odstrániť vodný kameň, aby nedochádzalo k poruchám a práčka mohla dobre fungovať.

Bubon by ste mali vyčistiť asi raz za 3 mesiace a máte na výber, či použijete špeciálne prostriedky na to určené alebo siahnete po prostriedkoch, ktoré na čistenie používali už naše babičky.

Špeciálne prostriedky na čistenie práčky

V drogérii kúpite rôzne odvápňovače a čističe práčok, ktoré odstránia všetky nečistoty. Stačí ich podľa návodu nasypať do priehradky pre prací prášok a spustiť stanovený program.

Moderné práčky majú špeciálne programy na čistenie a odstraňovanie zápachu. V tom prípade nie je nič jednoduchšie ako tento program raz za čas spustiť. Ak vaša pračka taký program nemá, je vhodné raz za čas spustiť program na vyššiu teplotu prania, kedy by malo dôjsť na záhubu baktérií a odstránenie prípadného zápachu.

Ocot, kyselina citrónová alebo sóda na čistenie práčky

Veľa ľudí používa na čistenie práčky, a nielen práčky, tiež ocot. Stačí miesto pracieho prášku naliať do práčky hrnček octu, do bubna vložiť starú handru a spustiť program. Rovnakým spôsobom môžete použiť kyselinu citrónovú alebo prácou sódu.

Ocot je veľmi účinný aj na vodný kameň, len ho používajte s rozvahou, pretože veľké množstvo octu poškodzuje gumové časti práčky a namiesto čistej práčky by mohla práčka skončiť nenávratne poškodená.

Používajte zmäkčovače

Ak máte tvrdú vodu, používajte zmäkčovače. Nielen, že sú prevenciou vzniku vodného kameňa, ale pomôžu vám predĺžiť životnosť vašej práčky aj o niekoľko rokov. Rovnako ako pravidelné čistenie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button